Almanyada üniversite okumak isteyenler için bilgeler......

hardsolver

New member
1. Almanya`daki üniversiteler genellikle özel kurumlardıir. Bu nedenle bir konuda, üniversitelerin farklı taktirleri ve prosedürleri söz konusu olabilir. Eger herhangi bir konuda elinizde net bir bilgi yoksa, ögrenim görmek istediginiz üniversiteye müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Böylece en sağlıklı bilgiye ulasmis olacaksiniz.
2. Almanya`daki üniversitelerde, öğrencilerin bir çok ders alanlarıinda serbest tercih imkani mevcuttur. Ögrenci hangi derse ne zaman katılacagi baglaminda geniş bir alternatife sahiptir. Elbette bu serbestlik, öğrencinin Almancayi iyi bilmesinin yaninda, iyi bir girisimci olmasini gerektirmektedir.

Almanya´da Yüksek Ögretim sistemi

Bugünün Almanya'sinda 300'ün üzerinde yüksek Ögrenim okulu bulunmaktadir. Bunlardan 115'i üniversite, 151'i meslek yüksek okulu ve 51'i ise sanat ve müzik yüksekokullaridir. 1999 kıs sömesterinde 1,8 Milyon Ögrencinin kayıtlı bulundugu yüksek Ögretimde yer alan yabanci Ögrenci sayısı 166.000 civarındadir. Bu yüksekokullarda klasik bilim dallarinin yaninda 'uygulamali kültür bilimleri' vs. gibi yeni gelismekte olan bilim dallarinda da Ögretim yapilmakta ve 400'ü askin bilim dalında ögrenim görülebilmektedir. Prensip olarak Almanya'da iki degisik tarz ve sistemde yüksek Ögretim kurumu bulunmaktadir. Bunlardan birincileri Fachhochschule'ler (FH), diğerleri de Universitaet'ler (U), Technische Hochschule'ler (TH) ve Technische Universitaet'ler (TU). Ayrıica Gesamthochschule'ler (GH) de bu iki sistemi Y-Sistemi adı verilen bir sistemle birbirine baglar. Universiteler (U, TU, TH) bütün bilimsel egitim ve araştırma alanlarını kapsarken, FH sisteminin akademik alanı ise mühendislik ve isletme sektörlerini isleyerek ve agirlikli olarak pratik bir egitim sunarlar. Dolayısıyla (U, TU, TH) doktara derecesi verme hakkına sadece Üniversiteler sahiptir. Normal bir Alman Yüksek Ögretim kurumu, mezuniyet durumunda Ögrenciye sadece ve sadece Diplom adı verilen bir derece verir ki bu derece herhangibir FH tarafıindan verildiği zaman uluslararasıi olarak Bachelor (B.S.) veya Professional Master derecesine, Universite (U, TU,TH) tarafıindan verildiğinde ise uluslararası olarak “Master of Science derecesine” eşittir. Türkiye'de normal şartlarda 4 yıllık bir bölümden mezun olan bir Öğrencinin derecesi ise uluslararasıi olarak Bachelor (B.S.) derecesine eşittir. Alman Yüksek Öğretim sisteminde genel olarak sabit Öğrenim gurupları bulunmamaktadır. Öğrencilerden kendi çalışma takımlarını kurmaları beklenmektedir. Bu sistemde Öğrenci uygun gördüğü faydaları sağlayarak kendi eğitimini bireysel olarak planlayan bir rol oynamaktadır. Yine de sistem Fransız sisteminde amaçlandığı gibi Öğrenciyi belirli bir formasyona sokmak yerine, Öğrencinin başarısı dahilinde kendini şekillendirebilmesini, olabildiğine açık ve liberal bir eğitim almasını amaçlamıştır. Dersler genelde devam mecburiyeti olmamasına rağmen, sıinavlara girebilmek için Öğrencinin belirli sayıda seminer sertifikasi, ev ödevi, dizayn çalışmaları, ve laboratuar çalışmalarına ihtiyacı vardır ve bu Öğeler düzenli olarak kontrol edilmektedir. Aynı zamanda sıinavlar da oldukça seçici bir karakter ve yüksek standartlara sahiptirler.

:clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap :clap

HTML