160 gb seagate hdd 127 gb görünüyor..

demiraybur

New member
Toshiba L10-102 laptop kullanmaktayım. Laptopun içerisinde 40 gb bulunmaktaydı. Yetmediği için seagate in 160 gb lik HDD sini aldım. içeride bulundan 40 lığın dışına kab alıp harici usb hdd olarak kullanıyorum buraya kadar herşey yolunda.. fakat bilgisayarın içerisindeki 160 gb lik hdd 127 gb görünüyor. ve bir sürü partition programları ile denememe rağmen 127gb den fazla kullanım alanı olmuyor..

Not: 40 gb zaten 40 gb değildir 37 gb görünür 1mb = 1024 kb kayıp oradan kaynaklanıyor demeyin çünkü o mantığa göre 160 gblik hdd nin 137 gb civarında olması gerekiyor. Fakat benim ki 127 gb .. Bu sorunu nasıl çözebilirim??? ..

yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler..

fire

New member
Yazılımsal bir sorun olabilir bende de 320 gb lık hdd var bazı programlar 80 gb olarak görüyor bazıları 320 görüyor ben sana bi speedfuan(smart sekmesi altından bak) ile bakmanı öneriirm hangi hdd yi taktıydam doğru kapsite gösterdi.
http://www.almico.com/speedfan435.exe

olamssa bios ayarlarından hard disk kapasitesinide görebiliyorsun !!!! oraya bir göz at bakalım kaç gb görünüyor ? eğer hala dediğin kapasitede görünüyorsa
Biosunu update et kesin düzelir ama biyos updatede problem olursa -yanlış bios güncellemsi vs o laptop çöp olur sölemedi deme

HTML