AKP hariç herkes AKP'ye çalıştı.

sedapinar

New member
Seçim sürecinin öncesinde ve sonrasında bu satırlardan AKP hakkında olumlu olumsuz bir sürü yorum yaptık.Bazen konular birbirimizi incitecek noktalara taşındı.AKP ve yıkıcı icraatlarına girmek değil amacım çünkü zaten ülkemizin içindeki durum yeterince açıklayıcı yapılan yanlışlar konusunda.Ama bir özeleştiri yapma noktasında AKP nin seçim zaferine muhalefetin katkısı affedilir gibi değil...
Örneğin CHP.CHP konuştukça AKP prim yaptı, Deniz Baykal konuştukça insanlar Erdoğan''a acıdı, acıdığı için de sahiplendi.
E bir insan muhatabının sevgi çemberini genişletiyor, ona devlet imkanlarını daha uzun süre kullanması için fırsat ve imkânlar üretiyorsa o insan o muhatabı seviyor demektir. ,
Peki AKP-CHP ilişkisi böyle de, AKP ile diğer partilerin ilişkileri farklı mı?
Diğer partiler de Türk milletinin ihtiyaçlarına cevap veren ve Türkiye''nin üzerine üzerine gelen dış kaynaklı problemleri çözecek politikalar üretemedikleri için AKP''ye çalıştılar.
AKP aleyhine çalışan tek parti vardı, o da bizzat AKP ve onun Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan.
Erdoğan bütün umudunu AB üyeliğine bağlamıştı, bu iflas etti.
Erdoğan Irak''ta Türkiye''nin bütün kırmızı çizgilerinin tepelendiği bir dönemin Başbakanı.
Yine Erdoğan ABD karşısında Türk milletinin gururunu incitti, onun döneminde Türk askerinin başına çuval geçirildi, onun döneminde Beyaz Saray Türkiye''ye açıktan ve çok kaba bir biçimde politikalar dikte ettirdi, PKK''ya kol kanat gerdi.
Kıbrıs''ın tamamı yine bu dönemde Rumlaştırılma sürecine girdi. Milletimiz AKP ve Erdoğan''ın bu politikalarından çok ama çok tedirgindi. Daha bunun misyonerlere verilen tavizleri var, toprak satışları var, milli müesseselerin yabancılara peşkeş çekilircesine satılması var, ihale yolsuzlukları, devlette kadrolaşması, özelleştirmelerde şaibelerin gazetelere yansıması, dokunulmazlık zırhına bürünmüş pek çok AKP''nin suç dosyalarının TBMM''de bekliyor olması vardı.
Dış borçların artması var, IMF ve Dünya Bankası''na bütçenin teslim edilişi, "Uyum Yasaları" adı altında egemenliğin AB''ye devredilmesi vardı.
Yine AKP döneminde PKK militanları ile çatışmaya giren asker ve polise belediye başkanlarının müdahalesi var, taşıma güçlerin PKK militanlarına kalkan olma hadisesi var. Irak''ta camileri kışla olarak kullanan, sivil Müslümanları katleden, suçsuz insanları cezaevlerine dolduran, orada onlara insan akıl ve vicdanının tahayyül edemeyeceği iğrenç işkenceleri yapan ABD''nin Büyük Ortadoğu Projesi''ne Erdoğan''ın ısrarla taşeronluğa soyunmasına var.
AKP tabanıda sonuçta insandı vicdan taşıyorlardı.
Ama gelin görün ki vatandaş ortalıkta oy verecek parti bulamadı.
Diğer partiler evine köyüne çekilmiş, arada sırada dışarı çıkıp bir iki demeç veriyorlardı.
İşte hepsi o kadar.
Özetle, Erdoğan ve AKP, icraatları ile kendilerine en büyük zararı verirken diğer siyasi partiler millet tarafından fark ve takdir edilecek hiçbir söz ve eylemi hayata geçirmeyi becerip başaramayarak dolaylı yoldan AKP''ye büyük destek verdiler. Ve AKP yi iktidara taşıdılar.
Ama sandıktan çıkan kendi zaferi değil, rakiplerinin mağlubiyetidir.
Siyasi partiler o kadar pasifleşti, çözüm üretme ve ürettikleri çözümü halkla bütünleştirme noktasında o kadar kısırlaştılar ki, şu anda Türkiye''de sanki tek parti var.
O da AKP.
Sakın ola AKP çözüm ürettiği için falan böyle bir görüntü var sanılmasın.
O zaten hiçbir şey üretmedi olanları yedi bitirdi.
Ama iktidarda olduğu için "görüntüsü" ve "adı" göz önündeydi.
Muhalefet partileri, işte o sadece "adı" ve "görüntüsü" göz ününde olan AKP''yi orada tutmak için mevcutlarmış gibi bir fotoğraf veriyorlardı. Bunların başında da CHP vardı. Muhalefet partilerinin diğerleri sustukça, CHP ise konuştukça AKP, icraat ve icraatsızlıklarıyla silip süpürdüğü primlerini derleyip toparladı.
Umarım Ülkesini seven herkes gelinen noktadan çıkartılması gereken dersi çıkartmıştır.Çünkü önümüzde zor geçecek bir 5 yıl var.Üstelik artık en büyük sorunlarımızdan biri olan bölücü terör örgütü bir anlamda temsilcilerini meclise sokup onların üzerinden yasal tavizler koparma sürecinde.
Sagılarımla..
KAYNAK:16 Haziran 2005 tarihli Hasan Demir'in makalesinden..

react

Admin
Süper Moderatör
Yazının büyük bölümü 16 Haziran 2005 tarihli Hasan Demir'in makalesinden alıntıdır, yazmanı beklerdim.

cimisoul

New member
bence öncelikle kendi cümlelerini yazmalısın.birşey savunuluyorsa böyle olmalıdır.kesinlikle sana katılmıyorum.iyi ki de böyle olmuş.önümüzdeki 5 yılın da çok iyi olacağına inanıyorum.saygılarımla seda...

Elasis

New member
Güzel bir paylaşım daha önce okumamıştım. Çözümlerini anlatmayan projelerini anlatmayanlar devamlı asılsız iddalarla varacakları yer hiç.Şu anda yukarıda denildiği gibi AKP tek pati....

ya konunun bikere başlığı fazlasıyla SAÇMA... madem herkez okadar karşıydı bu parti nasıl %47 oy topladı?? aa durun tahmin ediyim dağıttığı kömürlerle demi:p

WILDBOYS

New member
Kendi düşüncelerini satırlara dökemeyecek kadar aciz olup
Onun bunun kaleminden çıkanları kopya eden arkadaşıma
Benden bir kasa soda

sedapinar

New member
WILDBOYS' Alıntı:
Kendi düşüncelerini satırlara dökemeyecek kadar aciz olup
Onun bunun kaleminden çıkanları kopya eden arkadaşıma
Benden bir kasa soda
siz o sodaları satıp karnınızı doyurun bence...Alıntı yapma konusuna gelince forum kurallarını çok fazla bilmediğim için ve mesajın sadece bir kısmının alıntı olması nedeniyle kaynak göstermem gerektiğini düşünemedim.Hatamla ilgili uyarı yapılıncada hatamı hemen tamir ettim.

crescent_h' Alıntı:
ya konunun bikere başlığı fazlasıyla SAÇMA... madem herkez okadar karşıydı bu parti nasıl %47 oy topladı?? aa durun tahmin ediyim dağıttığı kömürlerle demi:p
Ben hiçbir mesajımda kömür,mercimek konusu yapmadım.Bir Türk milliyetçisi ve bu terbiyeyle yetişmiş bir insan olarak milletime bu tarz bişeyi isnat etmekden utanç duyarım.Savunduğum sadece milletimizin alternatifsiz kalması ve gerçekdışı rakamlarla aldatılmasıdır.

türk milleti okadar saf yani.5 yılda ülkede olumlu yönde hiçbi gelişme olmadı ama türk milletine var gibi gösterildi ve halkda bunu yedi öylemi?? bakın şu anda yaptığınızı bi zamanlar deniz baykal meydanlarda yapıyodu.noldu?? %20 oy.daha bu halkın ne gibi bi cvp vermesini bekliyodunuzki?? siz böyle devam ederseniz 5 sene sonra akp oyların tamamını alır...

HTML