Askıda Kahve

eer

New member
İtalya'da Venedik‘in kenar mahallelerinden birinde, bir Cafe-Barda,
espressolarımizı içiyorduk. İçeri giren müşterilerden biri, barmene;
"due caffee, uno sospeso" (iki kahve, biri askıda) dedi, iki kahve parası verdi,
bir kahve içip gitti, Barmen de, duvar üzerinde asılı duran çiviye bir küçük kağıt astı.
Biraz sonra içeri iki kişi girdi. Onlar da; “trio caffee, uno sospeso" (üç kahve, biri askıda) dediler, Üç kahve parası verdiler ve iki kahve içtikten sonra gittiler. Barmen "askı“ ya yine bir küçük kağıt astı. Bunun, gün boyu böyle sürdüğü anlaşılıyordu. Bir süre sonra kahveye, üstü başı biraz eski-püskü, belli ki yoksul bir kişi girdi ve barmen’e; "uno caffee sospeso "(askıdan bir kahve) dedi. Barmen hemen bir kahve hazırladı ve Yeni müşterinin önüne koydu. Yoksul kişi kahvesini içtikten sonra para ödemeden çıktı gitti. Barmen ise duvardaki askıya taktığı kağıtlardan birini kopardı, parçalayıp çöp kutusuna attı.
Bu gözlemimizin sonunda, gözlerimizi yaşartan, Fakat, kesinlikle örnek almamız gereken bir
“İtalyan toplumsal terbiyesi" öğrendik: Yardım etmek için, insanların gereksinimlerini belirlerken, yalnızca yaşamsal gereksinimlerle sınırlı kalmak zorunda değiliz.
Bir Venedikli için, yaşamsal olmasa da kahve, günlük yaşamda önemli bir yer tutmaktadır.
Kahve içebilecek kadar parası olmayan kişilere, yardım edebilecek düzeydeki kişiler, kendileri bir kahve parası daha ödüyorlar. Yardım ettiği kişiyi görmedikleri için bu kişiler de daha mutlu oluyorlar, kimden geldiğini bilmedikleri bu ikramı kabul eden kişiler ise huzurlu oluyor. Yardım eden ile alan arasında, bu caffe-bar'daki garson gibi, köprü görevi yapan kişilerin ise güler yüzlü ve sevgi dolu olmaları gerekiyor. İçeri giren yoksul bir kişinin;
“bana askıda kahve var mı?" diye sormasına gerek bırakmamak için "askıda kahve olduğunu" belirten kağıt parçalarını kolaylıkla görünebilen bir yere asmak ise bu olgunun çok zarif bir bölümünü oluşturmaktadır.

M. Cengiz YILDIZ
ALINTI…

Bizde bir TÜRK olarak böyle güzel olaylara vesile olsak, sadece kahve değilde her türlü ihtiyaca sahip kişilere buna benzer şekilde yardım elimizi uzatsak ne güzel olurdu değilmi.
Hem o kişiler ihtiyaçlarını bu şekilde karşılar, hemde toplumsal bir kalkınma yaratmış olurduk.
Ben bu yazıyı okuyunca çok duygulandım. Ya siz?

hhcakir

New member
Böyle uygulamalar Türkiyede zaten var...

Trabzonda (meydan Uzunsokakta) Askıda çorba var.
Hatta trabzonda (fatih mahallesinde) fırının birinde askıda ekmek var...

eer

New member
doğrudur hhcakir arkadaşım. Trabzon'da varmış senden öğrenmiş oldum sağolasın. ama sadece Trabzon'la bitmiyor. Memleketin her bir tarafında olsa daha iyi olurdu. Hem hırsızlık, kapkaç v.s. şeylerdende kurtulmuş olurduk belki.

FeryaL

~ÖğretmeN~
bu tür yardımlae yapılıor ama artması lazım sadece bir kaç ille sınırlı kalmamamalı ayrıca güzel bir paylaşım olmuş tşk erol abi

eer

New member
Evet haklısın Feryal kardeşim. Yapılıyo olsa bile yetersiz kalıyor. Teşekkür ederim :clap:clap

sonsuzluğa

Moderatör
Moderatör
bu arada gerçekten güzel konu. insanlar insanlığının farkında olsalar biraz, dünyada hiç bir sorun kalmazdı sanırım.

böyle bir olayı ben de bir fırın için duymuştum. fırında poşetin içine bir kaç ekmek koyup fırın girişinde askıya asıyorlarmış ve ihtiyacı olan kişi onu oradan alıp gidiyormuş.

paylaştığın için sağol.

ĦĄЯĄMÍ

" hayal taciri "
herkesin aratıp bulamaması beni ilgilendirmez
ben bölümümde açılan her konuya baktığım gibi
bu konuya da bakıp arattıp ve slayt sunumu olarak verilmiş halini buldum
ama bu şekilde yazılarak verilmesinde bir sakınca görmüyorum
herkes kendi işine baksın
öyle verildi merildi diye atıp tutmayın
bulduysanız link verin kapatalım

ayrıca gereksiz mesajlar silinmiştir
konu dışı kimse mesaj atmasın