İzmir bu kadar mı güzel anlatılr?

Gs_HeLL!

New member
Insan omrunun en guzel dort senesini; onsekizimden yirmi ikime kadarini bagisladim Istanbul'a. Her kosesinin kiymetini bilerek soludum ve kazidim hafizama. Ama ne Bebek'te yenen dondurma, Galata Kulesinde saclarimi ucuran ruzgar, ne Uskudar sahilinde icilen cay, ne Nevizade'deki buzlu raki serinletemedi icimi henuz yarisi kurumus Izmir balkonu kadar...

Istanbul'da ask, hep biraz huzundur. Gozlerinizden tasan mutluluk ve umudu zapteder,salamazsiniz, utanirsiniz cevrenizdeki yasam cilesi mesgulu milyonlardan.

Serin serin oksarken ruzgar, tokatlamaya baslar.Kizkulesi sadece ayrilik anlatir. Beyoglu sadece siz icip unutasiniz diye vardir.Kapalicarsi'da kaybolursunuz ne aradiginizi da unutarak.Anadolu Kavagi'nda tum dertlerden siyrilmis; nefis bir baligi raki ile sularken kacan vapur, tum yollarinizi kapatir. Hicbir kartpostala sigmayan Karakoy-Uskudar, Besiktas - Kadikoy, Eminonu-karsikiyi heryer vapuru manzarasi dururken, neden gozlerini yere diker insanlar? Tum askimla kollarimi acip; dort bir yanina sarilmak istedim Istanbul' un; Beyazit sahaflarini sevdim, sivil polis ciktilar; Uskudar'i sevdim Kadikoy'e kadar diye almadi taksici; kosmaya kalktim Yenikoy sahilboyu okkali soz gibi geldi kulagima. Balkonsuz ve elli metrekare bir evde hergun icin bir cizik atarak doldurdum dort seneyi, kollarim bosta kalinca.

Izmir hep kalbimin ilk ask kosesinde tazecikti. Temmuz sicaginda yanan ayaklarimi lastik pabuclarla beraber yikadigim Karsiyadaki cami avlusu,Kemeralti'nin her sokagini gezerek aradigim seftali-muzcusu, limonlu tursu suyu, her kose basi midyecisi, Kordon' da buz gibi bira ve gun batimi, Guzelbahce'de taze balik ve yakamoz. Pazarda secmece sebze, Izmir tulum-dunyanin en guzel peyniri- buldan bezi gomlekler... Izmir' i Izmir yapan muhabbettir. Herkes acelesi yokmus gibi yasar.Plazalar olmadigi gibi, plazadan tasan insan guruhu da yoktur. Acik hava tiyatro ve konserlerine yarisinda girebilir Izmir insani, kalbinde sanata saygisizlik asla yoktur, Akdeniz havasindan oldugunu sanatci da bilir ve ayiplamaz. Yanik tenle gezer yilin sekiz ayi tum Izmir, erkeklerde sort, kadinlarinda rengarenk ucusan etekler... Herkes herkesi bilir gibidir. Market kuyrugunda bile muhabbet kurulur, kaynasilir. Tum evler balkonludur ve yazin mutfakta yemek ayiptir. Kimsenin gozu kimsede kalmaz ve kalin perde sektoru zayiftir. Gece yarilarindan sonra bile sahilde yuruyus yapan kadinlar vardir, aceleleri yoktur. Bisiklete biryerden biryere gitmek icin binilir ve Bostanli sahilinde guresmek serbesttir. Tum kizlar guzeldir, cunku tenleri yanik, saclari uzun ve sagliklidir, hepsi yuzme bilir ve sever, dolayisi ile incedir bedenleri. Vapurlar zevk icindir, belki bu yuzden hic inmeden geri gitmek ucretsizdir. Elele gezilebilir her semtinde, opusene gulumseyerek bakilir. Siraya girer insanlar, itisme yoktur. Pideci doludur her semt ve pide lahmacunla neredeyse ayni fiyattir. Cigdem citlenir yaz aksamlari sahil boyu, kaynamis misir ve dondurma yenir. Ne kadar kaybolursan kaybol, biryerler mutlaka denize cikar ve bu hayatin en buyuk lutuflarindandir.

Ask hep gulumsemektir Izmir' de, siniri gectiysen hasret. Istanbul'dan otobuse binip uyuyakaldigimiz sevgili ile Sabuncubeli'nde gozlerimizi actigimizda elele tutusmamiz dort sene boyunca, rastlanti midir, Izmir midir? Bu aksam balik pisiricisine ugramali, baliklar pisene kadar sahile inip, bir yarim saat yurumeli. Balkon'da yenen baligin yanina buzlu raki eslik etmeli, hem yarin belki Cesme'de oluruz, sandaletleri meydana cikarmali. Sevdikce daha cok sevmeli. Uzattigim kollari bos cevirmedi bu sehir diye, sukretmeli.

(alıntı)

By CaPTaiN

New member
Karşıyaka çarşı ;)

Benim Aşkımm orda yaşıyo oradaki bütün güzellikler bence tanrı tarafında özene bezene yaratılmışş başta aşkımm saol güzel yazı olmuşşş

DARK SIDE IS MY MASTER ANN ANGELL IS MY GODDESSS DILUUU IS MY LOVEEee

çakmelo

Banned
doğma büyüme istanbulluyum ama 12 ay askerlik yaptığım izmir gerçekten benide etkiledi kaşıyakası başka alem konak başka bi alem
I love you izmir

Gs_HeLL!

New member
cakmelo nerde yaptın askerliği! izimir başkadı tbe izmirin insanı kızları çiğdemi gecreği :) haydi hiç izmirli yok mu ya yorum yapın brzcık

DeacoN.FRoST

New member
izmir'e gelirken tek parça gelirsiniz giderken gidemezsiniz, AKLINIZ, KALBİNİZ ve AŞKINIZ İzmir'de kalır.:)
canım memleketim.

Defalarca verildi ama ben bir kez daha vermekten gurur duyuyorum be :)

BEN İZMİRLİYİM SLAYT SHOWU izlemeyen mutlaka izlesin.
Not: Dosya PPS uzantılıdır Powerpoint ile seyredilebilir.

Mephisto

R€B€L
eline sağlık bende bugün antalyadan geldim özlemişim izmirimi beee yaa.bilmiom ama ben herhalde izmirden başka şehirrde asla yaşayamam.

perteklim

New member
arkadaşlar.. izmire, bornova'ya iki kez gittim.. doğru istanbul2dan çok farklı ... ama istanbul bir başkadır... bak şair ne diyor: " güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar "...

Gs_HeLL!

New member
flood yapmışsın yanlışlıkla editler misin bir msjını? bornova'da yaşıyorum bornva diğer izmir mekanlarına göre daha içte o yzden o kadar güzel değil sana tavsiyem karşıyaka-güzelyalı-konak'ı gezmen

freely

New member
güzeldi dostum sağol....

efemisaktan

New member
allah razı olsun bak ne güzel döktürmüşün kardeşim ben izmirden başka yerde yaşayamam ben zaten izmirde yaşıom

d0LpHiNs™

AzraiLin GözYa$LaRı
vallahı ızmıre hıc gıtmedım gormedım ama bu anlatımdan sonra gormus kadr oldum:D

HTML