3metre - filigran [tutorial]

AdmiX

New member
Forumda topic acildigi icin adi 3metre kalmis olabilir ama bunun asıl adı filigran :) istek üzerine tutorial'ımızı anlatmaya başlıyorum..

önce yeni bi döküman açıyoruz

hemen ardından Rectangular Marquee Aracımızı seçiyoruz (kısayolu M)

daha sonra bu aracımızla cubuk olacak şekilce seciyoruz.

ve sonra yeni bi katman açıp içini boyuyoruz... (değmesin yaglı boya :) )

içini boyadıktan sonra o yeni açtıgımız ve çubugun bulundugu layerları düzgünce kopyalarını alıyoruz bu işlemi yaparken duplicate yaparak yorulmanızı istemedim ve CTRL+J tuşuna bastıgınızda otomatik olarak bir kopya çıkartıcaktır bunu düzenli olacak şekilde artık sayar mısınız orası size kalmış yan yana 5 tanesini sıralayın dostlarım.

sıraladıktan sonra Layer 1 den > Layer 1 Copy 4 'e kadar olan kısmı zincirliyoruz.yani göz'ün bulundugu yerdeki yerlere tıklıyoruz. (aslında tutorial olarak zincirleme ve mantıgını anlatacaktım işlevlerini ama kısmet bugune imiş :) )

daha sonra köşedeki play buttonu gibi olan simgeye 1 kere tıklıyoruz ve Merge Linked a tıklıyoruz.

AdmiX

New member
ve o layerlerimiz birleşiyor ve tek layer haline geliyor
ve hemen ardından onlarıda CTRL+J 'ye basarak kopyasını alıyoruz ve SHIFT+SAĞ OK TUŞU buna basarak uzun mesafede hareket ettiriyoruz ve yerini güzelce ayarlıyoruz..

ve bu hale getirdikten sonra tekrar aynı zincir işlemini yapacagız

ve bu hali alıyor katmanımız..

[

daha sonra resimdeki gördügümüz tabiri caiz ise çekik aracımızı seçiyoruz :)

daha sonra CTRL+A yaparak tüm çalışmayı seçiyoruz..

AdmiX

New member
ve hemen sonra yukarıda Alignment (hizalama bölümümüz geliyor eğer o aracı seçmez isek yukarıda aligment bölümü gelmiyecektir !! )
ve resimdeki işlemleri sırasıyla yapıyoruz.

ve hizalamayı yapınca cubuklar sayfaya tam ortalanıyor..

ve daha sonra elimizdeki herhangi filigran yapacagımız resmi alıyoruz
ben bu hatunu seçtim :)

sora bu resmi kopyalayıp filigran cubuklarımızın oldugu bölüme geliyoruz ve üstüne yapıştırıyoruz. sonra düzgünce göz kararı ortalıyoruz
ortaladıktan sonra hatunun bulundugu katmanı seçiyoruz ve sonra Desature yapıyoruz.

ve resim siyah beyaz oluyor, siyah beyaz olduktan sonra aşağıdaki işlemi yapıyoruz..

ardından opacity'i 20 yapıyoruz

AdmiX

New member
ve son adım filigranımız bitiyor...

umarım memnun kalmışsınızdır... kusura bakmayın 20dk'lık tutorial bu kadar oluyor :D cünkü çok sevdigim bir arkadaşımı askere ugurlayacagız da :D o yüzden acelem wardı..

bu arada ben ilk çalışmayı Macromedia FreeHand'de yaptım bu sebepten dolayı :D 2 cubuk çiziyorsunuz arasında mesafe ayarlıyorsunuz belli bir uzaklık daha sonra 2 cubugu birden secip Blend olayı oldugu icin Step halinde istediginiz kadar cubuk oluşturuyor ;) buda freehend'nin bi kolaylıklarındandı umarım ona da meragınız başlar ;)

herşey egitim icin....

emege saygı

AdmiX

New member
ellerime saglıkta işte önemli olan bunu birisi cikipta tutorial'a bakarak yapmadı.. bu kötü işte..

HTML