aKıL Ve Zeka?!

Gs_HeLL!

New member
Ben bunu okulda müzik öğretmenine okudum diye kadın bana sözlüden 5 verdi ve istiklal marşının solfejini yapmak zorunda kalamdım! :D :) :boks: :aba:

akıl" kelimesi toplumda genellikle insanların zeka düzeyini ifade etmek amacıyla kullanılır.

Oysa akıl, zekanın çok üstünde ve çok daha derin bir kavrayışşeklidir.

Zeka, en bilinen anlamıyla insanın düşünme, gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamıdır. İlk kez karşılaşılan ya da ani olarak gelişen olaylara uyum sağlayabilme, anlama, öğrenme, analiz yeteneği, beşduyunun, dikkatin ve düşüncenin yoğunlaştırılması, ayrıntılara dikkat edilmesi hep zeka sayesinde gerçekleştirilir.

Örneğin zeki bir profesör olayların fiziksel işleyişini çok seri olarak kavrayabilir, bunları formülleştirebilir. Ya da hafızası güçlü olan zeki bir insan olaylardaki girift noktaları ve detay sayılabilecek pek çok konuyu anımsayabilir. Pratik zeka sahibi biri ise, karşılaştığı olaylara pratik ve kolaylaştırıcı çözümler getirebilir.

Akıllı bir insan ise, zekanın sağladığı tüm bu avantajları kullanmasının yanında, zeki bir insanın sahip olmadığı bir kavrayışve yeteneğe de sahiptir.

Zeki bir insan, ancak belirli bir konuda çalışarak ya da kendisini eğiterek, edindiği bilgi ve birikimlerle bir şeyler başarabilir. Ancak tüm bunlar sadece öğrenmeye, ezbere ve tecrübelere dayalı becerilerdir. Dolayısıyla bu insan, belirli bir noktada tıkanıp kalma, çözüm bulamama, giriştiği bir işi sonuçlandıramama gibi durumlarla karşılaşabilir.

Akıllı bir insan ise eğitim almadığı, tecrübeli olmadığı, hatta ilk kez karşılaştığı bir konuda dahi, yıllarca o konuda eğitim almışbir kimseden daha keskin ve daha isabetli sonuçlar elde edebilir. Çünkü akıllı kişi, bir konuda kendi teknik bilgisi olmasa da hemen en pratik çözümü bulur, gerekirse o konudaki en tecrübeli kişiyi tespit eder ve yapılması gereken işi ona yaptırarak sonuca ulaştırır. Kısacası akıl, insana zekanın çok üstünde bir anlayışkazandıran, derin düşünebilme, doğruyu bulabilme ve her konuda çözüm getirebilme yeteneğidir. Dahası akıl, hayatın her alanına hakim olan ve pek çok konuda başarı sağlayan bir yetenektir.

Akıl sahibi bir insan, karşılaştığı olaylarda pek çok insanın göremediği detayları görebilir, ince teşhisler yapabilir ve olaylardan en doğru ve en hikmetli sonuçları çıkarabilir. İleriye yönelik projelerde çok aşamalı düşünebilir, karşılaşılabilecek durumları önceden tespit edebilir ve kusursuz planlamalar yapabilir.

Aynı şekilde geçmişteki tecrübelerini de en iyi şekilde değerlendirerek, bunları en gerekli yerlerde en akılcı şekilde kullanabilir. Olayları berrak bir akılla değerlendirebildiği için yaptığı her işhayırlı, konuştuğu her söz hikmetli ve gösterdiği her tavır olabilecek en ideal niteliktedir.

Tüm bunların yanında akıl aynı zamanda da kişinin ruhunda, güzelliklerden çok fazla zevk alabilmesini sağlayan bir derinlik oluşturur. Bu nedenle çoğu insanın sıradan karşıladığı ve büyük bir alışkanlıkla baktığı pek çok şeyin ardında gizlenen güzellikleri, akıl sahibi insanlar hemen görebilirler.

Ancak aklın tanımını bu kadarla kısıtlamak elbette ki mümkün değildir. Zira akıl, insanın hayatının her alanında kendini belli eden bir ayrıcalık ve üstünlüktür.

.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-..-.-.-.-.-aLıNTıDıR!.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

kolombir

New member
"Akıllı insan aklını kullanabilen insandır." diye bir söz vardır.

Örneğin zeka yediye ayrılmıştır ki çoklu zeka kuramı vardır. Akıllı insan bu zeeka türlerinin hepsine sahiptir diyebiliriz.

Uzunefe

Altın Üye
kolombir' Alıntı:
"Akıllı insan aklını kullanabilen insandır." diye bir söz vardır.

Örneğin zeka yediye ayrılmıştır ki çoklu zeka kuramı vardır. Akıllı insan bu zeeka türlerinin hepsine sahiptir diyebiliriz.
Akıllı insan kendini aklını kullanır , Daha akıllı insan başkalarının aklını da kullanır . ;)

akıl bize verilen bir hediyedir. Bir ayrıcalıktır . Onu kullanmak da başka bir ayrıcalıktır

acun_karo

Banned
Uzunefe' Alıntı:
Akıllı insan kendini aklını kullanır , Daha akıllı insan başkalarının aklını da kullanır . ;)

akıl bize verilen bir hediyedir. Bir ayrıcalıktır . Onu kullanmak da başka bir ayrıcalıktır
ühüh ühühü hü ühüh ü hüh h ühhü h ühü hü. gene mi :(

Leke

Altın Üye
Akıllı insan Diğer İnsanların Akıllarınıda kullanan insandır .

Bununla ne demek istemiş düşünür . Tabiki milletinde görüşlerini alıcaksın onlarada söz vericeksin . Tek başına herşeye karar vermeye kalkarsan hiçbirşeyi adam gibi başaramazsın.

affetmekyok

New member
Leke' Alıntı:
Akıllı insan Diğer İnsanların Akıllarınıda kullanan insandır .

Bununla ne demek istemiş düşünür . Tabiki milletinde görüşlerini alıcaksın onlarada söz vericeksin . Tek başına herşeye karar vermeye kalkarsan hiçbirşeyi adam gibi başaramazsın.

evt katılıyorum

HTML