Arkadaşlar Yardım Edin Bilgisayarım kendi kendine reset atıyor:(

nedim_gs

New member
Merhaba arkadaşlar , bilgisayarım kendi kendine reset atıyor ve mavi ekran çıkıyor . Normal açıp hiç bişeye ellemezsem hiç bişey olmuyor sorunsuz çalışıyor ama bir video, resim , msn, müzik açınca 1,2 dk sonra reset atıyor lütfen yardım edin...Şimdiden Çooooook Teşekkürler yardımlarınız için.

muratyumuk

New member
sadece ses ve video oynatıcılarda bu şekilde bir sorun varsa.Sorunu aramak için yoğunlaşacağın yerler
1. Ekran kartı driverleri
2. Ses kaertı driverleri
3. codecler.
Bence sorun yüklemiş olduğun codeclerden kaynaklanıyordur.

Bu arada sadece tek bir açıcı da bunu yapıyorsa sorun sadece odur. Ama atıyorum hem mediaplayer, bs playerde yapıyorsa codeclerden kaynaklanıyordur.

diğer programlarda da yapıyorsa ram hataları üzerinde dursan iyi olur. Şİmdilik aklıma gelenler bunlar. Kolay gelsin.

nedim_gs

New member
çoğu kez format attım bu durum için ama hep aynı sorun devam ediyor. video yu klitecodec ,media player hangisinden oynatırsam oynatayım aynı sorun devam ediyor, mesela program yüklerkende bu sorun devam ediyor , veya yerel disk c,d de gezdiğimde reset atıp mavi ekran çıkıyor, Örnek bugün saat 10:15 geçe pc yi açtım , hiç bişeye dokunmadım bakalım ne olacak diye hiç bir sorun olmadı ama aimp programını çalıştırdım 1 parça çaldı sonra aynı sorunu verdi.Bir sürü işletim sistemi denedim ama sorun hala devam ediyor yardımlarınız için teşekkürler...

muratyumuk

New member
Bence sorunun donanımsal olduğu kesin. Driverleri falan kurcalamaya gerek yok çünkü bir sürü işletim sisteminde denedim diyorsun. Ayrıca codeclerle de ilgili değil C ve D de gezinirkende yapıyor diyorsun.
Genelde bu tip arızaların sebebi genelde ramdir fakat ben senin ramlerinin sorunlu olduğuna inanmıyorum. Bazı zamanlar mause hareket ettirdiğimde Pc nin kitlendiği olmuştur. (mavi ekran hiç meydana gelmedi ) mausemi değiştirdim sorun haloludu.

Bence deneme yanılma yöntemiyle klavye mausede başlayarak donanımlarını kontrol et. Hatta hoparlörü bile bağlama. Eğer kasanın içini açabiliyorsan orada da çıkarabildiğin parcaları çıkar (mesela ikinci bir harddiskin vardır örneğin D nin kablosunu sökersin. yada ramlerin 2 tane 512 liktir sonuçta tek olsada çalışır) belki bunlardan biri arızaldır. Yani mümkünse her şeyi dene.

Aklıma şimdilik bunlar geliyor kardeşim. Arızanın ne zaman, nasıl oluştuğunu yazarsan belki daha fazla yardımcı olabilirim. Kolay gelsin.

nedim_gs

New member
öncelikle çok teşekkür ederim abi ilgilendiğin için,. ben 2 tane ram kullanıyorum ikiside kingston 1 er gb lık ramler, daha ömce bir arıza yoktu ben bilgisayarın yerini değiştirmek için kasaya bağlı olan monitörü, hoperlörü, mause , klavye her şeyi söktüm bilgisayrarın yerini değiştirdikten sonra bu sorun ortaya çıktı.Ben bilgisayardan anlıyorum kasanın içini temizledim, ramlerini yerini değiştirdim, ekran kartını çıkarıp taktım, fanları yağladım bir sürü şey yaptım , ama halen sorun devam ediyor. Sorunun donanımsal olduğu kessinleşti galiba, tekrardan yardımarınız için teşekkürler, çok sağolun...

MrCrazYMaN

Aerospace Engineer
arkadaşım sorun büyük ihtimalle işlemcinde. İşlemci video müzik vs. açınca ısınıyor ve kendi kendine reset atıyordur. Bu da genellikle daha önce işlemciyle fanı ayırdıysan aradaki termal macunun özelliğini yitirmesinden kaynaklanır. Bilgisayarcılarda 2-3 ytl ye kolayca bulabilirsin termal macunu. Termal macun aldıktan sonra işlemci ile fan arasına ince bir tabaka halinde sür ondan sonra tekrar dene sorunun hallolmuş olması gerekir eğer daha büyük bir sorun yoksa...

(Aynı olay daha önce benim başımada gelmişti:d:D)

muratyumuk

New member
Hep yazılan bu oluyor ama ben bir kere daha aynı şeyi söyleyeceğim. İşlemcinin ısınması dolayısıyla makina reset atmaz. Tamamen kapanır. Ayrıca mavi ekran hiç hiç vermez.

HTML