7 Adımda Kibrit Cöpünden Model Uçak Yapmak

Shawn Michaels

New member
Arkadaşlarla bunu denemiştik fakat tahmin ettiğiniz gibi olmuyor enazından bizimkisi olmadı .. Sanırım dengeyi oturtamadık.Yara almış savaş uçağı gibi yan yan gitti :)

ARCHANGEL

ANGEL OF JUSTICE
Sineklerin motor gücü az büyük motorlara sahip eşşek arısı kullansalar sanırım uçar : )

hack007

New member
bu hainlik başka hiçbirşey değil ayrıca Cıngıl Beng bu bir araştırmada değil sen uçakmı yapıcaksınki araştırma deney yapıyosun?farelere de günah tabiki ama en azından onlar gerçekten bilim için kullanıyorlar onları senin bu yaptığın keyfi bir iş.

BurakƷ5

Moderator
sineklerin beynini komuta etmek lazım herbiri bitarafa uçmaya kalkarsa uçak uçmaz :)

DeRSaaDeT

Islambol
Sineklere eziyet kısmını geçiyorumda olayı hayali olarak düşünecek olursak yine de imkansız görüyorum. Çünkü;

Bu aletin aynısının motorlu olanını yapmışlardı benim elektronik bölümünden arkadaşlarım. Bunun için 4 eş servo motor aldılar. Tabi onlarınki + şeklinde bir dizayndı. +'ların her birinin ucunda bir motor var. Ben elektronik konusunda bilgili değilim ama, dengeyi sağlamak için bir sensör koymuşlardı ve bunlar motorlarla bağlantılıydı. Yani helikopter uçarken denge bozulursa, servo motorlar yardımıyla denge sağlanıyordu. Şimdi bu sistemi görünce güldüm :D.. Teoride çalışsacağına ihtimal verilebilir ama pratikte çalışması imkansız. Denge kaybı yaşanır mutlaka. Sebeplere gelirsem:

1) Bir kere birbirine eş 4 sinek bulamazsın. Mutlaka birbirlerinden farklı büyüklük ve kuvvettedirler.
2) Bunun dışında bu hayvan yani her biri bir tarafa uçar, birisi kanat çırparken diğeri çırpmaz mümkün değildir.
3) Kibritler düzgün olarak ve ölçülmeden yapıştırılacağı için uçak kasası yamuk olur ve denge sağlanamaz.
4) Kibriti ölçsen bile evdeki imkanlarla düzgün kesmen imkansızdır ki kibrit çöpünün kendisi zaten düzgün kesim değildir :biggrin:
5) Bu modelde ağırlık merkezinin tam sineklerin bulunduğu çizgi üzerinde olması gerekir yoksa sinekler uçarken uçak arkaya veya öne doğru takla atacaktır :biggrin:
6) Ağırlık merkezi tam çizgi üzerinde olsa bile esen rüzgardan, modelin bir yere çarpmasından dolayı sinekler olayı toparlayamaz. (pilot değil adı üstünde sinek :biggrin:)

Bu hataların her birisinin bir arada olması durumu da bir uçak tasarımı için külliyen talihsizlik anlamına gelir. Kısaca her bakımdan hesapsız ve hatalı bir sistem olduğu için çalışması mümkün değil :D

Sonuncu olarak işiniz yokmu arkadaş hayvanlara eziyet nedir? :biggrin: