‘Yes Allah no problem!’

suavisu

New member
Toptancı anlayışlar konusunda geçenlerde (11 Haziran 2010) Taraf yazarı Alper Görmüş ilgi çekici bir değerlendirme makalesi kaleme aldı.
Türkiye’deki yaygın laik anlayış acısından İslamcılardaki değişimleri görebilmek mümkün olamıyordu. Bir de örnek veriyordu:
“İHH adındaki insani yardım vurgusuna rağmen onların esas derdi İslam’a yardım etmektir, bu uğurda şehit olmaktır!”
Laik kesimin yukarıdaki düşüncenin kalıpları arasında kalmakla eleştiren Görmüş, “bu kesimler” diyordu:
“Son on beş yılda kendisini Müslüman olarak tanımlayan kesimlerdeki büyük değişimleri ve farklılaşmaları göremediler. Oysa bu dünyada muazzam bir canlılık ve tartışma var. Müslüman kitleler artık bu dünyanın da ‘kendileri’ için olduğunu kabul etmeye başladılar!”
Geçenlerde bir konut ekinde yer alan haber bu bakış açısını doğruluyordu. İslamcı müteahhit tarafından inşa edilen süper lüks konutlara 10 bin dolar ek ödeme yaparak uydu bağlantısıyla sürekli biçimde Kabe’yi gören bir sistem konulabilecekti.
Türbanlı kadınların kullandığı ciplerin sayısı ve modellerindeki gelişme de kendilerini “Müslüman” olarak ifade edenlerin her şeyi öbür dünyaya bırakmadıklarının bir diğer göstergesi olarak yorumlanabilir.
Bu teorinin eski yıllarda da iyi bilinen bir sloganı vardı:
“Dünyada mekân, ahrette iman!”
Alper Görmüş, daha geniş bir bakış açısıyla politik dünyadaki yerlerini irdeliyordu:
“Müslümanlar eleştirilmez kutsal devlet anlayışını terk ettiler, bireyleşmeye ve özgürleşmeye başladılar.”
Alper Görmüş’ten üç gün önce, Taraf gazetesinin arka sayfasında yer alan “20 Soruda” bölümünün konuğu Yeni Şafak’ın türbanlı yazarı Özlem Albayrak idi. Albayrak bu sütundaki kısa sorulara özet yanıtlar veriyordu. Kendisine sorulan “Hayat felsefenizi hangi slogan özetler?” sorusuna karşılık şöyle diyordu:
-Yes Allah no problem!
Bu “Batılı” ifade biçimi Bob Marley’in “No Women no cry” şarkısından kopyalayıp yapıştırılmış gibi bir izlenim veriyor. Melodik olarak kulağa hoş geliyor ama anlatmak isteğiyle sanki ciddi çelişki barındırıyor.
“Allah varsa problem yoktur!”
Güzel de… Şu anda dünyanın hali, özellikle de dinlerin (Musevilik, Hıristiyanlık, İslamiyet) merkezi olan Ortadoğu’da yüz yıllardır var olan problemlerine bakınca hangi sonuca ulaşılacak?
Kendilerini Müslüman olarak açıklayan yenilikçi kesimler, bunun da çaresini bulurlar inşallah:
-Yes Allah no problem!

Kaynak

Lakumer

New member
Cok guzel bir yazı :)

Bunlar Gosteris haram diye gumus alyans takıp baslarını sıkı sıkı sararlar ama ,gosterisin de alasını yaparlar.

desamo

New member
isteyen cip alır isteyen turban takar isteyen içer birasını
eger varsa Allah ahirette bulur cezasını ...........ama bura ozgur bi ulke kimse turbanlıya niye cipin var diye soramaz

emekcii

New member
isteyen cip alır isteyen turban takar isteyen içer birasını
eger varsa Allah ahirette bulur cezasını ...........ama bura ozgur bi ulke kimse turbanlıya niye cipin var diye soramaz
birbirimizi hazmedemiyoruz bütün sorun bu...belli bir kesim kendini üstün görme çabasından kurtulmadıkça bu sorun devam eder..

muammer-oz

New member
Efendimiz (SAV):
-Bir insanın namazı orucu sizi aldatmasın,onun dinarla dirhemle olan ilişkisine bakınız derken bu din bezirganlarını kastetmedi mi?

oLdness_07

The Darkness
Yazarın derdi anlaşıldı.
Jipe binen bir türbanlı gördüğünde böyle ''garip'' bir yazı ortaya çıkıyor.
Jipe binen ''2'' türbanlı gördüğünde ne yapacak çok merak ediyorum doğrusu.
Acaba kendi binemediği için mi hırs yaptı ne =)

suavisu

New member
Yazarın derdi anlaşıldı.
Jipe binen bir türbanlı gördüğünde böyle ''garip'' bir yazı ortaya çıkıyor.
Jipe binen ''2'' türbanlı gördüğünde ne yapacak çok merak ediyorum doğrusu.
Acaba kendi binemediği için mi hırs yaptı ne =)
Hayır bilemedin hırsı kendi binemediği için değil, din için türban takan, din için evinde oturmuyor, kendini ortaya atıyor. hırsı bunun için yapıyor.

oLdness_07

The Darkness
Hayır bilemedin hırsı kendi binemediği için değil, din için türban takan, din için evinde oturmuyor, kendini ortaya atıyor. hırsı bunun için yapıyor.
İyide din türban takan kadına evinde otur demiyor ki ?
Dindar insana ''yobaz'' diyen ''uygar(!)'' kişiler nasıl oluyorda türbanlı kadının evinde oturmasını istiyor ?
Yazar ve yazar gibi düşünenler kendi isteklerini dinle bağdaştırıp ordan bir gelir elde etmeye çalışıyor.
Ondan sonra siyasetin dine alet edilmesinden bahsediyorlar, bu ne yaman çelişkidir böyle ?

zarta

Banned
bazılarının müslümanlar hakkındaki olumsuz sacma sapan fikirleri adam olmaya baslamıs gibi görünüyor.

comancero

New member
türbanlı cip sahibi kadınlar
bu ve bunun gibi laik yazarların... çok zorlarına gidiyor çokkkk
oLdness_07 in dediği gibi cipi türbanla dinle siyasete alet ediyor .........
sonra başkasına diyor dini siyasete alet etmeyin...

bunlar varya bunlar tam bir ordaki çoçuğu türbanlı yoksul kadınları görmezler
veya zengin microkini ile sürat teknesi kullanan kadınları siyasete alet etmezler

işleri güçleri modern yobazlık tır
onun için böylelerini gördüğünüz zaman küfür ve hakaretle yorumlayın
çünkü lafla peynir gemisi yürümediğini görsünler ... oraların çoçukları

sertari

Banned
Türban takkmayanlar dinsiz oldu o zaman hadi hayrını görün.

Bence ne türbanlı nede kçı açık bayanların islamdan haberleri yok..Alayı fason bu yazıyı yazanında aklı başka yerine sıkışmış sanırım kıskançlıktan başka bişey değil..Olaya bakış açısı çok b.ktan ..

Nerde o eski hanım hanım kızlar ..

GemaR

Banned
Din evde kalın evde oturun diye ayet ve hadis istiyorum.

Benim bildiğim din dolaşmayı Allah yolunda cihad etmeyi emreder...
Ayrıca yazı çok saçma dalga geçiyorlar.Bob marleyden almış Allah ile dalga geçmiş niye çünkü muhalefetliğini göstersin diye.
Allah hidayet versin.Kim kimin için dini kullanıyor çok açık...

nickinru

New member
Gercekte sahsım olarak bu tip insanlara uyuz oluyorum en lüks hayatı yaşarlar ama yanıbasında ac gezen işsiz gezen insanları görmezler.En güzel evlerde otururlar son model araçlara binerler ama açıkta olan evi olmayan insanlara yardım etmezler.Kısacası sanki bir cam faunusun içinde yaşarlar ve ibadetlerini burada gerçekleştirirler.Bu bana göre değil böyle olmamalı

Müslüman bu dünya ya ticaret yapmaya gönderilmiş ...
Ahiret hayatı için buradan ihtiyaçlarını temin edecektir ...
Her müslümanın imkan paralelinde ihtiyaçları vardır ...
Kimi müslüman vardır işi icabı uçağı olması gerekir ...
Kimi müslüman vardır işi icabı gemiye ihtiyacı vardır ...
Kimi müslüman vardır işi icabı bir tırmık , belki bir kazma ve kürek ...
Burada kimin neye bindiği yada neye ihtiyacı olduğu önemli deildir ...
Allah nasip etmiştir ve o mal a mülke sahip olmuşlardır ...
Burada önemli olan bu dünya ya gönderil sebebimizi Önemle vurguluyorum asıl gönderiliş sebebimizi akıldan çıkarmamak ve hayatımıza ona göre yön vermektir ...
Peki nedir bu gönderilme sebebi .... HALİK ını TANIMAK VE TANITTIRMAK RABBÜRRAHİM
e EN İYİ ŞEKİLDE KULLUK ETMEK ... bUNU ÇOK EN ADİ (SIRADAN ) BİR FAKİR MÜSLÜMAN DA YAPABİLİR EN ZENGİN MÜSLÜMANDA ...
Müslüman ne kadar zengin olursa olsun ,
isterse binlerce şirketi olsun , zekatını verdikten sonra sorun yok ... Burada şunu samimi olarak söylemek istiyorum bu gün müslümanın cipini bilmem nesini gösteriş diye algılayıp ortalığı bulandırmak isteyen bir zihniyet müslümanları çekememesi dürtüsü ile dir ...
Rabbimiz herkesin en açığa vurduğunuda en kalbinde sakladığınıda bilendir ...
Herkesin kalbine göre versin ....
HAKKIMDA NE DÜŞÜNÜYORSAN RABBİM SANA BİN KATINI VERSİN ... amin

xxls

New member
Yıllardır ülkemizde gösterilen her yerli filmde ya da dizide, okumuş, görgülü, zengin kadın tipleri başörtüsüz; köylü, hizmetçi, dayak yiyen, görgüsüz, çok çocuklu, cahil kadın tipleri de başörtülü olarak resmedildi. Hafızalara böyle yazılmak istendi ve başarılmadı da değil:

Şimdi başörtülü kadın okumak isteyince sorun haline geliyor.

Siyasete girmek isteyince sorun haline geliyor.

Ticaret yapınca sorun haline geliyor.

Çünkü bilinç altındaki başörtülü kadın bunları yapmamalı.

Son model jipe binmek senin neyine. Git zengin kokonaların evlerini süpür...

Hardy

KroNiqDepR3s!F
Helal yolla Kazanmadıkları Sürece Türbanlı Türbansız farketmez illa Bi Şekilde Cezasını Çekecekdir

HTML