Adam olayı öyle güzel anlatmış ki...

alt_dünya

New member
Sanki bir eğitimci gibi, o kadar güzel bir şekilde anlatmış ki... :clap

Sessiz dev: Açık öğretim

Türkiye'de bazı olumlu şeyler de olur ama çoğumuz bilmeyiz. Bilsek bile ayrıntılarından haberimiz olmaz. Bunlardan biri de açık öğretim olayı. Dünyada benzeri olmayan büyük bir organizasyon. Şimdi aşağıda vereceğim rakamlara dikkat ediniz.

Geçtiğimiz cumartesi ve pazar günleri gerçekleşen sınavlar yılda üç kez yapılıyor. Mart ayında ara sınav, haziranda final ve eylülde bütünleme.

81 il merkezi, toplam 88 merkezde yapılan son sınava, kayıtlı 660 bin öğrenciden 524 bin kişi, ayrıca 54 cezaevinde 22l tutuklu ve hükümlü girdi. 354 özürlü öğrenci için özel sınav yapıldı.

Rakam vermeyi sürdürüyorum: Bu sınavda Türkiye çapında 54.687 sınıf, 3.565 kamu binası kullanıldı. Öğrenciler 322 ayrı dersten sınava girdiler.

Türkiye'nin dört bir yanında yapılan bu sınavlarda tam 150.718 kişi gözetmen, salon başkanı, soru kuryesi ve para kuryesi olarak görev aldı. Görevlilere katılım paraları peşin olarak ödendi.

1 milyon 198 bin adet sınav káğıdı yarından başlayarak bilgisayarda, optik okuyucularla iki kez okunacak ve 20 gün içerisinde her şey bitmiş olacak. Sonuçlar öğrencilere gönderilecek.

Soruların Eskişehir'de basımı 3 hafta sürüyor. Üniversite giriş sınavı gibi, bütün merkezlere polis ve asker korumasında gönderiliyor. 1982 yılından bu yana yapılan bu dev uygulamada bugüne kadar hiçbir aksama olmadı, sorular çalınmadı, başka sorun ortaya çıkmadı.

Bu dev örgütlenmeyi Eskişehir'de bulunan Anadolu Üniversitesi gerçekleştiriyor. Yılda bir kez yapılan üniversiteye giriş sınavına gerçi daha çok öğrenci giriyor ama açık öğretim sınavları yılda üç kez yapılıyor.

Bir açık öğretim sınavının maliyeti yaklaşık 3.5 trilyon lira. Sınıfı geçen öğrencilerden yılda 150 milyon lira harç parası alınıyor.

Açık öğretim konusunu Türk toplumu fazla bilmiyor. Toplumun bütün kesimlerinden 524 bin aktif üniversite öğrencisi (toplam yüksek öğrenim öğrencilerinin üçte biri) buradan eğitim alıyor. Bitirenler üniversite mezunu oluyor. Üç fakültede 2 ve 4 yıllık açık öğretim programları uygulanıyor. Kitap ve notlar öğrencilere postayla gönderiliyor, TRT-4'ten sürekli ders veriliyor.

Her yönüyle dev bir örgütlenme. Eskişehir Anadolu Üniversitesi, bu konumuyla Türkiye'nin -belki de dünyanın- en büyük üniversitesi. Sessiz sedasız çalışan dev bir kuruluş.

Emin Çölaşan (26 Mart 2002) Hürriyet

HTML