Şehid lik makamı

rahman.mashadow

New member
Şehidlik makamı Allah celle celalühünün kendi katında büyüklüğünü diğer katlara oranla yükselttiği bir makamdır.

Şehid olacak bir kişi Hz.Kuran-ı Kerim de bizlere söylediği gibi;

"Müminler arasında Allah a vermiş olduğu Aht (söz) de duran nice yiğitler vardır.İşte onlardan kimileri sözlerinde durmuş ve canlarını Allah yolunda vermişlerdir.Kimileri ise sırasını beklemektedir.Onlar hiçbir şekilde sözlerini değiştirmemişlerdir" Azhab Suresi 23.ayeti

henüz Ana rahmine nurları değdirilmeden önce Allah a onun yolunda can verceklerine dair bir söz verirler.Bu nedenle Şehid olacak kişiye "sözünde duran" denir.Mümin nefesini verirken acı çekmez ve Azrail (a.s) ı bir melek yüzüile görür.O anda her ne olursa olsun ister yanarken ister parçalanırken ister can çekişirken acı işitmezler ve azrail (a.s) a gülümserler bu nedenle o andaki tebessümleri canlarını teslim ettikten sonra bile yüzlerinden silinmez.

Şehidin gömülmeden önce yıkanma gibi bir sorumluluğu yoktur.Çünkü onlar kevser(cennet suyu)ile temizlenecektirler.Hz.Kur-an bizlere şehidlerin ölmediğini sadece biz canlıların onları o andan itibaren göremediğimizi müjdeler arkadaşlar.

Şehidlik sadece;islami savaşta değil hayatımızın Allah ın emrettiği biçimde uyguladığımız vakit çeşitli sebeplerden dolayı olduğunu söyler.Kısacası şehidlik farklı yollarda Allah a itaat ederken canımızı verdiğimiz anda da gerçekleşir(İnşallah)

Örneğin;Müminlerin huzurunu,namusunu savunurken ölmek şehidliktir.İNŞALLAH
ayrıca bir hadis;her kimki birini sever ve onu korurken ölürse o şehid sayılır buyurur.

Sadece islami yete özgü bir makamdır ve cennette diğer müminlerin katlarının üstünde yaşarlar.

Allah bizlere de sözünde duranlar olmayı nasib eylesin inşallah

Uzunefe

Altın Üye
Şehit olmak kadar güzel bişey var mı şu fani mekanda . İnşallah Allah yolunda , Vatan uğurunda Şehit olurum

iSpiK

Kadim Dost
sakin ol olm seni beni bilmem..

herkes yaptıından kendi basına sorumLudur....

Gs_HeLL!

New member
Herkesin Allah 'la olan ilişkisi kendi içindedir!!Bize de şehid olmayı nasip eyle Allah'ıM

rahman.mashadow

New member
Amin.İnşallah ispiyoncu kardeşim öyle bir insan olursunki peygamber rüyana girer.Seni yargılamak gibi bir yetkim yok ama şehid lik makamını anlatmaya cümle kelam kalmaz

stefan

New member
şehit olamak her müslümana nasib olmaz ama her müslüman şehid ola bilir.şehitlik sadece savaşta ölmekle olmaz.ALLAH YOLUNDA gidilen her yolda şehid oluna bilir.kardeşim..fetva isteyen varsa verilir..herkesin bir yetki sınırı vardır..unutmayalım bilgi herkese nasib olmaz..saygılar...

GREAT İDEA

Banned
Namaz Kilarken EĞerkİ ÖlÜrsen Şehİt Olursun Ama Vatanini Savunurken Dİnsİz İmansiz Bİle Olsan Yİne Şehİt Olursun ŞEHİTLİĞİ HEP ALLAHA BAĞLAMIŞSIN YAZINDA DİKKAT ET
EDİT:KONUNUN KORKUYLA NE ALAKASI WAR Kİ

rahman.mashadow

New member
sende şehidliği çok hafife alıyorsun.İmanın olmadan geberip gidersen ne şehid olursun ne gazi..
Yazına Dikkat Et
Milliyetçilikten ziyade eğer mücahid olabilecek cesaretim olsaydı acı çekerek ölecek cesaretimde olursu.Acı çekerek ölmek bir bağlılık,yapılan günahların bağışlanması için bir adak olur;)

VATAN SAĞOLSUN

New member
kardeş eline saglık allah inşallah bizleride şehit eder bende 2 ay sonra askerim inşallah diyorum bu şerefe layık oluruz cok teşşekkur paylaştıgın icin

iSpiK

Kadim Dost
Allah uzun ömürler versin kardesim sanada.. Sehitlik en güzel ölüm sekLi.. Allah hepimize nasip eder insaLLah..

lad666

New member
Konu için teşekkürler.Benim duam allah hepimize alim olmayı nasip eylesin.Bir alimin mürekkebi şehit kanından daha kutsaldır.

fcankaya

New member
dua ve sabır; allah tüm islam aleminin yardımcısı olsun.tümünüzü şehitlik makamına eriştirsin

kady

Kurucu Üye
allah razı olsun abım
guzel bır paylasım

HTML