Acilll Yardıma İhtiyacım Warrr!!!!!!

hamza_31

New member
Arkadaşlar öğretmen ödev verdi son 5 yılda çıkan işlemci ve çeşitleri die yardımcı olacak bilgili arkadaşlara ihtiyacım war yardım edebilirmisiniz?????

muratyumuk

New member
intel işlemciler ile ilgili olan kısmı ben sana vereyim. Sen buradan tarih ve modellerle ilgili olan kısmı artık düzenlersin . O kadar da hazırcı olmayalım değil mi? Kendi ödevini kendin yap ;):):):):):)
Intel 4004
1971 - Intel'in yarı iletken pazarındaki ilk işlemcisi 4004 sunuldu. Intel 6.8 milyon dolarlık değeri ile borsaya kote oldu.

Intel 8080 1974 - 4004'ün başarısından sonra Intel 8080 tanıtıldı. 8 bit'lik 64 kilobyte hafızaya sahipti.

Intel Altair 8800 1975 - MITS tarafından üretilen Altair 8800, Intel'in 8080 işlemcisini kullanan ilk kişisel bilgisayar oldu. Microsoft'un kurucuları Bill Gates ve Paul Allen'da bu cihaz için bir Basic sürümü yazdı.

Intel 8086 1981 - Intel için büyük bir adım: Bilgisayar devi IBM, Intel'in "8086" işlemcisini kullanan ilk bilgisayarını yaptı.

Windows 1.0 Intel yabancı üretici baskısına dayanamayıp depolama işinden çekildi. Aynı yıl Microsoft, DOS işletim sisteminin uzantısı olduğunu açıkladığı Windows 1.0'ı lanse etti.

IBM PC 5150 1985 - Bilgisayar üreticisi Compaq ilk IBM uyumlu PC'sini "80386" Intel işlemcisi ile pazara sundu.

Intel 486 1989 - Intel "486" içinde 1.2 milyon transistor barındıran ilk ticari işlemci oldu.

Windows 3.0 1990 - Microsoft, Windows 3.0'ı tanıttı. Bu işletim sistemi ve halefi Windows 95 sadece Intel'in "x86" işlemcilerinde çalıştı. Sonraki yıllarda Microsoft ve Intel birlikteliği "Wintel (Windows and Intel)" kelimeleriyle anılmaya başlandı.

Intel Inside 1991 - Intel tüketicileri "Intel inside" kampanyası ve loosuyla tanıştırdı.

Intel Pentium 60 SX 948-01 1993 - 3.1 milyon transistörlü "Pentium" işlemcisi 60 MHz hızı ile multimedya içerikler desteklenmeye başlandı.

Thomas Ray Nicely 1994 - Matematik profesörü Thomas Ray Nicely Pentium işlemcilerin kayar noktayı kullandığında hata tespit etti ve bunu internete koydu. Uzun bir şüphe süreciden sonra Intel işlemcileri geri çağırdı. Bu şirkete 475 milyon dolara mal oldu.

Intel Pentium Pro 1995 - İş istasyonları ve sunucular "Pentium Pro" ya geçti

Craig Barrett 1997 - Craig Barrett, Andy Grove'dan CEO'luk görevini teslim aldı.

Intel Centrino 2003- Centrino platformu Intel'in mobil çözümleri arasında önemli bir yere sahip. Özellikle dizüstünden internet'e bağlananlar Centrino'ya çok şey borçlu.

Nanometrik işlemciler 2004- Bir virüsten daha küçük boyutlara sahip 90 nanometre'lik ilk işlemcileri Intel üretti.

Açılan davalar 2004- Intel, zaman zaman çeşitli gerekçelerle dava edildi. Intel'in en büyük rakibi AMD de rekabete aykırı davranmakla suçlayarak Intel'i dava ett.

Yeni bir kan: Otellini 2005- Yeni CEO olarak göreve başlayan Paul Otellini yeniden yapılanmaya gitti. İlk 65 nanometre'lik işlemciler ve ilk çift çekirdekli işelmci Pentium Extreme Edition üretildi.

Apple da Intel'i seçti 2006- Apple ilk kez Intel işlemcileri iMac'lerde kullanmaya başladı. Ayrıca işletmeler için Xeon işlemciler üretildi.

Farklı bir deneyim 2006- Intel "ViiV" markası ile eğlence ve ev elektroniği alanına da bir giriş yapmayı denedi. Bu alanda aradığını bulamayan Intel 1.5 yıl içinde kepenk indirdi.

Hafniyum'dan 7 milyar dolar 2007- Silikon yerine Hafniyum kullanılarak ilk 45 nanometre'lik işlemci üretimi gerçekleştirildi. 38 milyar dolar gelir elde eden Intel'in kârı ise 7 milyar dolar oldu.

Mobil işlemcide son bomba Atom 2008- UMPC ve Netbook'lar için tasarlanan mobil işlemci Atom piyasaya sürülürken, Güney Kore'de rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle Intel'e 16 milyon dolar ceza kesildi.

HTML