Aşkin Matematiksel Analizi

BSY17

New member
AŞKIN MATEMATİKSEL ANALİZİ
"Akıl Oyunları" filmini seyrettikten sonra aklıma takıldı: İnsan duygu ve davranışları matematiksel formüllerle açıklanabilirse, hayat belki de daha kolay olacak hepimiz için. Bu lafım özellikle mühendis ve matematikçilere.. Soyut düzlemlerden somut yokuşlara geçerken zorluk mu çekiyorsunuz? Hatalı vites değiştiren acemi şoförün arabayı sallaması misali bünyenizde sarsıntılar mı oluyor? Kafanızı karıştıran şey nedir kardeşim? Bakın olayı size açıklayabilmek için ne ince formüller ve parametreler çıkardım. Takdir edin beni!
Oy Müzeyyen.. Müzeyyen, ne olur duyyy beni!

X= Yalnızlık somurtkan bir duygudur. Bu yüzden insanlar, birbirleriyle bütünleşme isteğindedir. Kaygılı ve yalnız 'ben', neşeli 'biz'in içinde eriyip gitmek ister. Lakin dikkat edin, neşeli 'biz'in içinde, yalnızlıkla birlikte 'ben' de eriyip gidebilir.
(Aklınızdan şeytanı uzak tutun lütfen. Bahsettiğim bütünleşme, çiftleşme değil ruhsal bütünleşme... Sizinle de ciddi bir şey konuşulmuyor ki!)

Y= Özel olmak fikri dokunulmaz ve incitilmez olduğumuz hissini verir, güvenlik duygusu sağlar. Bu yüzden, kendimizi özel hissettiren insanlarla birlikte olmaktan hoşlanırız.
(Hatta durumu abartıp, hayatımızdaki bazı kişileri 'mutlak kurtarıcı' gibi görür, onların 'güçlü kaslarına' sığınırız.)

Z= Hormonlarımız, imaj kaygılarımız, bireysel ve toplumsal önyargılarımız, e bir de baharlarımız var.
(Artık şeytana sırnaşabilirsiniz.)

Şimdi, eldeki bu üç parametreyi bir kazana atip kaynatin bakalim, ne çikacak? Hoop durun! Yaziyi birakip nereye gidiyorsunuz? Hem öyle her dedigimi yaparsaniz, işimiz var sizinle. Ben sizin yerinize kaynattim kazani; bakin ne çikti:

X+Y+Z = AŞK
Gelelim ikinci deneye. Kaynayan kazanın altını kapatın önce. Kapattınız mı? Tamam... tamam ben sizin yerinize kapatırım. Kazanın içine eğilip yüzünüzü buharına tutarsanız, cildiniz nemlenir, gözlerinizin feri gelir, saçlarınız ahenkle dans eder.

Eğer üşenmez, kazan soğuyuncaya kadar başında beklerseniz, kaynattığınız karışımın yüzeyinde anlamını çözemediğiniz şekiller görürsünüz. Hah işte, şimdi onların açılımını vereceğim size.
(Bu bilimsel kıyağımı da unutmayın haa!)

W= Aşkın kızılca kazanina düşmekle, kazanin içinde ayakta durmak arasinda epeyce fark vardir. (Sirat köprüsünden geçme gibi bir şey olsa gerek.)

Q= Kavram olarak özgürlük, olumlu bir şey gibi düşünülür; insanlik tarihi özgürlük savaşlariyla doludur. Lakin içsel özgürlüklerimiz için savaşmakta ayni cesareti ve kararliligi gösteremeyiz. Çünkü insanin, hayatindan, seçimlerinden ve edimlerinden sorumlu oldugunu keşfetmesi pek kolay degildir. -Buradaki 'sorumlu' kelimesini Sartre'ın tanimiyla, 'yaraticisi olmak' anlaminda kullaniyorum- Bu yüzden sorumluluklarimizi birilerine devretmeye meyilliyizdir (ki, bu genellikle 'mutlak koruyucu' görevini yükledigimiz partnerimiz olur.)

T= 'Biz' içinde eriyip giderken 'ben'ini kaybedenlerden homurtular yükselir. Çünkü, artık onlar ‘biz’siz hiçbir şey yapamamaktadırlar.
(Eğlence üretme beceriksizliği... Hemen terapiye başlayın.)

S= Bazı insanlar ne istediklerini bir türlü bilemez; kendi duygu ve düşlerine sahip çıkamazlar. Diğer insanlarsa onlara düş, istek ve duygu üretmekten yorulup, sıkılırlar.
(Üff, gerçekten çok sıkıcıdır bunlar.)

ß= Aşka, her zaman bir ölçek aci bulaşir.
(Bazilari doz aşimindan ölür)

R= Aşk dengeden yoksundur. (Histerik, paranoyak, psikopat, sadist, mazoşist vs.)

P= "Sevmek keman çalmak gibidir, bilmeyen kötü sesler çıkarır." (Bolivya atasözü)

L= Kazanı fazla kaynattığınız için, büyü bozulmuştur.
(Geçmiş olsun...)

Evet, kazanı gereğinden fazla kaynattık ve dibi tuttu işte. Şimdi ne mi yapacağız? Panik yapmayın, formülü veriyorum... Kazan iyice soğuduğuna göre elimizi daldırıp, dibe çöken tortudan çıkana bakacağız. Ne mi çıktı? AYRILIK tabi ki! Eh bazı bilimsel gerçekler acıdır.

Gelin şimdi elde kalan 'bilimsel gerçegi' kaynatalim. Spesiyalitemizin adini da 'Ayrilik Usulü Bol Acili Ezogelin Çorba' koyalim. Bunun için fazla büyük bir kazana gerek yok, düdüklü tencere işimizi görecektir. Işte malzemeler:

M= Seçilen bir şey, diger seçenekleri saf dişi birakir. Kararsizliklarimizin sebebi de budur. Ayriligi seçmek, birleşmeyi reddetmek demektir. Aşkin bitmesine katlanirsiniz ama elinizden gitmesine degil.
(Metin olun! Siz kararsiz olsaniz da , karari verecek birileri her zaman bulunur.)

N= İki insan yaşadıkları anılardan farklı deneyimler ve duygulanımlar çıkarabilir. Bazıları, kendi deneyimleriyle karşı tarafınkilerin aynı olduğunu sanırlar... Siz birşey yaşarsınız karşıtaraf başka birşey.
(Sizin aşk dediğiniz şeye, karşı taraf merhamet diyebilir mesela.)

J= İnsan, sorunlarının temelinde başka bir insanın ya da gücün olduğunu düşündüğü sürece çözüm üretemez. Eğer sorun dışarıda bir yerdeyse sizin değişmenize ve çözüm üretmenize gerek yoktur nasılsa.
(Eh işte Allah selamet versin...)

H= "Her alışkanlık elimizi daha becerikli, aklımızı ise daha beceriksiz hale sokar" der Nietzche. Alışkanlık haline gelmiş 'biz' için çabaya gerek yoktur. Her şey kendiliğinden yürüyüp gitmektedir.
(Ta ki, bu monotonluk taraflardan birini bayıncaya kadar.)

Üşenmedim, düdüklü tencerenin buhari bitene kadar bekledim. Ne çikti dersiniz?

SAPLANTI...
Bunu formüle etmek beni aşar. Aşure yapmayi da beceremem zaten. Yine de son sahneyi size aktarabilirim.

Yapılan deneyler sonucu, lavaboda kirli bulaşıklar birikmiştir. Bulaşıkları yıkamakla yükümlü olan, yani terk edilen taraf, isot tadında sızlanmalara başlar. Bir yandan bulaşıkları hırpalarken, bir yandan da kaderin cilvesine yanık türküler söylemeyi ihmal etmez...

Haklısınız, dramatik bir sahnedir bu son sahne. Epeyce bulaşık birikmiştir ve bulaşık yıkamak da keyifli bir iş değildir. Lakin, artık yalnız ve özgür olduğunuza göre vaktiniz boldur. Şöyle ağız tadıyla, mutfağı dip köşe temizleyebilirsiniz. Yalnız, işin dozunu kaçırırsanız 'Külkedisi' kıvamına gelirsiniz, haberiniz olsun.

Ölçüsü iyi ayarlanmış bir bulaşık operasyonundan sonra yapılacak en iyi iş, yeni görevlere talip olmak, amirinize yeni projeler sunmaktır. Hazır baharı yakalamışken, çiçeğe böcüğe aldanıp yeni bir aşka davranmaktır...

E hadi! Salyanızı sümüğünüzü silin artık. Sokaklar 'biz' içinde yalnızlığını eritmek isteyen 'çıtırlarla' dolu... Davranın bre yalnızlar!
:D

crazyquake

.::®crazy™::.
Bence aşk ne analiz nede matematik tanır.. Yaşarsın sadece.. Bazı şeyler anlatılamaz yaşanılırmış... :sigara:

CHI€F

Kalpsiz
bunlar boş

para + araba = aşk

Aşk ve para yanyana.ikiside varsa güzel aşk yaşanıyor.sadece aşk varsa bir ayda bitiyor.para varsa aşka gerek yok zaten.para aşkıda satın alabiliyor

demiştim geçen gün aşk gereklimi sorusuna

bu yüzden gereksiz bişey

HTML