1 Nisan'da her türlü şaka serbest

AressKruger

New member
Ankara (AA)- Nisan Bir... Cumartesi günü evinizden çıkmadan önce takvime alıcı gözüyle şöyle bir bakın. Yoksa hiç ummadığınız bir anda şaka seven bir dostunuzun kurbanı olabilirsiniz. Beklemediğiniz bir haber, paket ya da telefon, sizi ummadığınız anda yakalayabilir ve aldanabilirsiniz. Çünkü, şakanın günü 1 Nisan'ın eli kulağında.

Şakaseverlerin iple çektiği 1 Nisan'da her türlü şaka serbest... 1 Nisan'ın ortaya çıkışı konusunda çeşitli varsayımlar mevcut. İlk olarak eski Romalıların Hilarya, Hintlilerin ise Huli Festivali'nde görülen şakaların 1564'te Fransa'da yapılan takvim düzenlemesiyle gelenek haline geldiği sanılıyor.

Fransa'da 1564 yılında takvimde yapılan reformla yılbaşı 1 Nisan'dan 1 Ocak'a alındı. Bu arada, 1 Nisan'ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacıyla yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline geldi. 1 Nisan'ı yılbaşı kabul edenlere ise ''Nisan Balığı'' adı verildi.

Fransa'dan sonra diğer ülkelere de geçen bu gelenek, 18. yüzyılda İngiltere ve İskoçya'ya da yayıldı, oradan da Amerika'ya taşındı. Amerikalılar bu günü 28 Aralık'ta kutluyor.Tüm dünyanın ''şaka günü'' ilan ettiği 1 Nisan'da dünyada olduğu gibi Türkler de boş durmuyor.

Geçen yıllarda, Türk insanının engin hoşgörüsüne sığınan şakacılar da işbaşındaydı... Samsun'un Havza ilçesinde, kendisini ''Fethullah Doğrusöylemez'' olarak tanıtan bir kişi, yerel radyonun canlı yayınına bağlanarak, ''Kunduz ormanlarından yüzlerce fil size doğru geliyor. Çok iriler ve önüne gelen her şeyi ezip geçiyorlar'' dedi.

Radyonun DJ'yi olayın şaka olduğunu anladı, ancak yaklaşık 20 kişi panik içinde radyoyu telefonla arayarak bilgi almaya çalıştı. Kısa süre sonra aynı kişi yeniden radyoyu arayarak, ''Size 1 Nisan şakası yaptım'' dedi.

Erzurum'da yayınlanan haftalık ''Palandöken'' gazetesi de vali ve büyükşehir belediye başkanının hükümete tepki için istifa ettiklerini manşetten verdi. Haberin devamının verildiği iç sayfada ise yöneticilerin hoşgörüsüne sığınılarak Nisan 1 şakası yapıldığı açıklandı.

Trabzon'da yayınlanan bölgesel Kuzey Ekspres gazetesi, sürmanşetinde, ''Fatih Tekke Fener'de'' başlığıyla okuyucularına verdiği haberde, milli futbolcunun gelecek sezon için sarı-lacivertli takımla anlaştığını duyurdu. Gazete, son sayfasında ise 1 Nisan Şakası yaptığını ve haberin gerçeğini yansıtmadığını belirten bir yazı
yayımladı.

(alıntı)

ee Ben Sevgilimi Baskasına Aratıp Kaza Yaptığımı Yoğun Bakımda Olduğumu SöyLetecem ( Biraz Eşşekce Ama ) Siz Ne Yapıcaksınız? Fatu Senden Yaratıcı Seyler Bekliyorum..

ciao

New member
ben 1 nisan konusu acmıstım kardesss :) ben kolonya sakası yapıcam kolonya sisesinin icine zeytinyagı herkesin eline falan dokucem :D

ama hh arklar benim konuyada gereken ilgiyi gostermediler kimse 1 nisanı takmıyor bee

AressKruger

New member
ciao :eek:) Güzel Numara... dur bende Ofistekielre Yapayım :)= Abi Adamlarda Hayal Gücü Var Paylasmak İstemiyorlar.. Sanki Yiyecez Sakalarını... Arkdaslar Hadi Kopun Gelin Yazın Yarın Ne yapacagınızı

ciao

New member
oNuR!' Alıntı:
napçaksınız beyler şakayı ya ilkokulda yapıoduk biz onları :D:D:D

yok bu sakayı tüm dünya ve yetiskinler yapıyor ORNEK

Dünyadan şakalar
Dünyada da yıllardır unutulmamış Nisan 1 şakaları mevcut. Bunların arasında en popüler olanları özellikle haber ajansları, gazeteler ve radyoların verdiği “flash haberler”.

---Rus ITAR TASS ajansı 1996 yılında Rusya parlamentosu Duma’nın Varşova Paktı’nı yeniden kuracağını duyurdu. Haber eski Doğu Bloku ülkelerinde müthiş bir hareketlilik yarattı. Haberin şaka olduğu anlaşılıncaya kadar, haber bir çok ülkede “birinci haber” olarak yayımlandı.

---İran’da reformist eğilimli Hamnihan gazetesi geçen yıl ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright’ın Tahran’ı ziyaret ettiğini açıkladı! “İran’da ABD Büyükelçiliği açılacak” diyen gazete, Albright’ın Tahran’da gazetecilerle konuştuğunu gösteren foto montaj fotoğrafını basmayı unutmadı.
Japon Asahi Şimbun gazetesi, 1998 yılında bir müjde verdi ve politikacılara “gerçeği söyleten” makine icat edildiğini yazdı.
Avusturya Haber Ajansı APA’nın 1 Nisan haberinde, Avrupa Yumurta Araştırma Enstitüsü’nde görevli bilim adamlarının, tavuklardaki “yuvarlak geni”ni manipüle ettikleri belirtildi. DNA’ları mutasyona uğratılan tavukların, eşit kenarlı yumurtalar yumurtladığı kaydedilen habere göre, tavuklar köşeli yumurtaları hemen benimsediği ama tek sorunun tavukların yumurtlarken yaralanma olasılığı olduğu ifade edildi.

----Danimarka’da Extra Bladet gazetesi, rahibelerin giydiği giysilerin “erotik” hale getirilmesinin kararlaştırıldığını, bunun da din dünyasında “devrim” sayılacağını belirtti.

İnternet’te “www.bourgue.org” isimli dedikodu sitesinde Kanada Maliye Bakanı Paul Martin’in, sığır ve ördek yetiştirmek üzere istifa etmeye hazırlandığı haber verildi. Haberin ardından borsada satışlar başladı ve Kanada doları, Amerikan dolarına karşı hızla değer kaybederek bir ayın en düşük seviyesine indi.

ALINTI....

HTML