2007'de Türkiye'nin En Önemli Olayları

Burak

Uploader Team
1 OCAK​
Taksim'deki yılbaşı kutlamaları sırasında, Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Adem Doğan, başına isabet eden kurşunla yaralandı. - Gazeteci-yazar Yener Süsoy, İstanbul'da yaşamını yitirdi.​

2 OCAK​
Demirkazık zirvesine tırmanırken mahsur kalan dağcılardan Utku Kocabıyık ve Seza Bürkan Yüksel yaşamını yitirdi, 4 dağcı ise kurtarıldı.​

20 OCAK​
Hrant Dink'in öldürülmesi olayının zanlısı O.S, Samsun'da yakalandı.​

2 ŞUBAT​
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Eyüp Belediye Başkanlığınca, tarihi Piyer Loti Kahvesi'nin de bulunduğu tepenin adının ''Eyüp Sultan Tepesi'' olarak değiştirilmesi teklif edildi.​

24 ŞUBAT​
Sinema sanatçısı Orçun Sonat, İstanbul'da vefat etti.​

5 MART​
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait bir eğitim uçağı, Manisa'nın Sancaklıiğdecik beldesi yakınlarında düştü, Pilot Teğmen Barış Çakır şehit oldu.​

20 MART​
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan'ın geçmişte Avustralya'da bir radyoya verdiği mülakatta, terör örgütü elebaşından söz ederken ''sayın'' ifadesini kullandığını öne sürerek, ''Öcalan'a 'sayın' diyen kişinin cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini'' söyledi.​

1 NİSAN​
TMSF, Sabah-Atv Grubuna el koydu.​

12 NİSAN​
“SÖZDE DEĞİL ÖZDE CUMHURBAŞKANI” Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, düzenlediği basın toplantısında, ''Hem vatandaş hem de TSK'nın bir personeli olarak, Cumhuriyetin temel değerlerine sözde değil özde bağlı olacak bir kişinin Cumhurbaşkanı seçilecek olmasını umut ediyoruz'' dedi.

SINIR ÖTESİ OPERASYON GEREKLİLİĞİ Orgeneral Büyükanıt, terör örgütüne yönelik olarak Irak'ın kuzeyine operasyon yapılmasının fayda sağlayacağını da ifade ederek, ''Bir hudut ötesi operasyon yapılması için bir siyasi kararın ortaya çıkması lazım'' diye konuştu.''Andıç'' tartışmalarıyla ilgili olarak ''TSK'da akreditasyon vardır, doğrudur. Bu andıç taslaktır. Samimi olarak söylüyorum, ben görmemiştim daha'' diyen Orgeneral Büyükanıt, emekli olan Deniz Kuvvetleri Komutanına ait olduğu öne sürülen bazı günlük notların yayınlanmasını değerlendirirken, ''Genelkurmay Başkanlığı'nın elinde bu konuyla ilgili hiçbir belge, bilgi yoktur. Bunu açıkça ifade edeyim'' dedi.​

12 MAYIS​
Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen 52. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Sırbistan temsilcisi Maria Serifoviç ''Molitva- Dua'' adlı şarkısıyla birinciliği kazandı. Türkiye adına ''Shake it up shekerim'' adlı şarkıyla yarışan Kenan Doğulu ise 4. oldu.

İzmir'in Bornova ilçesine bağlı Özkanlar semtinde kurulan pazar yerine yapılan bombalı saldırıda 1 kişi öldü, 15 kişi yaralandı.​

13 MAYIS​
Çeşitli sivil toplum örgütlerinin girişimleriyle düzenlenen ''Cumhuriyet Mitingi'' İzmir'de yapıldı.​

22 MAYIS​
Ankara'nın Ulus semtindeki Anafartalar Çarşısı önündeki patlamada 6 kişi öldü, 3'ü ağır olmak üzere 91 kişi yaralandı.

CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, partisinden istifa etti.​

7 HAZİRAN​
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, olası bir sınır ötesi operasyon konusunda ''siyasi direktife ihtiyaçları olduğunu'' belirterek, ''Türk askeri kabadayı değil. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin esasları ve prensipleri vardır. Ülkenin menfaatleri vardır. Ne yapacağımızı bilen insanlarız'' dedi.

Siirt-Şirvan karayolunda teröristlerce döşenen mayının patlatılması sonucunda 4 asker şehit oldu, 6 güvenlik görevlisi yaralandı.​

28-29 HAZİRAN​
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, İstanbul'da yürütülen soruşturmada gözaltına alınan emekli askeri personel hakkında, ''ele geçirilen silah ve patlayıcı maddelerle ilgili olarak askeri yargının görev alanı kapsamında'' soruşturma başlattı.

29 HAZİRAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören, kapatılan DEP'in eski milletvekili Orhan Doğan yaşamını yitirdi.

Bir televizyon programıyla ünlenen sanatçı Barış Akarsu, Bodrum'da geçirdiği trafik kazasında ağır yaralandı. Kazada, Akarsu'nun iki kız arkadaşı hayatını kaybetti.​

22 TEMMUZ​
Türkiye genel seçime gitti. AKP tek başına iktidar olacak çoğunluğu alarak sandıktan çıktı.​

24 TEMMUZ​
Cezaevinde tutukluyken İstanbul'dan bağımsız milletvekili seçilen Sebahat Tuncel de Geçici Başkanlık Divanında görev alacak.​

1 AĞUSTOS​
Tunceli'de başlatılan operasyonda 3 güvenlik görevlisi şehit düştü, 5 terörist etkisiz hale getirildi.​

13 AĞUSTOS​
Bostancı-Yenikapı Avşa Adası seferini yapan, İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ'ye (İDO) ait deniz otobüsü, Zeytinburnu açıklarında bir yük gemisi ile çarpıştı, 48 kişi yaralandı.​

18 AĞUSTOS​
Lefkoşa-İstanbul seferini yapan AtlasJet'e ait uçak iki hava korsanı tarafından kaçırıldı. Yakıt ikmali yapılmak üzere Antalya Havalimanı'na indirilen uçaktaki Momnen Abdül Talikh ile Mehmet Raşat Özlü adındaki iki korsan, yaklaşık 6 saat süren eylemin ardından teslim oldu.​

Fatih Hoca

Banned
Abi eline sağlık, baya bişi olmuş da bi kısmı eksik sanki.

Burak

Uploader Team
yok en son 18 Ağustos'a kadar veriler depolanmış ama tabi tümünü değilde bazılarını verdim bu zmana kadar olan..

f4t1hb3y

New member
allaın terorist partisi bile secimlere gir di güzel paylaşımm...bide onlar hrandik ben değilim ben türküm

HTML