32 Bit ile 64 bit arasındaki fark nedir?

noduncan

New member
Arkadaşlar ben vista ultimate 32 bit kullanıyorum. 64 bit nedir bilen arkadaşlar yazabilirlermi? şimdiden teşekkürler

Bu soruyu sormuştum ancak baktımki kimse bu soruya tam anlamıyla cevap veremedi bende bir siteden alıntı yapayım.

32 bir ve 64 bit Windows arasındaki en büyük fark bellek desteğinden ileri gelmektedir. 32 bit işletim sistemleri, işlem başına tahsis edilmiş en fazla 2 GB’lık bir bellek alanına sahip en çok 4 gigabaytlık (GB) sistem belleğini desteklerken yeni x64 işletim sistemleri, işletim sistemine bağlı olarak, 32 ila 512 GB’lık RAM alanını desteklemektedir ve donanım kapasiteleri ve bellek alanları genişledikçe, 16 terabayt (TB) büyüklüğe kadar sanal belleği destekleme potansiyeline sahiptir.
32 bit işlem gücünün sınırlarını zorlayan kullanıcılar için bu, büyük dosyaların daha hızlı açılabileceği ve karmaşık hesaplamaların daha kısa sürede gerçekleştirilebileceği, kısaca daha fazla verimlilik ve etkinliğe sahip olunacağı anl***** gelmektedir.
1-) Kullandığınız işlemcinin 64 bit desteğinin olması gerekmektedir. Windows XP 64 bit veya Server 64 bit CD takıp boot ettiğinizde zaten size işlemcinizin bu kurulum için uygun olup olmadığını daha başlamadan belirtecektir. Eğer sistem uygun değil ise kurulum başlatılmayacaktır. MUTLAKA CD-ROM dan BOOT ile kurulum yapılır.
2-) Belirgin ve memnunluk verici bir performans farkı vardır. Hele bir de kullanılan yazılımlar da 64 bit için derlenmiş ise fark çok daha büyük oluyor…… Örneğin SQL server için 8 saatte biten database derlemesi 64 bit sistemde ve 64 bit sql de 5 dakikada bitmektedir…….. 32 bit programlarınızı burada genellikle kullanmaya devam edebiliyorsunuz ve bunlarda da nispeten bir performans artışı görülür.
3-) Driverlar 64 bit olmalıdır. 32 bit driver kurulamıyor ve kabul de etmiyor zaten. Kullanılan işletim sistemine uygun olarak ilgili sürücüler indirilip kurulmalıdır.
4-) Mevcut kullandığın programlar genellikle çalışırlar…… 32 sistemler içine geirye dönük desteği devam etmektedir….. Program Files 386 ve Program Files olarak ayrılmışlardır. System32 kllasörü de 64 ve 32 bit uygulamalar için ayrı ayrıdır………… Bazen uyumsuz olan veya sorun çıkartan 32 bit uygulamalar olabilir tabii…. Ama genel anlamda çalışıyorlar…. Oyunlar genel manada daha hızlı ve performanslı çalışıyor ama bazı oyunlar da hiç çalışmıyor

jangofet

Downloader Team Leader
brim zaman başına yaptıkları işlem sayısı gibi bi şey olsa gerek...
Birisi belli bir birim zamanda 32 bit lik işlem yaparken diğeri aynı zamanda 64 bitlik işlem yapıyor...
Yani iki katı hızlı diyebiliriz.Ancak bunu yaparken daha hızlı bir işlemci ve ram a ihtiyaç duyuyor tabi ki...

☼«InfernaL»☼

║•Utimatom•║
Benim anladığım kadarıyla 32 bit ile 64 bit arasında öncelikle görüntü kalitesi farkı var. Yani birim zamanda oluşan net görüntü kalitesi 64 bitte 2 kat fazla. Tabiki bu da 64 Bit Vistanın daha çok işlemciye binmesi demek oluyo. Tavsiye olarak 1 GB RAM , Pentium IV ve 2.4 ' ün üstünde işlemci gerekiyo. Yani özetle 32 bit ile 64 bit arasındaki en büyük fark görüntü kalitesi ...

HTML