İnsanlık utançla yaşıyor

freelife00

New member
Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 60. yılı nedeniyle yayınladığı mesaj...
Evrensel Bildirge’nin yaşanan büyük acılar ve tecrübeler sonucunda hazırlandı. Beyannamede bütün insanlar, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal görüş ve hayat tarzı, sosyal aidiyet, sosyo ekonomik düzey ya da benzeri başka bir statü gibi herhangi bir ayrım gözetilmeksizin tüm hak ve özgürlüklerden eşit bir şekilde istifade eder’ denilmektedir. Ancak, bugün dünya bu hakların uygulanması konusunda büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktadır.

Gelinen noktada tüm dünyada insan hakları konularında büyük ihlaller yaşanmaktadır. İnsanlığa vaad edilen adalet, barış, refah ve özgürlük kavramları unutulmuştur. Başta İslam dünyası olmak üzere dünya zor bir dönemden geçmektedir. Bugün, Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de, Çeçenistan’da, Doğu Türkistan’da dünyanın gözü önünde insanlar katledilmekte ve bütün dünya bunu seyretmektedir. Gazze’de 2 milyon insana reva görülen açık hapishane uygulaması, Ebu Gureyp ve Guantanamo rezaletleri sadece bunları yapanları değil, bunu seyreden bütün dünyanın ayıbı olarak tarihe kara bir leke olarak geçmektedir.
İnsan Hakları en gelişmiş Batı ülkelerinde de çiğneniyor ve Batılı ülkelerde vatandaş olmalarına rağmen, birçok göçmen ikinci sınıf muamele görmektedir.

Özgürlükler konusunda ciddi sıkıntılar bulunmaktadır. En temel haklardan olan din özgürlüğünün yaşanmasında ve eğitim özgürlüğünün sağlanması konusunda ciddi hak ihlalleri olmaktadır. Başörtülü oldukları için insanlarımızın ellerinden eğitim hakları alınmıştır. Yine gözaltında ölümler konusu önemli sorunlardan biridir. Engin Ceber adlı vatandaşımızın gözaltında ölmesi ve Tuzla’da çalışma koşullarının ağırlığı yüzünden insanlarımızın hayatını kaybetmesi Türkiye’nin ayıbıdır.

İnsan Haklarını korumanın ve iyileştirmenin hükümetlerin görevidir.

Biz insanı tüm evrenin özü olarak gören bundan dolayı da her bir bireye ayrı ayrı saygı gösterilmesi gerektiğine inanan medeniyetin çocuklarıyız. Bu nedenle de öncelikle kendi ülkemizde ardından da tüm dünyada insan haklarına sahip çıkılması için bütün gücümüzle çalışıyoruz.

yyildirayy

Moderatör
Moderatör
İnsan hakları diye diye terörist haklarını korur olduk, garibanın insan hakkı yok soysuz apo ve yandaşlarının sonuna kadar var. Allah insan hakkı diye teröristleri koruyanların belasını versin başta ab olmak üzere

VolkaN

Altın Üye
buraya daha uygun konu taşındı...

"Başörtülü oldukları için insanlarımızın ellerinden eğitim hakları alınmıştır" bu cümle hariç katılıyorum. çünkü başörtülü insanların eğitim hakkı başörtülü oldukları için alınmadı. başörtüsünü siyasi simge olarak kullanıp suistimal ettikleri için bu noktaya gelindi. her başörtülü bunu yapıyor demiyorum ama, kendini bilmezler yüzünden malesef kurunun yanında yaş da yanıyor.

HTML