ADSL Bağlantı Sorunu ??? yardım lütfen..

dnzdnr

New member
Merhaba arkadaşlar,

Benim sorunum ADSL ile ilgili... Modemden mi , ADSL hatlarındanmı kaynaklanıyor çözemiyorum. Sorun şöyle ;

Çoğu zaman FlashGET ile aralıksız download yapıyorum ve haliyle makina başında olmuyorum. Normal şartlarda 512 k ADSL ile 50-55 kbs ile download yapıyorum. Fakat uzun bir aradan sonra internet explorer veya mozilla dan bir siteye girmek istediğimde , bağlanmıyor hiç bir siteye. FlashGET bant genişliğinin tamamına yakınını kullandığı için FlashGET'i kapatarak tekrar deniyorum, yine bağlanmıyor. Bilgisayarı baştan başlatıyorum, Ağ bağlantısını devre dışı bırakıp tekrar etkinleştiriyorum, Modemi açıp kapıyorum, 192.168.1.1'den Modem'i resetliyorum. Bu işlemleri sürekli tekrarlıyorum ve şansıma olursa bağlantı tekrar geliyor fakat bu seferde hız inanılmaz düşüyor. Flashget ortalama 5-15 kbs ile download yapmaya başlıyor. Google'ı veya herhangi bir siteyi açmaya kalksam , dial-up hızı gibi oldukça yavaş açılıyor. Tabi bende artık stres içinde terkediyorum makinayı ve kendi haline bırakıyorum. 1 yada 2 saat içinde hız tekrar 50-55 kbs yi buluyor.

Ben bu saçmalığı çözemedim. Ayrıca genelde akşam saatleri çok sık oluyor bu durum. Bazen de okula giderken açık bırakıyorum download için. Geldiğimde Download hızı gayet iyi bir şekilde devam ediyor , msn'de açık , bir kopma yok ama bir siteye girceğim zaman açılmıyor. Bende az önce yukarıda saydığım yöntemleri deniyorum ve 10-15 dk içinde anca şans eseri bağlantıma kavuşuyorum, tabi bu bağlantınında dial-up dan farkı olmuyor.. Lütfen bu konuda yardımcı olun ,i ne yapmam gerek ? sorun sizce neyden kaynaklanıyor ?

Modemimin markası Datron , USB ve LAN + 1 port ... Sistemimde hiç birşekilde bir virüs yok...

N i h i L

New member
Tam olarak kesin soylemıyorum ama adsl hattında(sana gelen portta) sorun olabılır.Bunu Turk Telekom ıle bır gorusmenı tavsıye ederım.

Teknik olarak da virüs olmadıgını soyluyorsun.Hızının azalması Spy dan kaynaklanabilir diye düşünüyorum yine emin degilim.Kolay gelsin!!!

St.AnGeR

Document Visor..
ADSL de bolgeden bolgeye oluo bu problem sanrm DNS ler belli bi süre sonra ölüo.. bu nedenle bağlantıyı yenilediinde eer aynı DNS i alrsa qi ole olr genelde 3-4 seferde bir deishr o nedenle baglantı hısn düshüo Telekom u ara we s0runu nu soyle Yeni DNS aralıı wersinler yoqsa altyapi gelishene qadr s0run olr.. we o tip durmlarda qullanabilecein DNS changer programları ishine yaraya bilr.. onları denersen s0run ortadan qalqacaqdr ama bence telekom u ara chünqü 3dr party tool ler ile chösüm s0n noqtadr..

husnubaba

New member
|St_AnGeR|' Alıntı:
ADSL de bolgeden bolgeye oluo bu problem sanrm DNS ler belli bi süre sonra ölüo.. bu nedenle bağlantıyı yenilediinde eer aynı DNS i alrsa qi ole olr genelde 3-4 seferde bir deishr o nedenle baglantı hısn düshüo Telekom u ara we s0runu nu soyle Yeni DNS aralıı wersinler yoqsa altyapi gelishene qadr s0run olr.. we o tip durmlarda qullanabilecein DNS changer programları ishine yaraya bilr.. onları denersen s0run ortadan qalqacaqdr ama bence telekom u ara chünqü 3dr party tool ler ile chösüm s0n noqtadr..
ARKADASIN DEDKILARINE AYNEN KATILIYORUM DNS TURKCE AYAR PROGRAMINI INSTALL ET BIRDE MODEMIN TEK ETHERNETLI PC UZERINDEN DNS ALIYOR TEMP DOSYALARINI SIK SIK SIL

Darzamat

New member
Aynı sorun bende de var. Kafasına göre bir baglanıyor bir baglanmıyor. Mesela HackHell deyken bu baglantı sorunu oldu ve su an sadece HH yi dolaşabiliyorum başka hiç bir siteye giremiyorum. Ve MSN açılıyor ama firefox-explorer hiçbir siteye baglanmıyor.
Neyse...
Kullandıgım DNS ayar programı TRKY DNSAyar. Epeydir kullanıyordum ve hiç bir sorun yoktu ama son zamanlarda sorun çıkarmaya başladı (kullananlar bilir) ve ben de bu bağlantı sorunlarını yaşamaya başladım.
Önerebileceğiniz başka bir DNS ayar programı var mı? Foruma biraz göz gezdirdim ama göremedim.

dnzdnr

New member
Yardımlarınız için teşekkürlşer arkdaşalr. Telekoma bu durumu bildirsemde ilgilenip , düzelteceklerini sanmıyorum. Darzamat ın'da DNS programı ile ilgili sorunu varmış. Yeni bir DNS programı var mı bildiğiniz ? Bari bende onu kullanayım..

HTML