1gb ram alsam pc hızlanır mı?

zerozero5

New member
2.8 ghz pentium 4 işlemci, 512 mb ekran kartı ve 512 mb ram'im var. 1 gb mı 2 gb mı ram almalıyım , bi de markası ram in hızını etkiler mi?

sonoyuncu

New member
xp kullanıyorsan pek oyun oynamam diyorsan 1gb ram ile 2 gb arasında öyle pekte bir fark olmaz markası ramın stabil çalışmasını ve kararlığını etki eder overlockla ilgilenmiyorsan fazla voltajlı ramlare ihtiyaç olmaz kingston yada twinmos stabil çalışmaları yönünden sana önerebilirim son olarak markası ramın hızlı olup olmamasını etkilemez sadece kararlılığını etki eder hız istiyorsa mhz yüksek olanı alcaksın donanımına uyduğu sürece

muratyumuk

New member
Ramin markası kesinlikle hızını etkilemez.Ramin hızını etkileneyen faktörler FSB hızı ve çalışma zamanları yani 533 MHZ. 667 Mhz gibi değerler hızını, CL4, CL5 gibi değerlerde çalışma zamanlarını belirler. aslına bakarsan şu anda kullanmış olduğun ramin değerleri neyse aynısın 1 yada 2 GB olanını alman daha iyi olacaktır.

Ben olsam 2 GB ram alırdım. (Ramin DDR 2 değilse pahalı olacağı için fazla masraf yapma 1 GB al derim ben.)

pulat

New member
dostum bence sendeki ram in ddr mı yoksa ddr 2 mi olduğunu yaz ona ggöre yorum yapalım. eger ddr 2 ram kullanıyorsan ve anakartın destekliyorsa ramini 2gb 800 mhz ramla değiştir derim canavar olur. yok ddr ram desteği varsa anakartta yapacagın tek sey 1 bg ram almak oluır cunku 2bg çok maliyetli olur ddr ramlerde. 1 gb ddr rami 70 - 80 liraya anca bulursun.

benim tavsiyem eger DDR ram alacaksan ikinci el al. şayet DDR2 desteği varsa sorun yok.

zerozero5

New member
ramim ddr2 , oyun oynamayı da düşünüyorum (tabi ki Öss den sonra) , 2 gb alsam olur herhalde , 40 milyon bişey zaten

pulat

New member
bencede al ama keç mhz desteklediğine bak emin ol ve olabildiğince yüksek MHz hızını tercih et... hayırlı olsun...

muratyumuk

New member
Pulatın söylediği şeyi desteklemekle beraber. Ben 512 mb ramini kullancaksan eğer onun hızını geçecek bir ram alma derim. Örnek olarak eski 512 mb ramin 533 mhz de çalışıyor ve sende 2 gb ramim hızlı olsun diye 1066 falan alırsan, ne olursa olsun 533 mhz in üstünde bir frekansta çalışmaycaktır. Ayrıca anakartının FSB değeri de önemli .
Şöyle söyleyeyim yeni alacağın ram FSB hızından + kullacaksan eğer eski ramin hızından daha hızlı olmasın boşuna fazladan para veririsin.

pulat

New member
evet muratı destekliyoıtum bende ama bence daha yuksek frekanslı olan remleri al ve üzründeki ramini sok cunku 2512 mb 667 mhz yerine bence 2gb 1066 veya 800 MHz daha iyidir. tabi yinede dikkat anakartık destekliyorsa diyorum :)

eski raminin hızına bak ve anakartının ne kadar desteklediğine bakarak kendin karar ver...

HTML