Asansör düşerken zıplanılsa ne olur ?

ofom

New member
Düşünün ki, asansörünüz bozuldu ve 60-70 km/saat, yani saniyede 18 metre hızla düşüyor. Siz de son saniyede yukarı zıplıyorsunuz. Yukarı zıplamanız olsa olsa saniyede 4-5 metre hızla olabilir. Yani siz yine de yaklaşık saniyede 13-14 metre hızla yere düşmeye devam ediyorsunuz.
İster saniyede 18 metre, isterse 13 metre hızla yere düşün, sonuç fark etmez. Sizi yerden kazımak zorunda kalabilirler. Lütfen panik yapmayın, asansörü tutan tek bir kablo değildir, en azından 5 veya 6 kablo vardır. Bu kabloların her biri tek başına asansörün ağırlığını taşıyabilir.
Diyelim ki, bu kabloların hiçbiri görevini yapmadı, asansörü durduracak bir başka fren donanımı daha vardır. Hatta bazı asansör boşluklarında ilaveten yaylı veya yağlı, hayati tehlikeyi önleyecek özel sistemler de bulunur.
Bu sistemlerin hiçbiri çalışmazsa yine de iyimser olmaya çalışın, hiç olmazsa hayatınızda bir kere, hiçbir katta durmadan doğrudan zemine inmiş oluyorsunuz!

un4given

Banned
güzel bi düşünce :D mesela bi taksi size çarpacağı son saniyede zıplarsanız ön kaportanın üstüne çıkarsınız :D

benim aklıma gelmişti ama demekki son sn de zıplamayı becersende yetmiyor :)
ben asansöre binmiyorum, sürekli arıza yapıp kapalı kalıyorlar, bence düşsün ama kapalı kalmasın :)

:..asker..:

New member
şimdi diycem asansör düşecekte şey olcak diye ya , büyük konuşmamak lazım

iSpiK

Kadim Dost
kelimei sahadet getir o yeter...

ofom

New member
iSpiYonCu' Alıntı:
kelimei sahadet getir o yeter...

valllaa kardes ALLAH razı olsun ben 40 yıl daha yasaassaaam bu aklıma zor gelirdi bundan sonra öyle düsüneyim ölüm ne zaman gelir bilemiyo insan

ofom

New member
BARIŞ' Alıntı:
güzel bi düşünce :D mesela bi taksi size çarpacağı son saniyede zıplarsanız ön kaportanın üstüne çıkarsınız :D
:pppppppppppp

[ RigaL ]

New member
Asansör yere doğru büyük bir hızla düşersen zıplamanız imkansız ..
Sizin ağırlığınızdan kat kat daha fazla ağırlığa sahip olduğu için, asansör yere düşerken ayaklarınız yerden kesilir ve direk tavana yapışırsınız ...

iSpiK

Kadim Dost
ofom' Alıntı:
valllaa kardes ALLAH razı olsun ben 40 yıl daha yasaassaaam bu aklıma zor gelirdi bundan sonra öyle düsüneyim ölüm ne zaman gelir bilemiyo insan
saniyede 18mt. giden asansörün icinde aklına gelir merak etmesen..

ofom

New member
[ RigaL ]' Alıntı:
Asansör yere doğru büyük bir hızla düşersen zıplamanız imkansız ..
Sizin ağırlığınızdan kat kat daha fazla ağırlığa sahip olduğu için, asansör yere düşerken ayaklarınız yerden kesilir ve direk tavana yapışırsınız ...

abi sen git biras fizik ögren istersennnn....
hızla giden otobüste bir siinek geriye dogru ucamaz mı :))))

Barbazula

Today I repay my dept
acı bır gercegı unutmayın arakadaslar asansorlerın guvenlık sıstemlerı cesıt cesıttır bunlar yan kılıt sıstemlerı en asagıda bulunan yay sıstemı gercı bu bayagı eskıyen bır yontem ekstradan guvenlık halatı fren dısklerı gıbı cesıt cesıt sayabılırız ama burası aynı zamanda turkıye benden sıze bır tavsıye bındıgınız asansorlerı lutfen bır ınceleyın :) ben ınceledım aldıgım sonuclar hıc ıyı degıl Allah korusun bızı baska bırsey demıyorum :p ....

ofom

New member
Barbazula' Alıntı:
acı bır gercegı unutmayın arakadaslar asansorlerın guvenlık sıstemlerı cesıt cesıttır bunlar yan kılıt sıstemlerı en asagıda bulunan yay sıstemı gercı bu bayagı eskıyen bır yontem ekstradan guvenlık halatı fren dısklerı gıbı cesıt cesıt sayabılırız ama burası aynı zamanda turkıye benden sıze bır tavsıye bındıgınız asansorlerı lutfen bır ınceleyın :) ben ınceledım aldıgım sonuclar hıc ıyı degıl Allah korusun bızı baska bırsey demıyorum :p ....

haklısın amaa özelllikle küçük sehirlerde yasayanlar (benim gibi) dikkat etsin :mad:

MaLi

New member
dusunun ki bunlar basınıza geldi. o zaman bunları dusunmek aklınıza gelirmiydi:):):)

HTML