3.0.7 Sürümünü 3.5.0 a Upgrade Etme !!!

Dark_Angel

Webmaster
Yönetici
3.0.7 surumunden 3.5.0 surumune upgrade nasıl yapılır baslamadan önce forumunuzun yedeğini almayı unutmayın herhangi bir terslikte geri yükleyebilmeniz için...

yükseltmek istediğiniz 3.5.0 sürümünün tüm dosyalarını kendi forumunuzun bulundugu dizine upload ediyorsunuz.. (Upload ederken "Bu isimde bir dosya mevcut, devam edip bunun üzerine yazdırmak istiyormusunuz?" seklındeki sorulara tümüne evet dıyerek upload edin)
not: FTP'deki images isimli klasörü önceden bilgisayarınıza yedeğini alın, indirin. Çünkü TR buttonlarınız varsa ve avatarlar buradadır. Bunun yedeği alınmazsa klasör resetleneceği için içindekiler de gidecektir.

eski config.php dosyanızın yanına config.php.new dosyası gelicektir. eski config.php dosyanızdaki database adı,kullanıcı adı ve şifre kısımlarını yeni gelen config.php.new dosyasındaki ilgili yerlere yazın ve config.php.new dosyasını config.php olarak kaydedin. (.new bölümünü siliceksiniz)

3.5.0 surumunun config dosyası 3.0.x surumune göre farklıdır. eski config dosyanızdaki
ör:
$dbname = 'forum'; ==> 3.5.0 da $config['Database']['dbname'] = 'forum';
$dbusername = 'Hackhell'; ==> 3.5.0 da $config['MasterServer']['username'] = 'Hackhell';
$dbpassword = '123456'; ==> 3.5.0 da $config['MasterServer']['password'] = '123456';
seklınde ilgili yerlere yazıyorsunuz...

Ardından http://www.domaininiz.com/forum/install/upgrade350b1.php yazarak upgrade işlemini başlatıyoruz.. (geri kalan açıklamalar resımlerde mevcut)

Dark_Angel

Webmaster
Yönetici

FTP'deki install klasörünü silin ve o alttaki "Go Back" düğmesine basın. Upgrade işlemi bitmiştir.

Not : Eğer kullanacağınız sürüm için elinizde bir tema (style) dosyası yoksa ve eskisini kullanmaya devam edecekseniz; düzgün çalışması için templatelerin resetlenmesi gerek

al_turk

Banned
benim vb sürümü 3.0.3tü çoq eski dediler upgrade yapim dedims forumun install klasöründeki upgrade.php dosyasını çalıştırıp sürümü 3.0.7ye yükselttim oraya kadar bi sorun çıkmadı 3.0.7den daha fazla yükselmedi sürümüm bende 3.5.3ün dosyalarını atim dedims eski config.php dosyasını silmemem gerektiğini bilmiodums bu dökümanı okumamıştıms yeni config.phpyi attıms database error verdi forumu kurtarmak için napabilirims_?

hun

New member
Bu konu altında bir kaç sorum olacak affınıza sığınarak.

*Benim sürümüm 3.0.9 burada anlatım 3.0.7 için yapılmış , yinede bu şekilde upgare edilebilirmi , bir sorun yaşanırmı?

*Bazı eklentiler yapımıştım daha önce .Mesela top 5 listesi eklentisi gibi.Sanırım bu eklentilerin bir kısmı 3.0.x eklentisi ve 3.5.x de çalışmaz.Hatta bunların bir kısmı için yeni sol döngüleri oluşturdum.Şimdi bu upgarete yi yaptığımda o eklentiler sorun oluştururmu.Yeni versiyo ile önceden 3.0.9 a yaptığım sol döngüleri phpadminden silinecekmi yoksa bu sorgular yapılacak ve sonuç alınamayınca sitede bir kasıntı olurmu?

*Bu 3.5.0 sürümünü nereden bulabilirim?
*Direk olarak 3.5.0 yerine 3.5.3 e upgare edebilirmiyim yoksa sıraylamı yapmam lazım?(bununla ilgili bir açıklama var ama tam emin olamadım kusura bakmayın)
Şimdiden çok teşekkür ederim

Saygılarımla...

ProwL

Gitarist
hun' Alıntı:
Bu konu altında bir kaç sorum olacak affınıza sığınarak.

*Benim sürümüm 3.0.9 burada anlatım 3.0.7 için yapılmış , yinede bu şekilde upgare edilebilirmi , bir sorun yaşanırmı?

*Bazı eklentiler yapımıştım daha önce .Mesela top 5 listesi eklentisi gibi.Sanırım bu eklentilerin bir kısmı 3.0.x eklentisi ve 3.5.x de çalışmaz.Hatta bunların bir kısmı için yeni sol döngüleri oluşturdum.Şimdi bu upgarete yi yaptığımda o eklentiler sorun oluştururmu.Yeni versiyo ile önceden 3.0.9 a yaptığım sol döngüleri phpadminden silinecekmi yoksa bu sorgular yapılacak ve sonuç alınamayınca sitede bir kasıntı olurmu?

*Bu 3.5.0 sürümünü nereden bulabilirim?
*Direk olarak 3.5.0 yerine 3.5.3 e upgare edebilirmiyim yoksa sıraylamı yapmam lazım?(bununla ilgili bir açıklama var ama tam emin olamadım kusura bakmayın)
Şimdiden çok teşekkür ederim

Saygılarımla...
1) Bir sorun yaşanmaz hemen hemen aynı olaydır,

2) O eklentilerin 3.5.x olan versiyonunu bulup ayrıca upgrade etmen lazım veya 3.0.x sürümdeyken eklentileri silip 3.5.x de plugin olarak atarsan daha sağlıklı olur..

3) 3.5.0 sürümünü burada bulman mümkün değil forumda dağıtımı yasakladık.

4) 3.5.0 dan 3.5.1 e sonra 3.5.2 ve 3.5.3 olarak upgrade edersen bir fark olmaz..

hun

New member
2) O eklentilerin 3.5.x olan versiyonunu bulup ayrıca upgrade etmen lazım veya 3.0.x sürümdeyken eklentileri silip 3.5.x de plugin olarak atarsan daha sağlıklı olur..

Burada bahsi geçen '' plugin olarak '' demekle neyi söylemek istediğinizi anlayamadım kusura bakmayın.Bana bunu bir açıklarsanız sevinirim.Birde bu silma işlemlerini gerekli eklentileri silerek yapacaklarımı yapabilirim ama sol döngüsü oluşturarak yaptıklarımda sol döngüsünü nasıl sileceğim onu bilemiyorum işte.

Çok soru soruyor demez seniz birde şunu öğrenmek isterim.Hostuma sanki yeni başlıyormuş gibi 3.5.3 kursam ve daha sonra aldığım sol yedeğini bu sıfır kurduğum yedeğe aktarsam yinede calışmazmı.Db aynı şekliyle yeni versiyonda yerini alırmı?
Emeklerinizden dolayı teşekkür ederim.

Saygılarımla...

ProwL

Gitarist
hun' Alıntı:

Burada bahsi geçen '' plugin olarak '' demekle neyi söylemek istediğinizi anlayamadım kusura bakmayın.Bana bunu bir açıklarsanız sevinirim.Birde bu silma işlemlerini gerekli eklentileri silerek yapacaklarımı yapabilirim ama sol döngüsü oluşturarak yaptıklarımda sol döngüsünü nasıl sileceğim onu bilemiyorum işte.

Çok soru soruyor demez seniz birde şunu öğrenmek isterim.Hostuma sanki yeni başlıyormuş gibi 3.5.3 kursam ve daha sonra aldığım sol yedeğini bu sıfır kurduğum yedeğe aktarsam yinede calışmazmı.Db aynı şekliyle yeni versiyonda yerini alırmı?
Emeklerinizden dolayı teşekkür ederim.

Saygılarımla...
1) 3.5.x de plugin özelliği var forumda araştırırsan bulabilirsin.. Eklenileri silerken örneğin vbadvanced(portal) eklentisinde "www.ornek.com/admincp/vbcmps.install.php" dosyasını açıp install ediyorsun.. Burada tekrar "www.ornek.com/admincp/vbcmps.install.php" dosyasını açıp silme seçeneğinden db ye yapılan sql sorgusunu kaldırabilirsin..

2. soruna gelince eski db yi atarsan doğal olarak upgrade etmen lazım en baştan kuracaksan normal kurulum yapacaksın..

Dark_Angel

Webmaster
Yönetici
zaten 3.0.x surumunden 3.5.x surumune gectıgınızde hıcbır eklentınız calısmayacaktır. eskı eklentılerın tablolarının db de durması sıze bır sorun teskıl etmez ama ıcım rahat olsun kaldırıyım dıyorsanız ılgılı tabloları phpmyadmın den droplayarak sılebılırsınız.. Ayrıca eskı kullandıgınız skın nınızı degıstırmenız gerekıyor 3.0.x uyumlu hıcbır skın 3.5.x de duzgun olarak calısmaz.

0ğuzhan

New member
3.5.1 den 3.5.3 e upgrade sorun olmaz demi ???? konular filan aynı kalır sadece resiler gidersanırım :S