Adım yeşil

baal

Fırtına tanrısı
ADIM YEŞİL

“Dünlerim yok anne.ninem yok. Mustafa yok,ömer yok,reis yok,Ercüment yok,ramazan Turhan öldü.remzi kütükçü öbür tarafta,hasan Hüseyin Şamlının nişanlısı şimdi başkasının yavuklusu.mustafa pehlivanoğlunun mektubunu okuduğu nişamlısı yitik.dursun önkuzuyu unuttu ülküdaşlar.mamak mapushanesinde dayakatan ölen Bekir dağ on yedisindeydi anne.
On yedi yaşında coplanarak öldürüldü.duydunmu?gece yarısı yatağından kaldırılıpankara Ulucanlar kapalı ceza evine götürülen fikriyi, a.bülentiben unutmasamda hep birlikte unutu verdik anne …. Unutmak iyidir diyen psikiyatr ın sözü doğrumu?
Anne anne ne olur elini alnımdan çekme.Yüregini yüreğime yasla ,bırakkam beni kahramanların yalnızlığında.
Adım Yeşil…..

Nisan ayının başıydı.Mapushane çalkalanıyordu.Adli mahkumlar pılıyı pırtıyı toplamışlardı.
Her kafadan bir se çıkıyordu.Hesaplar yapılıyordu çıkıyorum diyenler seviniyor içerde kalması muhtemel mahkumlar sessizliğe boğuluyordu .
Mahkumun kulağına kar suyu kaçmıştı bikere Özal cumhurbaşkanıydı .Hükümetin tasarısı netleşmamişti Özalın direktifleri bekleniyordu.
Nisanın on birinde ben ve beş arkadaşım ikindi vakti tahliye olduk rüyada gibiydim
İlk haftam rüyayla gerçek arasında geçti hala inanamıyordum.
İkinci hafta Mustafa aradı istanbuldaydı Mustafa oraya yerleşmeyi planlıyordu
Beraber çekmiştik çileyi ömer kaçmıştıalmanyadaydı hala.
Gel demişti Mustafa reis (a.çatlı) çağırıyor gelmen lazım
İkiletmedim bindim otobüse soluğu istanbulda aldım.
Reisle hasret giderdik çaylar sohet muhabbet .Laf döndü dolaştı mühim konuya geldi.
Altı kişiydik mustafada vardı .
Sakindi yüzünde huzur ve neşenin tomurcukları gözleniyordu .
-yapmanız gerekenler var dedi reis
Yılları hiçe soyıyordı 13 yılımızı içerde geçirmiştik.
-gizlilik şart Kürtçe Arapça bilen arkadaşlardan ekipler kurulucak.Ülkenin doğusu güney doğusu mayınlı bölge .Bölmek parçalamak isteyenlerin varlığı gün gibi ortada .Bize durmak yaraşmaz sizi daha önce tanıdığımdan bu konuyu aramızda konuşalım istedim .
-arkadaşlarım ,Biliyorum yorgunsunuzhayal kırıklığı yaşadınız lakin devlete küsmak olmaz bizim inanç kültür ve geleneğimizde devlete darılmak yoktur.
-Ülkemizin devletimizin selameti içiçn varmıyız yokmuyuz.
-hep bir ağızdan elbet varız
-Görevlilerle konuştum .Biz görev admıyız .Ödev verilirse kaçmayız .Bu sebepten görevi kutsal vazife sayıyor üstleniyorum.Telefon çaldı reisin yüzünden karşısındakinin ağır biri olduğu anlaşılıyordu .Gelin diyordu reis arkadaşlar burada tanışırsınız .
-Üsttekilerin en üstü geliyor tanışscak sınız
Yemek yedik üsttekilerin en üstü geldi .Kır saçlı tıknaz bi adamdı.Yüzü çilliydi
Babacan tavırla bizi kucakladı.Duygulanmıştı gözlerini sabit bi yere dikti ellerini önünde birleştirdi.
-Hepinizin gözlerinden öpüyorum Gazanız mübarek olsun ,geçmiş olsun bir badire atlattınız
Reis sizler için övücü sözler sarf etti mapushanede neler çektiğinizi biliyorum
Reis söylemiştir durum hiç iç açıcı değil felaket geliyorum diyor
Adam (apo) böbürleniyor arkadaşlar ordular kuruyor çakalı ininde boğmak gerek
Yine savaşacağız Vatan yine bizden fedakarlık bekliyor.
-Ne gam ne gam biz kahramanlarız arkadaşlar .Tarih sizden serdengeçtiler ,kahramanlar ,direndiler,öldüler ama yılmadılar görevden kaçmadılar,diye bahsedecek.
Üstekilerin üstü bana ihtilal sabahı konuşma yapan yapan yetkiliyi hatırlattı.O bizden böcekler .işe yaramaz kullanılmış insanlar olarak bahsediyordu.Hakaretler etmişti ölmeden öldürmüştü bizi.
-Beka vadisinde ırakta suriyede size ihtiyaç var arkadaşlar .tilkiyi çakalı ininde vurmak gerek.
Kimlikleriniz değişecek size silah zimmetlenecek ödevimiz belli kalplerinden vuracağız onları.Türkiyeyi bölmeye çalışanları doğduklarına pişman edceğiz.
-Siyasilerlede görüşme yapılmıştır.Sizin gibi yiğitlerle omuz omuza çarpışmaktan ötürür kendimi bahtiayr kabulediyorum arkadaşlar
-Reis dedim kendimden ve verdiğim karaden ötürü rahatım size karşı büyük bir saygı ve sevgim var .Anck ben yokum özür dilerim ben yokum
Reis bozuldu Mustafa ayağa kalktı reis böyle bir oluşumda yerimin olmadığını düşünüyorum
Mustafa kalktı reis bu ayrılık değil dedim her zaman yanında olduğumuzu bil sadece böyle bir eyleme girmeme kararı aldık bu sebepten özür dileriz .
-Problem yok teşekkür ederim geldiğiniz için dedi.

Remzi Çayır.1959 da maraşta doğdu ilk orta ve lise eğitimini orda tamamladı 1978de siyasi olaylardan tutuklandı Mamak askeri ceza evine kondu 13 yıl aralıksız farklı hapishanelerde yattı Anadolu üniversitesi iktisat fakültesinden mezun oldu .
İdealistti ömrünün sonuna dek ceza evinin penceresinden görüp tanıştığı gülbisteri aradı ama bulamadı hiç evlenmedi

Şu anda o dönemde silahı verip ölüm emri çıkaranların hepsi hem sağ hem sol görüşten iş adamı yahut siyasetçi olmuşalrdır
Ama remzi çayır ve onun gibi nice insanlar her iki görüştende kullanılmış ya ölmüş yada kahramanların yalnızlığında yok olup gitmişlerdir

Kaynak
Adım Yeşil
Elips kitap 2005

ĦĄЯĄMÍ

" hayal taciri "
baal öncelikle yazdıklarımı yanlış anlamamanı umuyorum
sevgili dostum bu tarz paylaşımlar tartışmaya, atışmaya sebeb veren paylaşımlar. bu açtığın konunun da akıbeti diğer açtığın konununki gibi olucak. tamam sen belki siyasi proboganda peşinde değilsin. ama emin ol bir kaç kişi yine sahneye çıkıp kendi şovlarını yapıcaklar. konu saptırılacak. probogandalar naralar havada uçuşacak.
elimizden geldiğince her telden bölümünde siyasi atışmalara, gövde gösterilerine, saygısız bencilce tek taraflı yapılan yorumlara, meğil verecek paylaşımlar yapmaktan kaçınmalıyız diye düşünüyorum.

diğer bir taraftan samimi olmak gerekirse, ben sol görüşlüyüm bu paylaşımdan rahatsız olurum. yarın ben bir paylaşım yaparım sen ondan rahatsız olursun. diyelimki biribirimizin görüşlerine saygı duyduk ve bir kaç kez bu şekilde idare ettik. ama inan böyle paylaşımlar devam ederse birgün mutlaka karşı karşıya geliriz.

değerli dostum. tekrardan beni yanlış anlamamanı umuyorum
iyi forumlar

baal

Fırtına tanrısı
black kardeşim
bu ve bunun gibi forumların amacı paylaşımdır bilgiyi paylaşmak
benim burda bulunuş amacımda tamen paylaşım ve burda geçirdiğim vakitten zevk almaktır
hiç bir zaman kimsenin görüşüne ve paylaşımlarına ters bir yaklaşımda bulunmadım bulunmam
burda anlatılmak istenen ana fikri anlaya bilenler yorum yaparlar anlamayanlar kendi cehaletlerinde boğulur ordaki insanlar gibi yok olurlar
lütfen paylaşımların zevkine varmaya bakın

ayrıca ben hiç bir ideolojinin savunucusu ve propagandacısı değilim benim babamda senin gibi sol görüşlüdür
hatta ailemde benimle aynı fikirleri savunanlar yok diyebilirim
ben ulusalcıyım arkadaşlar ve bunu gururla söylüyorum
black kardeşim lütfen kusura bakma ama düşüncen ne olursa olsun her zaman arkadaşlığımız benim açımdan devam edecek :)

karakedi55

New member
Arkadaşlar yukarıda anlatılan ikinizin yaptığı olmalı. Sağcı solcuyu yada solcu sağcıyı kullanıyor, sevmez birbirlerini öldürüyor gibi düşünceleri artık atmalıyız kafamızdan. milletimizin düşünmesi gereken daha büyük sorunlar var. sonuçta sağcıda ülkemizin bütünlüğünü ve ilerlemesini ister solcuda. aralarında ki tek fark izlenen yoldur. göstermiş olduğunuz sağ duyu ve birbirinize olan saygıdan ötürü sizleri kutluyor ve herkese örnek olmanızı temenni ediyorum. biz kardeşiz ve birbirimizi kırmayız, darılmayız.

Teşekkürler arkadaşlar

HTML