Alaska Work and Travel ! Dikkat ! Gitmeyin

Kaçan Aşık

Yönetmen
Work and Travel Alaska Programini 7 yildir takip ediyorum. 2004 , 2005 , 2006 ve 2007 yazlari olmak uzere 4 yaz boyunca Alaska'da ; somon, yengec, deniz hiyari, karides, konserve, fillet ve havyar islerinde cesitli noktalarda calistim ve supervisor 'lik yaptim. 2008' de yine 5. kez Alaska'nin cesitli sehirlerinde bulundum.

Work and Travel ve Alaska hakkinda sadece orada bulundugunuz 1 yaza gore yorum yaparsaniz bu bence pek dogru olmaz. Eger oyle olsaydi Alaska'ya 2005 de gidenler Alaska icin "cok iyi" , 2006 da gidenler de "cok kotu" derdi.

Work and Travel 'a katilmis bugune kadar binlerce Alaska ogrencisi ile karsilastim, kimi memnun kimi degil. 2 ayda 10 bin dolardan fazla kazanani da gordum, 1500 dolari anca kazanabileni de. Havaalanlarinda kalmak zorunda olanlari da gordum, dublex pasific manzarali evde kalani da. ve daha neler neler.

En onemli soruyu cevaplamaya calisayim:

Alaska'ya giden bir ogrenci neden mutlu olmaz ?

1- Kazanc : Eger ogrenci Alaska'da cok buyuk paralar kazanma beklenti ile giderse, dogru bilgilendirilmez ve iyi para kazanabilmesi icin gerekecek butun sartlar anlatilmazsa. Ogrenci yuksek beklentilerle gider ve mutsuz doner. Alaska'ya giden herkes cok iyi paralar kazanamaz bunu herkesin bilmesi lazim.
Cok iyi para kazanmak icin bircok degiskenin sizin lehinizde olmasi lazim.Her seyden once dogru zamanda dogru fabrikada olmak lazim, calismaya dayanikli olmak lazim, sansli olmak lazim biraz da , iyi calismak lazim ( ki ekstra saatleri alabilesiniz ) . Herkes ayni dayaniklilikta degil, bir ornek vereyim. 2005 yilinda Temmuzun son iki haftasi ben 252 saat calistim ve yaklasik 2500 dolar paycheck aldim. O kadar calisan icin de herkes bu kadar calisamadi tabi. Hem herkes bu kadar calisma firsati bulamadi hem de o kadar saat calisabilecek kadar dayanakli idi herkes. O donemde iyi kazandim cunku herseyden once sezon cok iyiydi, son yillarin en iyi sezonu idi . Hergun herkesden 2-3 saat fazla calisiyordum, fabrikada 2.senem oldugu icin temizlige sabit kaliyordum ve 2 haftada yaklasik 30 saat fark ediyordu bu temiz ki o da 350 dolar civarinda fark ediyordu. Sansli bi departmandaydim diger departmanlar hergun 1-2 saat bizden az calisirken biz daha cok calisiyorduk. Demek istedigin bircok degisken var , eger hepsi lehinize olursa iyi kazanirsiniz.
Yine sezona kuzeyde baslamis ve Temmuz sonu gibi bizim fabrikaya gelen grup benden de cok kazandi. Onlarin yaptigi da dogru zamanda dogru yerde olmakti. Kuzeyde sezon erken basladi ve biz daha calismaya baslamadan orada calismaya basladilar ve kuzeyde sezon bitmeye yakin guneye indiler, indiklerinde de guneyde sezon tam acilmisti ve cok iyi para kazandilar.
2006 son yillarin en kotu sezonu idi ve cok az kisi iyi kazanabildi, balik yoksa calisamazsin yani para kazanamazsin..
.
.
.Alaska'da balik sezonu kuzeyde erken baslar ve genelde daha kisa surer; guneyde gec baslar ve genelde daha uzun surer . Tabiki sehre ve fabrikaya gore degisebilir bu. Mesala kuzeyde Haziran 15-20 gibi baslayan bi fabrika yaklasik 6 hafta calisirken. Guneyde 1-10 Temmuz gibi baslayan bi fabrika yaklasik 9 hafta calisir.

Bu nedenle de kuzeye giden ogrenciler Temmuz sonu veya Agustos basi gibi guneye inmek zorunda kalirlar. Kuzeyde calismaya baslayan ve Temmuz sonu isleri biten bir ogrenci eger transferini yapamazsa zor durumda kalir. Bu transferi eger daha once ayarlanmadiysa ogrenciler genelde Kodiak'a gitmeyi tercih eder buradaki problem ise konaklayacak yer bulamamak oluyor.

Tabi yillara gore bu da degisiyo artik, 2008 yazinda kuzeyde sezon eskiye nazaran daha uzun surdu ozellikle de 1-2 noktada cok daha uzun surdu.

Kuzeyi mi guneyi mi tercih ederken dikkat etmeniz en onemli 2 unsur ;
1- Turkiye'den cikis tarihiniz ve orada ne kadar kalacaginiz
2- Transfer olanaginiz

2-Dogru bilgi ve kandirilmama : Bildiginiz gibi Alaska'nin ABD ile kara baglantisi yok. Ama eger ogrenciye sen Seattle'a git, ordan otobusle gecersin denilirse ve ogrenci 300 dolarlik bileti Seattle'a kadar almadigi icin 640 dolara alirsa mutlu olmaz.

Konaklama ucretsiz , 3 ogun yemegi de ucretsiz verecekler diye ogrenci kandirilirsa yine mutlu olamaz ogrenci. Dedigim her fabrikanin kendi sartlarini iyi arastirmak lazim.

Agustos basinda sezonu bitecek bi fabrika icin Eylul ortasina kadar calisabilirsin denilirse ve sezon Agustos basinda bittiginde ne yapacagini bilmez bi halde kalirsa ogrenci mutlu olmaz.

3-Tecrube : Tecrube de ogrencinin mutlu donmesi icin cok onemlidir. Alaska'yi yasamis, orada olabilecek butun sorunlari yerinde yillarca gormus ve ogrenciyi gonderecegi fabrikada calismis biri mutlaka ogrenciyi cok daha dogru yonlendirecek ve beklentilerini ona gore ayarlayacaktir. O yuzden mutlaka calisacaginiz fabrikada calismis birilerini bulun

4-Alaska secimi : Alaska herkes icin dogru secim degildir. Herkes Alaska'da calisamaz, o yuzden de once ogrencinin kendine sormasi lazim Alaska secimi benim icin dogru mu diye . Sonra da sirketin ogrencinin beklenti ve onceliklerini cok iyi ogrenip Alaska icin uygunlugunu gozden gecirmelidir.

Supervisor olarak calistigim yaz, cok ogrenciye seni Alaska'ya nasil gondermisler, neden ABD icine yonlendirmediler diye sordugumda aldigim cevap suydu : "Ben bilsem gelir miydim, abi "

Sonuc olarak Alaska'dan mutlu donen de var , mutsuz donen de. Ama iyi arastiran bi ogrenci , dogru yonlendirmelerle mutsuz donmez bence.

Gideceginiz fabrikayi mutlaka ve mutlaka cok iyi arastirmaniz lazim , hatta kesinlikle o fabrikada daha once calismis ogrencileri bulmalisiniz. Cunku Alaska'da genelleme yapmak cok yanlis, her fabrika kendi icerisinde farkli kosullara sahiptir. Alaska cok buyuk bir cografya sadece fabrika sartlari degil; sehir yasami , hava sartlari ve yasayan insanlarin mensei bile cok buyuk farkliliklar gosterir.

.
.
.