İsrail Medyası: Erdoğan Hedefine Ulaştı

ghost031

New member
Gazze'ye ablukanın yumuşatılması kararı, İsrail medyasının da bir numaralı gündem maddesini oluşturuyor.

İsrail'in silah yapımında kullanılabilecek malzemeler dışında, bütün ürünlerin Gazze'ye girişine izin vereceğini açıklaması sadece Gazze sokaklarında değil İsrail basınında da geniş yankı buldu.

Netanyahu hükümetine yüklenen İsrail medyası, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın amacına ulaştığı görüşünde.

Basına göre süreçten karlı çıkan ülkelerden biri de Türkiye ve ablukanın yumuşatılması Başbakan Erdoğan'ın amacına ulaştığını gösteriyor.

Haaretz gazetesinde Aluf Benn imzası ile çıkan bir makalede şu ifadeler yer aldı:
"Artık İsrail liderleri için bile mesaj çok açık. İçindeki bazı eylemcilerin ölmesine ve Gazze'ye ulaşamamasına rağmen, Türk yardım konvoyu Gazze'deki politika değişikliğini hızlandırdı. Erdoğan amacına ulaştı: "Hamastan'daki İsrail ablukasını kırdı".

İsrail hükümetinin kararından kredi kazanan ikinci kişi ise ABD Başkanı Barack Obama. Beyaz Saray kararın ardından, İsrail'i takdir ettiğini ve 'İsrail'in uluslararası toplumun çağrılarına yanıt verdiğini' söyledi. Yani diplomatik olmayan bir dille söylersek, 'İsrail baskıya dayanamadı ve daha fazla kınanmak yerine sınırları açmayı tercih etti' demiş oldu."

NETANYAHU NEDEN KONVOYU BEKLEDİ?
İsrail medyası Başbakan Benyamin Netanyahu'nun bu adımı atmak için neden yardım konvoyu baskınını beklediğini sorguluyor.

Ancak gazetelerde çıkan haberlere göre, Netanyahu kararın Hamas'ı zayıflatacağını belirtiyor.

İsrail'in Gazze'ye yönelik ablukasını yumuşatma kararı bölgede kısmen de olsa olumlu karşılanırken, Gazzeliler kararı yetersiz buluyor.

Halk artık tüneller yerine, geçiş noktalarından önemli malzemelerin gelecek olmasından memnun. Ama yine de Gazzeliler esas hedeflerinin diğer dünya halkarı gibi yaşamak olduğunun altını çiziyor.

Uzmanlar, 2008'in son günlerinde başlayan ve yaklaşık 1 ay süren İsrail operasyonunun ardından bölgenin yeniden yapılanması için en fazla inşaat malzemesine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor.

Hamas yönetimi de karardan memnun değil. Hamas yetkilileri, İsrail'in bu kararının ablukanın tamamen kaldırılmasını isteyen uluslararası kararlılığa bir tuzak olduğu, amacın uluslararası öfkeyi azaltmak olduğunu söylüyor.

HEARETZ DE YER ALAN O DEĞERLENDİRME.

Benn'in analizi:

"Başbakan Tayyip Erdoğan’a artı bir puan. Türk gemisi Mavi Marmara'nın Gazze’ye ulaşamamasına ve dokuz Türk’ün yolculuk sırasında hayatını kaybetmesine rağmen Başbakan bir amacına ulaşmış oldu. “Hamastan” üzerindeki İsrail ablukası kaldırıldı. İsrail Güvenlik Kabinesi Pazar günü yaptığı açıklamayla Gazze üzerinde Hamas bölgenin kontrolünü ele geçirdiğinden bu yana, yani üç yıldır süregelen sivil ablukanın kaldırıldığını açıkladı.

Ablukayla ilgili olarak hanesine artı puan yazılması gereken bir diğer kişi de ABD Başkanı Barack Obama. Beyaz Saray İsrail’in yeni Gazze politikasını öven bir açıklama yaparken, “İsrail’in uluslararası kamuoyunun çağrılarına cevap verdiğini” söyledi. Bunu daha az diplomatik bir dille ifade etmek istersek “İsrail dayanılmaz baskılara teslim olup ek bir kınamayla karşı karşıya kalmaktansa sınırları açıp sivil malların girişine izin verdi” de diyebiliriz.

Şimdi İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun birkaç hafta önce ablukanın hafifletildiğini açıklamak yerine neden İsrail filo olayına karışana kadar beklediğini açıklaması gerekiyor. Başbakan’ın bir açıklaması var ve muhtemelen olayı soruşturan Turkel komitesine de bu açıklamayı sunacak: İsrail filo yola çıkmadan önce ablukayı bir kez daha mercek altına aldı ve Pazar günü kabul edilen politikayı destekledi.

ABLUKA YARAR DEĞİL ZARAR VERİYOR

Netanyahu, oturum sırasında filodan önce İsrail’in Gazze politikasında bir değişiklik olması gerektiğini ve bölgeye girişine izin verilen ürünler listesinden ziyade girmesi yasak olan ürünler listesi hazırlanması gerektiğini söyledi. Dahası Başbakan, oyuncakların ya da sivil malların bölgeye girişinin yasaklanmasının Hamas üzerindeki baskıyı azaltmak yerine İsrail’in çıkarlarına yani bölgeye silahların girişinin engellenmesi planına zarar verdiğini söyledi.

kaynak

Flash-Noob

New member
Allah´im bu yardim icin sehit olanlara rahmet eylesin.
Ben Türkiyeden gurur duyuyorum. Ne mutlu Türküm diyene.

akarme

New member
ablukadan vaz gecti şimdilik ama ülkemde PKK diye adlandırdıgı köpegini başımıza bela etti bunu görmeyen gözleri rabbim bir gün gören gözlerden nasip eder inş.

MilliEğiti

New member
dokuz Türk’ün yolculuk sırasında hayatını kaybetmesine rağmen Başbakan bir amacına ulaşmış oldu

siz dalga mı geçiyorsunuz yoksa israilin muhtemelen mualif medyasına mı inanıyorsunuz
öl canım ülkem insanı öl nasıl olsa biz amacımıza ulaşırız

yarın israil ile anlaşırlar dokuz ölü yad edilmiş olur

bugün akp politikası pkk ya bu şekilde işlemiyor mu?

h.yilmaz

New member
Türkiye'nin başbakanının öncelikli hedefi ülkesinin refahı ve huzuru olmalıdır. bütün mağdur milletlere yardım etmek herkesin boynunun borcudur ancak bunu bir başbakan ülkesinin kesesinden harcayarak kendi kişisel amaçları doğrultusunda kullanamaz. buna ucuz kahramanlık denir. çok istiyorsa kişisel servetinden bir miktar bu mağdurlara gönderebilir veya Filistin'e giden yardım gemilerinde bulunabilirdi. buna kimsenin diyecek bir sözü olmazdı sanırım.

Flash-Noob

New member
Gazzeye baska devletlerin diplomatlarina ve politikacilarina giris yoktu. Biraz önce haberlerde Gazzeye Italyanin bazi politikacilarini ve diplomatlarini resmen Israilden davetiye gönderildigi bildirildi.

Tamam diyelim, gemi meselesi organize olarak IHH ya ait. Devlette sakli tesvik etmis olabilir.
Ama sonucta bunun basarisiz olacagi, Türk hükümetin insanlari kullanip ve sehit olanlarin bosuna öldüklerini söyliyenleri hatirlatalim.
Türkiye hükümet "Türkler bir ise girisirse karsi taraf kaybeder " diye söz etmislerde, ben biraz süpheli baktim ama sonuc elde. Gazze ablukasi insani yardimlara acildi, Alman bakani bile Gazzeye giremedigi halde, biraz kafa atti, sonucta o da hal olmakta.
Türkiyenin kuvvetini ve hükümetin etkili oldugunun kaniti buradadir. Ister inanin ister inanmayin.
Gazze icin ablukayi karldirmak isteseydiniz harb acsaydiniz bu basariya ulasilmazdi.
Güzel bir sonuc ama yinede yetersiz,

"We are for free Palestina"

HTML