ACI AMA GERÇEK! (evlilik üzerine)

burs_avcisi

New member
gençler hep bu konuda takılırlar !!!!

musluman gencler olarak bı cok konuda oldugu gibi evlilik hususunda da orta yolu tutturamıyoruz (bu elestiri ozellikle hemcinslerim olan erkeklere) ya ifrat ediyoruz ya tefrit.bundan kac zaman once mektub dergisinde dindar bir bacımızın sole bı yazısı yayımlanmıştı.bacımız ozetle soyle dıyor:''evimizin bulundugu sokakta dindar bi genc vardı ve evlenmek istiyordu.ben de dindar bir bayan oldugum için umuyordum ki bana talip olsun.ancak o mahallenin en havalı,acık sacık, o disko senin bu cafe benim gezip dolasan kızına talip oldu.kızı verdiler ve nisanlandılar.

ancak bi sure sonra kız,ben bole kıskanc biriyle evlenemem diyip nişanı attı.onlarda sonradan gelip bana talip oldular.bu kez de ben kabul etmedim.hem cok uzulmus hem de cok agrıma gıtmıstı.neden dindar erkeklerimiz bole kızlara tamah ediyor anlamıyorum''.elbetteki bacımız yerden goğe kadar haklı ayrıca bayan olsun erkek olsun kımse ikinci tercih olmak istemez.bole hadiselere ben de sık sık tanık oldum. avam tabakadan olan cahil gencler bile evlenirken dindar bayanları tercih ederken bi cok musluman gencimizin bu ilginç tavrı sergılemesi oldukca dusundurucu.

elbetteki dusundurucu olan durum bundan ibaret degil.bunun tam tersi durumlar da mevcut.yine bir zaman su an ismini hatırlayamadıgım bir yazarımızın (sanırım mehmet alagastı.allah daha iyi bilir)soyle bir yazısını okudum.yazı kaba taslak soyle:''bazen gencler bana gelip evlenmek istediklerini ve kendilerine tavsiye edebilecegim kimselerin olup olmadıgını soruyorlar.nasıl bir bayan istiyorsunuz diye soruyorum onlara.bana şoyle guzel olmalı şoyle ilimli,ahlaklı, agırbaslı,yumusak huylu,hossohbet,vs. vs. vs.vs. liste uzadıkca uzuyor.cevreme bakıyorum boyle bir bayan yok.acaba bu ozellikte bir bayanı nerden duymuslar dıye arastırıyorum.ve bahsettiklri bayanın tıpkı hazreti fatima annemizin ozellikleri oldugunu goruyorum.
simdi genclerimize soruyorum.

acaba ali oldunuz mu ki fatima arıyorsunuz?'' ilginç degil mi bir turlu tatmin olmuyoruz. ya abartıyoruz ya da kendimize en azından kimliğimize yakısmayanların pesıne dusuyoruz.burada peygamber efendimiz (sav) in konu uzerine yaptıgı tavsıyeleri soylemeye gerek duymuyorum.sanırım cogumuz bunları zaten ezbere biliyoruz.ama nefsimizi yenemiyor,olgun davranamıyoruz.arkadaslar ; ne kimliğinize yazık edin ne de hayalperest olun.eger evlenmeye niyetliyseniz ve yakınlarınızda sizi sabah namazına uyandıracagını bildiginiz bir bayan varsa hiç kacırmayın.cok guzel ama namaz kılmayan ve dolayısıyla sizi sabah namazına uyandırmayan bir bayanla evlenmenizden cok daha iyidir ve hatta kıyas dahi edilmez.bunun yanı sıra hemcinslerimi de gunah kecisi yerine koymak istemem. bayanlarımız da sutten cıkmıs akkasık degıl hani.pırıl pırıl bir gencimiz ama az biraz fakir,birini istemeye gorsun. vay sen misin isteyen.yok şu kadar altın, yok şu kadar esya, yok yakısıklı olsun. yok şu kadar maas alsın, yok unıversıte okumus olsun. falan da filan.bencilliklerimiz yuzunden genclerimiz dunya ve ahiret saadetlerini kaybediyorlar.erkeklerimiz dindar bayanlara talip olmayınca bu bayanlarımız ne idüğü belirsiz adamlarla evlenmek zorunda kalıyor.bayanlarımız maddi refahı on plana alınca da erkeklerimizmiz kimliğine yakısmayan (ve bunu doğal sonucu olarak bayanlarımız da tabi)kimselerle evleniyorlar. allah bize akıl ve kanaat ihsan eylesin.

Allaha emanet olunuz

LifeForRent

New member
Çok güzel bir yazı. kardeşim sağolasın. yazının ilgi görmesini isterim. gençlerin evlilik hususunda yaşadıkları problemler çok...

burs_avcisi

New member
Selamun Aleykum

evet kardeşim geçler bu konuda bilinçsiz...
kendileri iffetli namuslu hoşgörülü aynı hz .Fatma gib birisini isterler ama fatma annemizi haketmek için hz. ali olmak lazım...
bu bilince varılması gerkir kardeşim..

burs_avcisi

New member
Selamun Aleykum

kardeşlerim sağolun ...
açtığım konudan çok feyiz aldım inş...
hamd olsun rabbime hamd olsun

HTML