arkadaşlar bilgisayarımı nasıl yükseltebilirim?lütfen yardım

drxxx87

New member
arkdaşlar ben tam bir oyun meraklısıyım konsol alacak param yok maalesef onun için bilgisayarı yükseltmek istiyorum sanırım bunun içinde ram ve ekran kartı gerekiyor en ucuz bir şekilde,ramlerde yuva oluyor ek olarak takılıyor sanırımyani 1gb varsa 1gb daha takarsan 2 oluyor herhalde,ekran kartında da böyle olabilir mi,olmazsa ramle yükseltebilinir mi ekran kartı?ne olur bilen arkdaşlar yardımcı olsun.
bilgisayarımın özellikleri buyrun;

[SIZE="5"]İşlemci AMD Athlon 64 X2 4600+
İşletim Sistemi Windows XP Media Center Edition 2005
Garanti Süresi 24 Ay
İşlemci, Chipset ve Bellek
İşlemci türü: AMD Athlon™ 64 X2 işlemci 4600+
Yüklü işletim sistemi: Update Rollup 2 içeren orijinal Windows XP Media Center Edition 2005
Chipset: NVIDIA® GeForce™ 6150LE chipset

Standart bellek: 1GB DDR2-SDRAM
Bellek yuvaları: 4 x DIMM yuvası

Dahili sürücüler
Dahili sabit disk sürücüsü: 320 GB SATA 7200Rpm
Optik sürücü: DVD yazıcı LightScribe teknolojisini destekleyen SATA DVD RAM ve Çift Katmanlı ±R/ ±RW 16x/8x maks.

Sistem özellikleri
Bellek kartı aygıtı: 9'u 1 arada bellek kartı okuyucu
56K Modem
Ağ arabirimi: Ethernet 10/100BT tümleşik ağ arabirimi
Video yakalama arabirimi: IEEE 1394 Firewire® Arabirimi
Ekran kartı: 512MB ATI RADEON X1650 SE,
Dahili Ses: High Definition Audio 7.1
Ses konektörleri: 3 ön ses bağlantı noktası, 6 arka analog ses bağlantı noktası ve 1 arka dijital ses bağlantı noktası
Klavye: PS/2 klavye ve optik fare

Harici sürücü bölmeleri:
2 harici optik sürücü yeri, 1 dahili HDD yeri

Harici G/Ç bağlantı noktaları:
7 x USB 2.0 bağlantı noktası (3'ü önde)
2 adet FireWire®-IEEE-1394 bağlantı noktası (1'i önde)
Genişletme yuvaları: 3 PCI (2 tanesi boş)

puppet

New member
Ekran kartı slotu AGP 8x-4X mi yoksa PCI-EX 16X mi ou yazmamıssın.

Eğer PCI-EX 16X ise ASUS HD3650 almanı öneririm hem pahalı değil hemde performansı yüksek.
AGP ise Sapphire HD3650 alabilirsin diğerine göre daha pahalıdır.Bu olmazsa Sağğhire HD2600Pro alabilirsin.

Ramler içinde 1-2 tane daha 1 gb lık DDR2 sağlam ramler alırsan işine yarayacaktır.

Ramlerde mb lar toplamı sayılır.Ancak ekrankartlarında öyle birşey yok iki tane aynsından takıp birleştirsen bile iki katına cıkmaz mb ları.Sadece ekrankartı işlemcisi basına düşen iş sayısı azalır.

drxxx87

New member
kardeş özellikleri buyur:
Graphics Card Manufacturer Powered by ATI
Graphics Chipset Radeon X1600 Series

Bus Type PCI Express
Current Bus Setting PCI Express

Memory Size 512 MB
Memory Type DDR2

Core Clock in MHz 635 MHz
Memory Clock in MHz 396 MHz

Primary Display Yes
yani illa bi ekran kartı mı gerekiyor yapılacak başka bir şey yok mu?
birde senin önerdiğin asusun benim ekran kartından farkları neler?

ENICMATIC

New member
abicim sanırım ATI RADEON X1650 ekran kartın var bunun üstüne 1 gb ram in de var sanırım senin sadece 1 gb daha ram e ihtiyacın var dur ana kartının crossfire özelliği varmı nvidia chipset ise sli olabilir dedim ama anakartının detaylarını göremedim kusura bakma eğer http://www.cpuid.com/download/cpuz_147.zip bunu indirip bana ana kartın ve ram in ile ilgili daha detaylı bilgiler verirsen sana ne alman gerektiğini söylerim ama görünüşte ekran kartına ihtiyacın yok sadece ram ama sen detayları gönder.. yinede...
ayrıca bu cpu-z dediğim programcık kesinlikle virüs vs değildir özellikle belirtiim istedim. sistem detaylarını gösteren bi programcık.

drxxx87

New member
anakartla ilgili bilgiler;manufacturer;asustek
model;nodusm3 1.05
chipset;nvdıa geforce6150 rev;A2
soutbridge;nvdıa nforce410/430 MCP
LPCIO;SMSC
graphic interface
version pcı exp
link witdh x16,max.supported;x16
ramle ilgili bir sürü şey var da dram frequency 200.5
fsbdram:cpu/5 şunları veriyim.
inş istediklerindir kardeş mesala ne yaparsam fifada filan konsollara yakın görüntü elde ederim?

puppet

New member
Arkadaşım benim sana önerdiğim ekran kartının özellikleri; 512MB DDR2 1GHz ( 500MHz DDR2 ) 128-bit
RAMDAC;725 MHz

Bu kartın aktarım hızı seninkinden daha yüksek.Oyunlardaki takılmalar bu ekran kartını kullanırsan minimuma inecektir. Fiyatı ise benim toptan aldığım yerde 65$+KDV.

yazanomer

New member
kardesim kisaca sana tavsiyem ati 4850 modeli veya ati 3870 modelleri olacaktir, bu kartlari senin pc kaldirir,
ama ram noktasinda min 1gb ram istemektedirler, tavsiyem ram'larini de arttirman yonunde olacaktir, elimdekileri degistirmek istemiyorum dersen ayni marka model ile arttirim yaparsan uyum sorunu da yasamazsin,

or:sende twinmos var gidipte muskin alma

eger ram'lari yenileyecegim dersen mushkin,corsair veya ocz derim

ayrica asus firmasi anakartlari ati chipset ekran kartlariyla guzel uyum saglamaktadir, bilgin olsun

muratyumuk

New member
konsollara yakın bir görüntü istiyorsan ama o kadar para vermeyim diyorsan

ben kendimce ufak bir örnek vereyim
HD 4870 (450 YTL civarı)
OCZ 600W PSU (150 civarı)
2x1 GB Ram (40 ytl civarı)
TOPLAM: 640 ytl ye gibi bir rakam yapacak bilgin olsun.Hiç konsolum olmadı ama sanırım bununla yakın (yada aynı) performansı alırsın. Zaten bunun bir üstü ekran kartını almaktansa hiç uğraşma git konsol al daha akıllıca bir iş yapmış olursun.

drxxx87

New member
konsollara yakın bir görüntü istiyorsan ama o kadar para vermeyim diyorsan

ben kendimce ufak bir örnek vereyim
HD 4870 (450 YTL civarı)
OCZ 600W PSU (150 civarı)
2x1 GB Ram (40 ytl civarı)
TOPLAM: 640 ytl ye gibi bir rakam yapacak bilgin olsun.Hiç konsolum olmadı ama sanırım bununla yakın (yada aynı) performansı alırsın. Zaten bunun bir üstü ekran kartını almaktansa hiç uğraşma git konsol al daha akıllıca bir iş yapmış olursun.
teşekkürler bilgileriniz için arkadaşlar. muratyumuk 640 ytlde fazla,atı hd 4870 i biliyorumda onun altındaki ocz 600w psu nedir?valla bu gidşle konsolları ucuzlamasını beklicem herhalde de ozamana galiba tekrar bir üst modeli çıkar al başına belayı bu teknolojiyi takip etmek zor:saskin

muratyumuk

New member
PSU güç kaynağı. 4870 aldıktan sonra güç kaynağını değiştirmek gerekiyor. Aslında ben senin şu anki güç kaynağını sormadan yazdım onu ama eğer şu malum güvenilir olmayan güç kaynaklarından varsa onu değiştirmen lazım. OCZ marka güç kaynağını ben yeni aldım. Kendiö memnun olduğum için buraya yazdım.

Bu arada 4870 yerine 4850 alırsan, oda (300 ytl civarı)
500W psu alırsan (100 civarı)
2x1 GB Ram (40 ytl civarı) (ramlerde tolerans yok en az bu kadar olacak ;)

toplam : 440 ytl civarı yapar ki buda konsolun performansından biraz daha uzaklaşman anlamına geliyor. Ancak bu sistemde seni oldukça memnun eder.

RoLaN

New member
arkdaşlar ben tam bir oyun meraklısıyım konsol alacak param yok maalesef onun için bilgisayarı yükseltmek istiyorum sanırım bunun içinde ram ve ekran kartı gerekiyor en ucuz bir şekilde,ramlerde yuva oluyor ek olarak takılıyor sanırımyani 1gb varsa 1gb daha takarsan 2 oluyor herhalde,ekran kartında da böyle olabilir mi,olmazsa ramle yükseltebilinir mi ekran kartı?ne olur bilen arkdaşlar yardımcı olsun.
bilgisayarımın özellikleri buyrun;

[SIZE="5"]İşlemci AMD Athlon 64 X2 4600+
İşletim Sistemi Windows XP Media Center Edition 2005
Garanti Süresi 24 Ay
İşlemci, Chipset ve Bellek
İşlemci türü: AMD Athlon™ 64 X2 işlemci 4600+
Yüklü işletim sistemi: Update Rollup 2 içeren orijinal Windows XP Media Center Edition 2005
Chipset: NVIDIA® GeForce™ 6150LE chipset

Standart bellek: 1GB DDR2-SDRAM
Bellek yuvaları: 4 x DIMM yuvası

Dahili sürücüler
Dahili sabit disk sürücüsü: 320 GB SATA 7200Rpm
Optik sürücü: DVD yazıcı LightScribe teknolojisini destekleyen SATA DVD RAM ve Çift Katmanlı ±R/ ±RW 16x/8x maks.

Sistem özellikleri
Bellek kartı aygıtı: 9'u 1 arada bellek kartı okuyucu
56K Modem
Ağ arabirimi: Ethernet 10/100BT tümleşik ağ arabirimi
Video yakalama arabirimi: IEEE 1394 Firewire® Arabirimi
Ekran kartı: 512MB ATI RADEON X1650 SE,
Dahili Ses: High Definition Audio 7.1
Ses konektörleri: 3 ön ses bağlantı noktası, 6 arka analog ses bağlantı noktası ve 1 arka dijital ses bağlantı noktası
Klavye: PS/2 klavye ve optik fare

Harici sürücü bölmeleri:
2 harici optik sürücü yeri, 1 dahili HDD yeri

Harici G/Ç bağlantı noktaları:
7 x USB 2.0 bağlantı noktası (3'ü önde)
2 adet FireWire®-IEEE-1394 bağlantı noktası (1'i önde)
Genişletme yuvaları: 3 PCI (2 tanesi boş)
Kardeş verdiğin bilgiler eksik daha detaylı anlat yoksa yardımcı olamayız :p

can604

New member
Arkadaşım Ekran kartının takıldığı tek bi slot olur. Ram'i yükseltebilirsin ama ekran kartını yenilemek zorundasın Ekran kartı kesene uygun bir ATİ almanı Tercih ederim.

HTML