2500 Sayfalık İddianame Ne Demek?..

Afsinbey

New member
2500 Sayfalık İddianame Ne Demek?..

Bir gazetenin genel yayın müdürü…

İşi belli..

Yeri belli..

Savcı isterse hemen “davete icabet” edecek gazeteci..

Ama, polis sabahın köründe genel yayın müdürü gazeteciye “Ergenekon soruşturması” için baskın yapıyor, ellerine kelepçe takıyor…

Neden?..

Gazetenin adı: Tercüman..

Gazetecinin adı: Ufuk Büyükçelebi…

Anlamı ne bu olayın?..

Adı ne?

Demokrasi mi içinde yaşadığımız düzen?.. Hukuk devletinde mi soluk alıp veriyoruz?.. Yoksa dinci faşizmin ayak seslerini mi duyuyoruz?..

*

Gündemde adına ‘Ergenekon’ yakıştırması yapılan bir soruşturma var…

Bu adı soruşturmaya “iktidar yandaşı” medya taktı…

Arkadaşımız Emre Kongar dün köşesinde soruşturmanın dökümünü yaptı.

Tam bir hukuk rezaleti…

Soruşturma yargısız infaza dönüşmüş; bir yıldan beri içerde yatanlar var…

Neyle suçlandıklarını bilmiyorlar…

Ortada ‘iddianame’ yok…

Ama iktidar medyasında ‘Ergenekon’ adıyla yayımlanan kitaplar var…

*

En sonunda dünkü gazetelerde iddianamenin hazırlandığına ilişkin haberler çıktı…

Ama, ne haberler?..

İddianame 2500 sayfaymış..

Bu konuda “iktidara yakın” gazetelerin haberini aktarıyorum:

“…İddianamenin yargı organlarınca kullanılan bilgisayar sistemine (UYAP) aktarımı devam ediyor. Ancak bu aktarım sırasında zorluklar yaşanıyor. Şimdiye kadar UYAP’a aktarılan en uzun iddianame 300 sayfa olmuştu.”

*

2500 sayfalık iddianame!..

Eğer haber doğruysa, Ergenekon davasının şimdiden çıkmaza saplandığı açık…

Bir iddianame saydam, tutarlı, anlaşılır, net ve olabildiğince kısa olur; yalnız sanıkların değil, kamuoyunun da suçlamalarda aydınlık ve kesin üsluba ve yönteme ihtiyacı vardır…

2500 sayfayı kim okur?..

Kim okuyabilir?..

2500 sayfa demek, iddianamenin dolduruşa getirilmesi demektir; bu durumda savcı, yargıçlara ve sanıklara daha işin başında ceza veriyor:

- Alın bakalım, yaşam boyu bu işin içinden çıkmaya çabalayın!..

Ve dava daha başından çıkmaz bir sokağa itiliyor…

İşin yoksa uğraş dur…

2500 sayfada neyin ne olduğunu anlayabilmek, pösteki saymakla eşanlamlıdır…

*

Mahkemelerimizin hali malum…

Bir ömür boyu sürecek Ergenekon davasına ne dersiniz?..

Ancak bir yılda iddianame yazamamış savcılığa 2500 sayfalık iddianame de yetmemiş ki, yine iktidar yandaşı gazeteler daha şimdiden ‘ek iddianame’den söz açıyorlar…

Ek iddianamenin yazılması da bir yıl mı sürecek?..

Ek iddianame de 2500 sayfa mı olacak?..

Ve bir yıl sonra yeni bir gözaltına alınma süreci mi yaşanacak?..

Tam bir karabasan…

İlhan SELÇUK

11 aydır iddinamesiz tutuklu kalanlar ek iddianame ve 2500 sayfa iddianameyle ömür boyu mu (asıl amacı tabii ki belli ama kamuoyuna söylenmek istenen) suçlu mu suçsuz mu olduklarının incelenmesi için tutuklu mu kalacaklar?

dracula36

New member
sınavlarda bile bize hocalar eğer cevabınız çok uzunsa bilin ki yanlış der,bi adamı 2 yıl hapis tutup dur ben bi iddianame hazırlayım demek de ne oluyor,gel de delirme bu işe ama hata ettiler kadayıfın altı sandığınız kadar kızarmadı size o kadayıfı çiğ çiğ yediricez şimdi yemin ediyorum elime gelip silah verseler gecenin şu saatinde hadi hainleri avlamaya gidiyoruz diye birileri çağırsa koşa koşa giderim o kadar kin doluyum ki akp ye oy verdiğini söyleyen akrabalarımla bile ilişkimi kestim ve yalnız değilim etrafımda ne kadar vatansever varsa şu dincileri bi kaşık suda boğacak kadar kinlenmiş durumda bu oyunu çok pis bozacağız abd nin turuncu-yeşil devrimini kemalist devrim yıkacak ya da bu ülke imha olacak ama başka seçenek yok bu ülkede hiç bir zaman dini ideolojiye izin vermeyeceğiz,ergenekon gerçek bir çeteyse bile bunların iddia ettiğiğinden çok daha derin bir örgüt de olsa ergenekoncuyum arkadaş,ergenekon forever...

shamur_80

New member
kimin umrundaki içerde yatanların durumu!!! herkes tutturmuş suçlu olmasalar almazlardı içeriye.yazık ordaki içeriye alınan kişilerden bir kişi bile suçsuz olsa acaba savcı ne yapcak

bbxvv

New member
sınavlarda bile bize hocalar eğer cevabınız çok uzunsa bilin ki yanlış der,bi adamı 2 yıl hapis tutup dur ben bi iddianame hazırlayım demek de ne oluyor,gel de delirme bu işe ama hata ettiler kadayıfın altı sandığınız kadar kızarmadı size o kadayıfı çiğ çiğ yediricez şimdi yemin ediyorum elime gelip silah verseler gecenin şu saatinde hadi hainleri avlamaya gidiyoruz diye birileri çağırsa koşa koşa giderim o kadar kin doluyum ki akp ye oy verdiğini söyleyen akrabalarımla bile ilişkimi kestim ve yalnız değilim etrafımda ne kadar vatansever varsa şu dincileri bi kaşık suda boğacak kadar kinlenmiş durumda bu oyunu çok pis bozacağız abd nin turuncu-yeşil devrimini kemalist devrim yıkacak ya da bu ülke imha olacak ama başka seçenek yok bu ülkede hiç bir zaman dini ideolojiye izin vermeyeceğiz,ergenekon gerçek bir çeteyse bile bunların iddia ettiğiğinden çok daha derin bir örgüt de olsa ergenekoncuyum arkadaş,ergenekon forever...
bu mu senin % 47 den üstün olan tarafın =) sana sadece gülüyorum. Tıpkı kedi ciğer misali. Akp ye oy verenleri benimseyemedinse kendini vur :vur

bozart

New member
erkenekonmudur nedir artık kabak tadı vermeye başladı...bunun sonu yok iddeaname hazır olsa bile yargılama aşaması 25 seneyi bulur o zamana kadar avrupa birliğine gireriz zaten ....avrupa birliğiyle çok daha özgür olacağız islamı daha özgürce yaşayabileceğiz...

HTML