'AKM kalsın, AKP yıkılsın' (Atatürk Kültür Merkezi YIKILIYOR)

yoldas

New member

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un yıkılacağını açıkladığı Atatürk Kültür Merkezi'ne (AKM) dokunulmaması için eylem yapan sanatçılar kararlıydı: "Gerekirse bedenimizi siper edip, yıktırmayacağız."
Dünya Tiyatrolar Günü öncesi düzenlenen 'AKM Yıkılmasın' protestosu 'AKP yıkılsın' mitingine dönüştü. Sanatçılar ve sanatçı örgütleri dün öğle saatlerinde AKM'nin önünde buluştular. Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı eylemde Devlet Tiyatroları, Şehir Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi sanatçıları bir araya gelmişti. Devlet Tiyatrosu Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı (TOBAV), Devlet Tiyatro Sanatçıları Derneği (DETİS), KÜLTÜR SEN, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı, Tiyatro Emekçileri, Yurtsever Hareket, Kültür Sanat Sen gibi birçok dernek eyleme destek verdi. Protestoya özel tiyatro
oyuncalarıysa çok fazla ilgi göstermedi. Eylemcilere göre hükümet, Harbiye Muhsin Ertuğrul'la AKM'yi yıkıp yerlerine Kongre Merkezi yaparak ticari rant sağlamak istiyordu. Yıkımla Cumhuriyet'in simgelerinden biri de belleklerden silinecekti.

'Kimse uyumuyor'
Opera sanatçıları Hakan Aysev, Burçin Çilingir ve Hüseyin Likos, 'Nabucco' operasından seslendirdikleri 'Kimse Uyumuyor' ile 'Tuti Mucize-i Guyem'i söyleyerek eyleme 'ses' verdi.
Etkinliğin sunuculuğunu üstlenen Cengiz Özek eylemi neden yaptıklarını açıkladı: "Kimse uyumasın, uyan Türkiye, AKM'yi yıkmak isteyenlerin amacını biliyoruz ve izin vermeyeceğiz."

'Direneceğiz'
Mikrofonu eline alan Orhan Aydın Dünya Tiyatro Günü Karşı Bildirisi'ni okudu. Altında 14 özel tiyatro ve kurumun imzası olan bildiride tiyatrocular Devlet Tiyatroları'ndan Lemi Bilgin'in alınmasıyla başlayıp AKM'nin yıkılmasına kadar geçen süreci iktidarın tiyatroya savaş açması olarak yorumlayıp direneceklerini söyledi. Protestonun fitilini
ateşleyense şiir okumak için sahneye çağırılan ama 'korsan' bir konuşma yapan şair Ataol Behramoğlu oldu. Behramoğlu'nun konuşması şairin büyük alkış alan "AKM kalsın AKP yıkılsın" sloganıyla sona erdi.
Kalabalığı biraz yatıştıransa Hüsnü Şenlendirici ile Orhan Şallıel'in seslendirdikleri 'Ah İstanbul' şarkısıydı. Sonra Şallıel ile Şenlendirici'ye Cahit Berkay da eşlik edip 'Selvi Boylum Al Yazmalım'ı seslendirdi. Ufuk Karakoç, eyleme Pir Sultan Abdal'dan bir türküyle katıldı. Eylem opera sanatçılarının seslendirdiği Muammer Sun'un 'Cumhuriyet' filmi için yaptığı 'Bozkırın Sesi' bestesiyle bitti..

HERHALDE YERİNE CAMİİ YAPACAKLAR :Sopa

ifrit

RuHaNi WaRliK
AKM`nin yerini kac kisi biliyor?
bilenler kac kere orayi bulusma yeri olarak degilde kultur merkezi olarak kullandi?
kac kisi gidip orada tiyatro izledi?

cok az kisi bunu yapti degil mi, e oyleyse?

tiyatrocular cumhuriyetin simgesi diyor, 10 Kasimda Ataturk`u anlatan bir oyun sergileme zahmetinde bulunmamislardi, is icraata gelince birsey yok, konusmaya gelince Ataturkcu, cumhuriyetciler, heleki para kapilari ellerinden alinacak olunca cumhuriyetin simgesi oldu.

bana inanmiyorsaniz yillik programlarina bakin, sergiledikleri oyunlara bakin, yilda kac kere cumhuriyeti ve Ataturk`u anlatan parali yada parasiz oyun sergilediklerini kendiniz gorun.

onlarin tiyatroculugunu onumuzdeki bir kac ay icinde gorecegiz, bakalim dizilerde oynamayi mi sececekler yoksa tiyatroyu mu, hani tiyatroya ve tiyatroculuklarina toz kondurmuyorlar ya, sanat yapiyorlar, sanatcilar ya, tiyatro onlarin yasam bicimi ya

hepsini gorecegiz...

ayrica bazen isi siyasete dokmeden yapmak lazim, yine bu hukumet tiyatro fiyatlari 2 milyona indirmisti herkez gidip izlesin diye, o zamanda 2 milyona tiyatro mu olur diye isyan etmislerdi. sanki sanat bilet parasina gore sekileniyor

tiyatrocular sahnede de iyi degiller gercek hayattada, ne yazik

SickDreTh

Altın Üye
ifrit dostum sanada bazı yerlerde katılmamak elde degıl ama ısmının ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ olması yeter yıkılmamalı belkı akılları baslarına gelır..cok yanlıs olur oranın yıkılması..

osiris_cemo

New member
Millet bu tür binaları restore eder bizim akıldaneler yıkar yerine alışveriş merkezi açar.Tiyatrocular haklı.

sideways

New member
yikilsin tabi ise yaramiyorsa..ismi Ataturk Kultur Merkezi diye bosu bosuna orda duracak hali yok..gelir getiren biseyler yapsinlar hic olmazsa faydali olur..

cami yorumu ile konu kendini belli ediyo zaten fazla biseyde beklenemezdi provakasyon..

ikRa

Banned
Hakkı hukuku tartışıLır da
Aynı şekiLde işLeniLirLiği ve işLemsizLiğide
İfrit e hak veriyorum çoğu yerde
Ama osirise de hak vermeden edemiyorum..

En dikkat çekeni konuyu açan üyenin yorumu oLdu
HerhaLde yerine camii yapacakLar :eek:ha
Bu konuda caminin işi ne Allah aşkına
Bir fikri savunurken de iş camiye geLmese
Daha güzeL oLmaz mı?
YıkıLmamasının veya yıkıLmasının gerekLiği konuşuLsa
Veysa onu yıkanLar konuşuLsa
Caminin orda işi ne yahu?

yoldas

New member
camii yorumunu ben yaptım konuyla alakası yok o benim fikrimdi

dikkat ettiyseniz ayrı yazdım

osiris_cemo

New member
sideways' Alıntı:
yikilsin tabi ise yaramiyorsa..ismi Ataturk Kultur Merkezi diye bosu bosuna orda duracak hali yok..gelir getiren biseyler yapsinlar hic olmazsa faydali olur..
Kültür ve sanat faaliyetleri para için yapılmaz.Bir ülkenin vatandaşlarının ruhen gelişimi için elzemdir.O zaman para getirmiyo diye okulları da yıkalım yerine alışveriş merkezi yapalım.O bina restore edilmeli ve amacına uygun olarak kullanılmalı.

Allah diye paraya tapanların aklı fikri parada olur normaldir.Köprü satarlar arsa satarlar satacak bişey kalmayınca neyi satacaklar merak ediyorum?

halepci

New member
osiris_cemo' Alıntı:
Kültür ve sanat faaliyetleri para için yapılmaz.Bir ülkenin vatandaşlarının ruhen gelişimi için elzemdir.O zaman para getirmiyo diye okulları da yıkalım yerine alışveriş merkezi yapalım.O bina restore edilmeli ve amacına uygun olarak kullanılmalı.

Allah diye paraya tapanların aklı fikri parada olur normaldir.Köprü satarlar arsa satarlar satacak bişey kalmayınca neyi satacaklar merak ediyorum?
satacak bişeyleri daha var arkadaşım an...leri var daha sıra onlara geldi yakında onu da satacak bu ş....r..sizler ilk müşterileri benim yakında her mahallede ayrı bir dil konuşulmaya başlanırsa,değişik karakterli renkli bayraklar türer ise hiç şaşırmayın ama bunlara meydan verilmeyecek yemin ederim ALLAH şahit böyle giderse kuşanıcam bombaları canlı bomba olup sarılacam o i-t herife rte ye çekicem fünyeyi dumanlarımız gök yüzüne CUMHURİYET yazısı olup öyle çıkacak ya sabır ya sabır :vur :vur :vur :vur :vur

Fatih Hoca

Banned
osiris_cemo' Alıntı:
Millet bu tür binaları restore eder bizim akıldaneler yıkar yerine alışveriş merkezi açar.Tiyatrocular haklı.
Hocam tiyatrocular kendilerine göre elbette haklı, yıllarını vermişler orda ancak restore edilecek yer var yıkılıp yenisi yapılacak yer var, hem böyle daha makuldür belki, şu anki kapasite 50bin metrekareymiş, yeni bina ise 110bin metrekare olacakmış, onların bir müddet mağdur olacağı doğrudur ancak yenisinin çok daha iyi olacağına eminim. Saygılar.

istanbul

New member
Evet ifrit in dediği gibi kaç kişi bu binayı önünde buluşulacak yerden başka bir amaçla kullandı bilemem ama benim de gözlemlediğim kadarıyla binanın yenilenmesi şarttı. Öncelikle 40 metre tavan yüksekliği olan büyük salonun akustik sorunu var. Depodan bozma Aziz Nesin Sahnesi çok küçük ve yangın merdiveni gibi bir merdivenden iniyorsunuz. Binanın dış görüntüsü bir kültür merkezini değilde kaymakamlığı andırıyor.

Bina aslına uygun kalsın gibi bir söylemin de ne derece geçerli olduğu tartışılır. Zira bu binanın aslı 1946 yılında temeli atılmış, Mimar Feridun Kip ve Rüknettin Güney imzalı, zamanına göre çok şık, çok modern ve ödenek yokluğu yüzünden tamamlananamış, yerine bu çirkin bina yapılmıştır. O temeli atılmış binayı yıkıp yenisini yapmak elbette saçma olurdu. Fakat iğreti yapımış bu binanın yıkılması tabii ki gerekli.

Ayrıca bu konuda bu kadar hassasmış gibi görünenlerin aslında muhalefetten başka hiçbir amaçları olmadığı çok açık. Zira akm nin yıkılıp yenisinin yapılacağı uzun zamandır konuşuluyor. Buraya cami yapılacak herhalde demeyi yorumcunun cahilliğine veriyorum.

Son olarak;
Kültür Bakanı Atilla Koç'tan Alıntı

Benim hiç birşey yaptırmak istemeyen gericilere ayıracak vaktim yok.

HoCuSPoCuS

Supernatural
Süper Moderatör
Türkiye de kaç tane salon var? Bakın tiyatro salonu demiyorum genel amaçlı da olsa çeşitli organizasyonlar için yeterli kapasitede kaç salon var =)

Uludağ Üniversitesi içinde koskoca bir ünite boş duruyor 8 yıldır. Dekanlık yaptırdı ama yapıldığından bu zamana hiç kullanılmadı. 5 trilyon civarı bir paraya maloldu.. Devlet böyle savurganlık yapacağına salon açsın salon kapamasın.. Oraları kapasın..

Sanatçılarında aşırı şekilde ağlandığını kabul etmek lazım o da ayrı bir konu.. Sözde ekmek parası kazanıyorlar.. Jiplere babam biniyor..

yoldas

New member
Kültür Bakanı Atilla Koç'tan ' Alıntı:
Benim hiç birşey yaptırmak istemeyen gericilere ayıracak vaktim yok.;

gerici görmesek inanacaktım :durdurun :saskin :emzik

aynaya bakmıyorlar sanırım bunlar

_NEVER_

Banned
yerine yenisi yapılacakmış işte. Yenilenip daha modernize olmasının ne kötü tarafı olabilirki? bu çok suni bir tartışma olmuş.
bu iş öküz altında buzağı aramaya benzemiş birazcık.
yenilikleri kabullenmek lazım.

yoldas

New member
_NEVER_' Alıntı:
yerine yenisi yapılacakmış işte. Yenilenip daha modernize olmasının ne kötü tarafı olabilirki? bu çok suni bir tartışma olmuş.
bu iş öküz altında buzağı aramaya benzemiş birazcık.
yenilikleri kabullenmek lazım.
klasik bir kandırma yöntemi

daha iyisini vaad ederek elindekini alıp hiçbirşey vermemek

akp bunu cok yaptı

misal: sağlık ocaklarını satarak yerine
sözde aile hekimliği ile sağlık alanını tamamen özelleştirmek istiyorlar

artık yemezler

akp yakında yabancılara toprak satımınada başlayacak

o zaman görürüm ben sizi
yanıp tutuşursunuz vatan elden gidiyor diye :help

ama iş işten geçmiş olacak

pehh uyuyun daha siz

ekmeğini yediğiniz suyunu içtiğiniz beyler bu vatana nasıl kıydınız(N.HİKMET)
diyeceksiniz

HTML