"ABD birkaç gün süre istedi"

blank&jones

New member
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak kaynaklı terör olaylarına ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın kendisini arayarak birkaç gün süre istediğini belirtti.

AK Parti Genel Merkezi'nde basına açıklamalarda bulunan Erdoğan “ABD’den stratejik ortaklık gereği süratli adım atmasını istedim” dedi. Erdoğan, Rice'ın Türkiye'nin birkaç gün harekete geçmemesi için çağrıda bulunduğunu bildirdi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin “PKK’yı şiddeti durdurmaya davet ettik, onlar da bu teklifi değerlendiriyorlar” açıklamasını yorumlayan Erdoğan "Talabani'nin tespitleri şahsen beni tatmin etmedi. Artık uygulamayı, neticeyi görmek istiyoruz" dedi.

Erdoğan, söylenen sözlerin güzel olduğunu ancak yeterli olmadığını yineledi.

Başbakan MHP'nin açıklamalarıyla gündeme taşınan olağanüstü hal tartışmalarına ilişkin de “Birileri istiyor diye olağanüstü hal ilan edemeyiz” dedi. Erdoğan yetkili kurumların her türlü ihtimali değerlendirdiğini belirtti.

"Bedeli neyse ödenir"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında geniş katılımlı bir ''terör zirvesi'' gerçekleştirildi. Zirveden, ''Türkiye bütünlüğünü korumak için bedeli neyse öder'' açıklaması geldi.

2 saat 35 dakika süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygılı olmakla birlikte teröre yardım ve yataklık yapılmasına müsamaha göstermeyecek ve hakkını, hukukunu, bölünmez bütünlüğü ile vatandaşlarını korumak için gereken bedel ne ise ödemekten kaçınmayacaktır" denildi.

Hakkari'de askere pusu, sivil minibüse mayın

Hakkari Yüksekova'nın Dağlıca beldesindeki bir askeri bölük terör örgütü PKK tarafından pusuya düşürüldü; 12 asker şehit oldu, 16 asker yaralandı, 23 terörist öldürüldü.

Dağlıca beldesindeki komando taburundan sınır bölgesindeki Yeşiltaş karakoluna sevkıyat yapan 12 araçlık askeri konvoya Avaşin çayı üzerindeki Şehri köprüsü üzerinden geçişi sırasında saldırı düzenlendi.

Köprüyü havaya uçuran teröristler, askerlere uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Şehit askerler, Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Taktik Tugay Komutanlığı'nda görev yapıyordu.

Yaralı askerler, helikopterlerle hastaneye kaldırıldı. Yaralıların durumununun ağır olduğu belirtiliyor. Olayın ardından bölgeye sevkedilen takviye birliklerle hava destekli operasyon başlatıldı.

Öğle saatlerinde aynı bölgede düğün konvoyu geçerken teröristlerin yola döşediği mayın patladı. Patlamada 6'sı ağır 17 kişi yaralandı.

Yüksekova'nın Yenimahalle semtinden Yeşiltaş köyüne hareket eden düğün konvoyunun Tokağaç köyü yakınlarında geçişi sırasında mayın patladı.

Yaralılar Yüksekova, Hakkari ve Van'daki hastanelere kaldırıldı. Yaralılar arasında yaşları 4 ile 12 arasında değişen 6 çocuk bulunuyor.

TEZKEREYE MECLİS ONAYI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak ile mücavir alanlara gönderilmesi için hükümete 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık tezkeresi 17 Ekim'de 19'a karşı 507 oyla TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

HTML