Şehit kanıyla siyaset

LaNgHaWiL

New member
Şehit kanıyla siyaset

Ateş sadece düştüğü yeri değil, hepimizin yüreğini yakıyor. Çünkü genç yaşında, gök ekin gibi toprağa düşenler bu vatan için, bizim için kendilerini feda ediyor. Al-beyaz bayrağa sarılı tabutların içinde yatanlar hepimizin evladı, hepimizin kardeşi, hepimizin arkadaşı. Bu topraklara özgü, bize özgü yüzyılların geleneği sürüyor.

"Ölürsem şehit, kalırsam gazi" diyerek askere giden gencecik fidanları şehadet rütbesi ile kara toprağa verirken, yakından bildiğimiz-tanıdığımız; ama bir türlü kanıksayamadığımız bir acıyı hücrelerimizde hissediyoruz. Tek tek hepimiz evladımızı, tek tek hepimiz kardeşimizi kaybediyoruz. Ateş hepimizin yüreğini dağlıyor, öfke hepimizin bedenini sarıyor.

Ya şehit kanı üzerinden demagoji yapanlar. Şehidin kanını alıp sağa sola kara çalmak için kullananlar. Şehit kanından siyasî sonuçlar devşirmeye çalışanlar. Şehadet mertebesinin kudsiyetine tevdi ettiğimiz o mübarek naaşları, süfli ve bayağı iktidar hesaplarına alet etmeye yeltenenler. İşte bu saygısızlığa, bu densizliğe nasıl dayanacağız?

Demagoji, insanların duyguları ile oynayarak gerçekleri tahrif etmektir. Acı gibi, öfke gibi yoğun duygu yükü altında kaldığınız zaman, birileri duygularınızla oynayarak kendi çıkarları istikametinde sizi etkilemeye çalışır. Duygu seli içinde sürüklenirken demagoji kendi berbat mantığına bir giriş kapısı arar. Gerçekler farklı bir kisveye bürünerek o kapıdan içeri girmeye başlar. Duygularımız ve gerçekler birbirine taban tabana zıt yerlerde durmaya başlar. Demagoji, tıpkı şehit cenazeleri için yapıldığı gibi gerçekleri duygusal araçlarla tahrif ederek halkı etkilemeye çalışmaktır. Emin Çölaşan'ın şehit kanları üzerinden yapmaya çalıştığı demagoji gibi.

Şehit kanı üzerinden siyaset, şehit kanı üzerinden muhalefet, şehit kanı üzerinden oy hesabı "kelle" edebiyatı ile sürdürülüyor. "Bir ülke kendi güvenliğini dış güçlere teslim ederse, olacağı budur." diyor "Yedi Kelle Daha" başlıklı yazısında, şehit cenazelerinden bahsederken. "Kim güvenliği dış güçlere teslim etmiş?" diye soracağınız soruların, kahvehane üslubundaki bu ucuz demagojiler karşısında anlamı yok. Bir şey var ki dayanılmaz: Şehitlere saygısızlık.

Allah aşkına elinizi vicdanınıza koyup söyleyin. Şehit cenazesi kimin yüreğini yakar? Çölaşan'ın mı? Onun kara çalmaya çalıştıklarının mı? Neden hiç şehit cenazesine gittiğini ve ağladığını gören olmamıştır? Neden şehit kanı üzerinden sömürü yapanlar, aynı zamanda bu milletin kutsallarının da düşmanıdır. Her kutsala saygısızca bakanlar neden sadece o kutsalların en kutsalı olan şehadeti istismar etmeye kalkarlar? Kim bir babanın acısını anlayabilir? Kim evlat acısını yüreğinde hissedebilir? Kim? Çölaşan mı?

Şehit cenazelerinde, camilerin avlularını miting alanına çevirenler, milletin vakarını temsil edebilir mi? "Yedi Kelle Daha" ibaresini başlığa çekmek, birilerini eleştirmekten önce şehitlere saygısızlık değil mi? "Kelle" lafı Çölaşan'ın kullandığı kadar yersiz ve densizce kullanılabilir mi? Derinlerde bir yerlerde birilerinin şehit kanları üzerinden hesaplar yaptığı, başkalarının da gelen şehit cenazeleri üzerinden psikolojik muharebeye giriştiği, Çölaşan gibilerin de kalemini kana batırarak istismara çalıştığı ortada değil mi? Bunun adı kutsallar içinde en kutsal olana karşı saygısızlıktır. Ekmeğini şehit kanına banmaktır. "Tunceli'de karakol baskınında yedi şehit daha verdik. İktidar nerede? Hükümet nerede? Nerede oldukları belli. Seçim hesaplarında!" diyen Çölaşan'ın tek derdinin "seçim hesabı" olduğu meydanda değil mi?

Şehadet ile siyaseti bir araya getirenler, şehitler üzerinden siyaseti tanzime, şehitler üzerinden oy hesabına yeltenenler, şehitlerin sayısının da artmasına sebep olurlar. Çünkü terörün amacına, yani propagandasına hizmet ederler. Bu millet ise ucuz demagojilere esir olmaz. Bu demagojiler üzerine siyaset inşa edenlerin, her şehit cenazesinde ellerini ovuşturanların hesabı tutmaz.. Unutmayalım, siyasetin, şehadetin yanına yaklaştığı her vesile, her fırsat kanla beslenen fırsatçıların yüzlerinin göründüğü yerlerdir.

kurtulus23

New member
işin içinde siyaset oldukça sağcısı,solcusu,dincisi,dinsizi hepsi siyaseti kendilerine göre en iyi şekilde kullanırlar..etik yada değil lakin adı üzerinde "siyaset"..

karasuvari

New member
Off off bu ülke ne zaman rayina oturacak na zaman büyük bir dünya Devlati olacagiz! hala kısır iç çekişmeler.Böyle bir durumda terör asla bitmez bitmesi için ne yazik ki önce bu ülkede demokrasi anlayişinin tam olarak getirilmesi lazim,herşey yasak o maocu bu irancı şu pkkli diye susturuyoruz hala düşünce suçu var oysaki kanunlara uydugu sürece fikirlerini herkesin açiklama özgürlügü olmali... İnsanlari kendini demokratik yollardan ifade etme hakkini gaspederseniz onlar başka yollar bulurlar bu malesef evrensel bir kanun gibi birşey.
Hatta güleceksiniz ama ben başimdan geçen bir olayi anlatayim; iki gün önce pek kimsenin girmedigi bi arkdasin forumunda düşüncelerimi yaziyorum,moderatör megerse koyu CHP'liymiş onunla karşilikli anti-tez üretiyoruz aslinda sadece ben cevap yaziyorum neyse bakti üste çıkamiyor abuk-sabuk bir msj yazip topic'i kitledi ben deliye döndüm (siteyi çökertmeyi bile düşündüm) :durdurun Birde gerçek hayatta insanlara böyle yapildiginda onlarin ne hissettigini düşündüm gerçekten korkunç sinir bozucu bir olay.

Tam demokrasi,hepimiz için demokrasi...Sadece Demokrasi

teknomobil

New member
Ne güzl bi kılıf bulmuşlar ama ya,
Hem bu olaylara sebep olun, yok biz mozaiğiz bilmem alt kimlik üst kimlik,
Şerefsizleri cesaretlendirin sonrada Şehit düşen Aslanlarımızı savunanlara siyaset yapmayın deyin,,
bu ne biçim bi işdir ya
kimse Başın sağolsun demesinmi, kimse üzülmesinmi
kimse tepkisini haykırmasınmı,,
naapalım herkes sussun öyle bakalım, bumudur yani istenen

karasuvari

New member
Benim karşı çıktıgım olay şehit cenazeleri bizim yürgimizi daglarken birileri çıkıyor vay efendim milliyetçilik yükseliyor MHP oylari artacak falan filan, tabi ben gülüyorum bu yorumlara.Bu ülkeyi yönetmek için hiçbir söylemi planı projesi olmayan mümkünse hemen bir sol parti ile koalisyon yapip ipleri onun eline vermeye meyilli bir partiye üstelik Dogal PKK çözümü kürtleri elemine etme üzerine kurulu olan bir partiye kim oy verir.Dikkat edin bu insanlar degilmi pkk=kürtler denklemine sahip çıkıp ülkeyi birinci elden bölmeye çalişanlar.Etnik milliyetçilik bir hastaliktir ve bizim gibi karişik kültürlerden oluşan bir toplum için kanserden farksizdir.Siz hiç MHP yada CHP'yi demokrasiyi savunduklarini yada tam demokrasi istediklerini duydunuzmu, istemezler çünkü gereksiz birşeydir bu onlari için.CHP diktatörlügü sever,MHP töremiz bize yeter der...Hatirlayin Sadi Somuncuoglu mhp'den Cumhurbaşkani aday adayligini yapacagi zaman; meclis girişinde mhp milletvekilleri adami tartaklayip engellemedilermi?

YA
DEMOKRASİNİN YANINDASINDIR YADA KARŞISINDA​
22 Temmuzdan önce tarafını seç!​

K£ĿWΪNAТǾЯ

New member
emin çölaşanın yazsını okudum neredeyse seviniyor şehit vermemize, nede olsa malzeme geçiyor eline. Birde terörle nasıl mücadele edildiğini bir bilse.

Terörün kaynağını bilmeyen yoktur, kuzey ırak yani kürtler. 30 senedir bize yüz milyar dolarları bulan zararı olan terörün, karşı tarafada yani pkk yada bir okadar zararı olmalı, peki nereden geliyor bu paralar pkk ya. Hepimizin kafasındaki cevap aynı belki abd belki israil belki de ab.
Silah ve teknoloji bir yerekadar, en önemlisi insan gücü ve eğitimi değilmi. Eğitimli askerler nöbet tuttukları halde baskına maruz kalıp şehit oluyorlar bunu biraz daha derinlemesine düşünmek gerekiyor. Suçu hükümete atıp seçim öncesi siyasi rant sağlaması en kolay olanıdır elbette.

zeysanda

New member
Seçim arifesinde terör iyice arttı hepiniz kendinize şu soruyu sorun lütfen;bu kimin işine yarar?

alpgg

New member
zeysanda' Alıntı:
Seçim arifesinde terör iyice arttı hepiniz kendinize şu soruyu sorun lütfen;bu kimin işine yarar?

Kimin işine yarar şu anki hükümetin işine yaramadı mesela, harekat iznini seçimden sonraya bıraktılar.Niye? adamın umrundamı şehitler seçilmek istiyo adam birdaha. gizliliği baskın özelliği gitti terörist gruplar kuzeyden güneye kaçtılar kampları terkedip, şimdi izin çıksa bile hükümetimiz izni vermiş olacak ! ta 2 ay sonra, ordumuz girip hiçbirşey bulamadan geri dönecek, kalleşçe pusuya düşürülecek üstüne birde dünya basınında haksız duruma düşeceğiz...

karasuvari

New member
Biraz mantikli düşünün GEnelkurmay başkani zart zurt basina demeç veriyor girelim de girelim ama girince boş dag tepe ova bombalayarak geri geleceklerini söylemiyor.Bundan önce 22 defa yaptik bu operasyonu da ne oldu şimdi bide tesadüfe bakinki secim arefesinde yarim akıllari ile hükümeti Kuzey Irak'a sokacaklar.Sonrada işler çıkmaza girince vay efendim karari Hükümet verdi başimiza gelenler onlarin suçuydu filan...Terörün önü kesilecekse daha isabetli mantikli politikalar üreterek yapilir...

alpgg

New member
karasuvari' Alıntı:
Biraz mantikli düşünün GEnelkurmay başkani zart zurt basina demeç veriyor girelim de girelim ama girince boş dag tepe ova bombalayarak geri geleceklerini söylemiyor.Bundan önce 22 defa yaptik bu operasyonu da ne oldu şimdi bide tesadüfe bakinki secim arefesinde yarim akıllari ile hükümeti Kuzey Irak'a sokacaklar.Sonrada işler çıkmaza girince vay efendim karari Hükümet verdi başimiza gelenler onlarin suçuydu filan...Terörün önü kesilecekse daha isabetli mantikli politikalar üreterek yapilir...

. yılanın başını kesersen kuyruguda ölür biliyorsun.ilk hazırlanıldıgında girilseydi çözülürdü bu iş, ancak şimdi hükümet ve gerzek medyamız saolsun bütün dünya duydu hareketı.davul zurna çalsak biz gelioz açın bekleyin die daha iiydi.bütün birlikler dagılmıstır ırakta ve tuzaklar kurulmustur bu açık.
ANCAK hükümet ordunun ilk istedigi anda izin verseydi kesinlikle çözlülürdü yada bir 4 5 yıl daha seslerini çıkaramazlardı.. Hükümetimiz saolsun izni erteleyince girmek mantıksız tabi su an

Girmeyeceksinde ne olacak ?Kansız şerefsizlere hergün 5 er 10 ar şehit mi vereceğiz? Bu gidişe bir son demek lazım değilmi artık?

zeysanda

New member
alpgg' Alıntı:
Kimin işine yarar şu anki hükümetin işine yaramadı mesela, harekat iznini seçimden sonraya bıraktılar.Niye? adamın umrundamı şehitler seçilmek istiyo adam birdaha. gizliliği baskın özelliği gitti terörist gruplar kuzeyden güneye kaçtılar kampları terkedip, şimdi izin çıksa bile hükümetimiz izni vermiş olacak ! ta 2 ay sonra, ordumuz girip hiçbirşey bulamadan geri dönecek, kalleşçe pusuya düşürülecek üstüne birde dünya basınında haksız duruma düşeceğiz...
2 ay önce kuzu kuzu ordumuzu bekliyorlardı? anlatmak istedğim seçim arifesinde halkın terchini etkileyen bir unsurdur terör! En az hükümüt kadar Askerde suçlu ben hükümete bağlıyım diyor şimdi ama 27 Nisanda hükümete bağlı olduğunu söyleyen TSK Hükümete MUHTURA vermekten çekinmedi ve Muhtura verenlerden hesap sorulamadı!Ne değiştide TSK şimdi hükümete bağlıyım diyor?Ayrıca sınırdan sızmaları engellemek ve Türkiye içindeki pkkları yakalayıp etkisiz hale getirmek Hükümetin değil TSKnın görevi.Bunlar için meclisten onay alınması gerekmiyor.

karasuvari

New member
Haklisin bende yeri ve zamani geldiginde çok büyük bir operasyon yapilmasindan yanayim.Özelliklede bu operasyon K. irakta bir kürt devletinin kurulmasina engel olmak için yapilmali ama bugün o gün degil. Ne yazikki seçim öncesi bu olay iç siyaset malzemesi yapilmay çalişiliyor. Hele birde sagir sultan bile artik operasyon beklentisi içindeysen Genelkurmayin hala bu kadar istekli olmasini anlamiyorum...

alpgg

New member
zeysanda' Alıntı:
2 ay önce kuzu kuzu ordumuzu bekliyorlardı? anlatmak istedğim seçim arifesinde halkın terchini etkileyen bir unsurdur terör! En az hükümüt kadar Askerde suçlu ben hükümete bağlıyım diyor şimdi ama 27 Nisanda hükümete bağlı olduğunu söyleyen TSK Hükümete MUHTURA vermekten çekinmedi ve Muhtura verenlerden hesap sorulamadı!Ne değiştide TSK şimdi hükümete bağlıyım diyor?Ayrıca sınırdan sızmaları engellemek ve Türkiye içindeki pkkları yakalayıp etkisiz hale getirmek Hükümetin değil TSKnın görevi.Bunlar için meclisten onay alınması gerekmiyor.

böyle şeyler benm bildiğim kadarıyla baskın şeklinde olur, düzensiz gruplara karşı savaşlar... baskın özelliğini yitirirse hiçbir anlamı kalmazki girip çıkmanın

karasuvari

New member
Bakin daha önce pkk ile küçük ama etkili özel timler ile mücadele ediliyordu sonra ne olduysa bu timleri bianda dagittilar,kim ve neden yapti hiç kimse sorgulanmadi zamaninda bu karar.Oysa pkk ile mücadele yani gerilla savaşi düzenli orduyla yapilmaz ancak özel timler ile yapilir.Sehit olanlarin çogunlugu gencecik cocuklar daha elindeki g3'ü kullanmasini bile bilmeyen acemiler, böyle diyorum çünkü askerligimi egitim çavuşu olarak Antalyada piyade eğitim taburunda yaptim. Orda 1 ay acemi egitimi verdigim askerleri güneydoguya gönderdigimizi düsünüyorumda...Silah egitimi her askere 3 mermi attırmakti.

zeysanda

New member
karasuvari' Alıntı:
Bakin daha önce pkk ile küçük ama etkili özel timler ile mücadele ediliyordu sonra ne olduysa bu timleri bianda dagittilar,kim ve neden yapti hiç kimse sorgulanmadi zamaninda bu karar.Oysa pkk ile mücadele yani gerilla savaşi düzenli orduyla yapilmaz ancak özel timler ile yapilir.Sehit olanlarin çogunlugu gencecik cocuklar daha elindeki g3'ü kullanmasini bile bilmeyen acemiler, böyle diyorum çünkü askerligimi egitim çavuşu olarak Antalyada piyade eğitim taburunda yaptim. Orda 1 ay acemi egitimi verdigim askerleri güneydoguya gönderdigimizi düsünüyorumda...Silah egitimi her askere 3 mermi attırmakti.

Katılıyorum pkk ile mücadelede bu işin uzmanları görev almalı.Karşımızda düzenli bir ordu yok kahpece saldıryorlar.Bir kaç ayda iyi bir eğitim verilebilinir ama tecrübe verilemez.

İηvictus

Banned
bende askerliğimi tuncelide yaptım. daha birliğe girişimin 3. gününde şehit geldi tugayımıza. o zaman sene 2004 tü. askerlerimizin eğitimsiz oldukları bir gerçek.
ama şehit aileleri ile şehit kanalrı ile propoganda yapmak çok ama çok büyük bir alçaklıktır!!!!!!!!!!!!!

araghorn-g

Pentaxian
iş nereden nereye geldi. şehit kanıyla siyaset yapılıyor diye feryat figan edenler neye hizmet ediyorlar. Halkın tepkisini camilerde bile hükümete yöneltmesini sadece bir partimi organize ediyor. bu halkın hiç aklı yokmu sizce, hiç vicdanı yokmu. Var! hem de çok var. ama hükümetin vicdanı, ahlakı, gururu kalmamış. Bugün binbaşının cenazesinde bakanların taziyelerini aile kabul etmedi, ayağa bile kalkmadı. bu insanlardamı siyaset yapıyor, kendi eşlerinin babalarının evlatlarının kanları ile.

Türkiye Türkiye olalı böyle bir olayla karşılaşmadı. Geri kalan herşey yorumsuz.

HTML