acil yardım (b.com hakkında)

mstfinal

New member
nero exe programında cd kayıtı için harddiskimi açtığımda harddiskimde b.com diye bir dosya var ancak hiçbişekilde ne siliniyor ne de gizli dosyaları göster dediğimde gizli dosyalar görülebiliyor.klasör seçeneklerinden gizli dosyaları göster komutunu çalıştırdığımda tekrar gösterme bölümüne dönüyor dolayısı ile hiçbir gizli dosyayı göremiyorum bi kaç siteden arastırdım regeditten gerekli anahtarları fazlası ile sildim şimdi klasör seçenekleri hiç çıkmıyor.

mcerdem

New member
Çözüm 1

dir /A komutuyla dosyayi görebiliyorsan demektirki o dosyanin özellikleri degistirilmis ve bu sekilde muhafaza edilmis. (file attribute olarak bilinir)

Bu tür dosyalari "Gizli Dosya ve Klasörleri Göster/Gizle" seçeneginden göremezsin.. Virüslede alakasi yok.

Örnek olarak klasörümüz C:\ kök dizininde,adida abc

Komut satirindan;

C:\attrib -r -h -s C:\abc (enter)

Klasörümüz görünecektir..

Tam tersi uygulamaylada klasörü tekrar gizleme sansin var.

C:\attrib +r +h +s C:\abc (enter)

Klasör artik gizli.

Çözüm 2

baslat/calistir/gpedit.msc den yapabilirsiniz..

Çözüm 3

manuel olarak soyle cozum buldum:

HKCU\software\microsoft\windows\currentversion\exp lorer\advanced

hidden dword degerini 1 olarak kaydedin. tum gizli dosyalar gorunuyor artik. klasor seceneklerine girdiginizde ne goster ne de gosterme secenegi isaretli ayrica ayni yerden super hidden dosyalari da gostermek icin degeri degistirebiliyorsunuz.

Çözüm 4

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden\SHOWALL]
"RegPath"="Software\\Microsoft\\Windows\\Curre ntVe rsion\\Explorer\\Advanced"
"Text"="@shell32.dll,-30500"
"Type"="radio"
"CheckedValue"=dword:00000001
"ValueName"="Hidden"
"DefaultValue"=dword:00000002
"HKeyRoot"=dword:80000001
"HelpID"="shell.hlp#51105"
Yukarıdaki kayit defteri girdisini *.reg olarak kaydedip çift tiklayarak kayit defterine eklemen gerekli. Tabii istersen manual de yapabilirsin

Bu girdi, varsayilan olarak gizli klasörler seçenegini isaretleyecek bir seçenek tusunu tanimlamakta.

Kolay gelsin

mpinal

New member
amvo.exe

arkadaşlar bu mesajı yazan kardeşim ve bizim problemimiz iki ayrı virüs vb. gibi geliyor bana çünkü ghost ile tekrar pc yi kurdum gizli dosyaları göster dedim klasör seceneklerinden o anda başlangıçta çalışan dosyalar(gpedit.msc) kısmına amvo.exe diye bir trojan yerleşti ve bir türlü silemedim.anlıyacağınız harddiskim 4 bölüm ve c ye ghost ile tekrar kuruyorum xp yi bu arada d-e-f den birinde daha b.com u gördüm ve o partitionuda biçimlendirdim.Fakat şu anda klasör seceneklerinden gizli dosyaları göster dediğim anda hemen amvo.exe başlangıca yerleşiyor ve harddiskin diğer bölümlerinde de b.com fdiye 110 kb lık bir dosya oluşuyor.ms dos ile dır komutu ile girdiğimde b.com dosyası görünmüyor attrıb komutunu parametreleriyle kullandım dosya içeriği değiştirilemiyor diye mesaj geliyor.dos tan silmeye çalıştım böyle bir dosya yok diyor.Sadece dosyayı nero ile cd yazdırmaya kalktığımda partitionda b.com dosyasını görebiliyorum.onun dışında göremedim zaten gizli dosyaları göster diyemiyorum çünkü ilk hamlemde gizli dosyaları göster seçeneğini bir daha işaretleyemiyorum çünkü ok dediğim anda yine gösterme seçeneği işaretlenmiş oluyor.Amvo.exe ile b.com arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyorum.Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

HTML