Amonyaklı Pasta...

SAHRANİL

Altın Üye

Malzemeler:

2 yumurta
1 çay bardağı süt (çay bardağı = 1/2 cup)
1 çay bardağı erimiş tereyağ
1 çay bardağı şeker
1 yemek kaşığı toz pastacı amonyağı
açılacak kıvamı tutturacak kadar un (yine ölçmeyi unuttum!)
Kreması:

2 yumurta
125gr tereyağ
1.5 lt süt
2 su bardağı şeker
1 paket vanilya
2 tepeleme kaşık nişasta
2 kaşık un
(bu ölçülerle 1.5 bardak fazladan kremanız oluyor)

Öncelikle kremayı yapın, katları yaparken ve pişirirken soğusun. Tereyağ dışındaki bütün malzemeleri muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirin. Kıvamı tutturunca tereyağını da ekleyip iyice karıştırıp erimesini sağlayın. Koyun kenara ve soğumasını bekleyin
Katmanların malzemelerini sertçe bir hamur olana kadar un ekleyerek iyice yoğurun. 6 parçaya ayırın (mutfak terazisi kullanmanızı tavsiye ederim) ve herbirini yuvarlak bir şekilde, bıçak sırtı kalınlığında açın. 10 dk kadar dinlendirin. Fırın tepsinize yağlı kağıt kaplı olduğu halde bu yuvarlak hamurları teker teker (ya da tepsiniz büyükse çifter çifter) 170C fırında, üzerleri hafif kızarana kadar pişirin
Fırından çıkan katları tel üzerinde soğutun
Katlardan bir parçasını bir tabağa koyun, üzerine kremasından sürün. Krema üzerine bir başka parçayı da koyun ve böylece bütün parçaları, aralarına krema sürerek bitirin. Pastanın kenarlarını da krema ile kaplayın ve dolapta soğuttuktan sonra servis yapın
Afiyet olsun!

iSpiK

Kadim Dost
1 sen bundan yaptın mı
2 amonyak deişikk bi madde diil mi ya = )

SAHRANİL

Altın Üye
1 sen bundan yaptın mı
2 amonyak deişikk bi madde diil mi ya = )
hıhhhhhhh:hadiordan:hadiordan yaparım ne varmışş hamarat hatunum ben:p
hem o amonyak pasta için olanlardan zararı yok:melek

fare_07

**forum haşeresi**
amonyak insan idrarı deilmi ya :saskin

sonsuzluğa

Moderatör
Moderatör
amonyak insan idrarı deilmi ya :saskin

çok güldüm fare ya. :D

amonyak insan idrarında da bulunan bir madde. genellikle gübre, ilaç, boya, parfüm yapımında kullanılıyor ve kullandığımız temizlik malzemelerinde bile var. ama pastada ilk defa duyduğumu kabul etmeliyim. :saskin

eline sağlık sahracım.

SAHRANİL

Altın Üye
afiyet olsun gelinde yapıyım size:durdurun:durdurun:durdurun:durdurun

mfe41

M|F|E~41
eline sağlık abla inş bigün bizede yaparsın bu güzel tariflerinden yemekler :D:D(HH ggebze team ' e ) :D bide kemal abi ye :D

SAHRANİL

Altın Üye
eline sağlık abla inş bigün bizede yaparsın bu güzel tariflerinden yemekler :D:D(HH ggebze team ' e ) :D bide kemal abi ye :D
zaten gebze team ve kemalcimi topluycam:durdurun:durdurun:durdurun

sonsuzluğa

Moderatör
Moderatör

HTML