İNDEX ' LERİ FTP ile GÖNDERME(YARDIM)

mfe41

M|F|E~41
Arkadaşlar ben web tasarım konusunda biraz yeniyim.Kendi hazırladığım indexler ve küçük siteler var bu indexleri FTP ile sunucuya nasıl gönderiyoruz bilen arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum.Şimdiden hepinize teşekkürler.:vur

herkezim

New member
arkadaşım ne sorun var tam olarak anlatırsan yardımcı olurum sana. öncelikler server ın ftp ile ilgili sana sunduğu bir kolaylık varmı onu öğrenmen lazım. yani ftp desteği veriyomu sana. bedava kullanıcıysan sana vermeyebilir. eğer var biliyorum diyorsan sana ftp transferi yapman için belirli şifre kullanıcı ismi vb. gibi şeyleri vermiş olması gerekli. ftp transferi için kullanılan programlar var onları kullanıp bağlanabilirsin. sana benim kullandığım birde program ismi veriyim türkçedir. FileZilla diye bir program türkçe dil desteği de mevcut senin işine yarayacaktır.
programı kurduktan sonra göreceksin yukarıda bağlantı yapabilmen için gerekli doldurman gereken yerler var.

ana bilgisayar dediği hosttur. kullanıcı adı ve şifrende sana verilmiş olması gerekli zaten bunları girince sitene bağlanmış oluyosun ve sürükleme yöntemi ilede dosya atabilir ve alabilirsin.

bu programın bende link şeklinde olanı olmadığı için link atamıyorum yani google den arattırırsan bi çok link bulursun. bi sorun olursa buraya gene yazarsın ben takip edebildiğim kadarıyla sana yardımcı olurum. kolay gelsin....

mfe41

M|F|E~41
teşekkürler ilgin için bi sorum daha olucak kullancıı adını ve parolayı host u aldığın yer mi veriyor ?
*bi soru daha benım hazırladığım ana sayfa index adında gözüküyo bunu aldığım alan adına nasıl ceviriyorum.
cevapların için şimdiden teşekkürler...

herkezim

New member
kullanıcı adın ve parola büyük ihtimalle sitene giriş yaparken kullandığın kullanıcı adın ve parolandır. ben şimdiye kadar bunların haricinde bir parola veren görmedim. yani kendi sitene değişiklik için hangi isim ve şifre kullanıyosan onları dene ftp içinde.

ana sayfa konusunda tam olarak anlamadım. yani title denmi bahsediyosun(sen internette o site içindeyken web aracında title içine yazdığın yazı çıkar.) yoksa bildiğim index.html den mi bahsediyosun. index.html den bahsediyosan sitenin yedeği vardır sende mutlaka. değişiklik yapmak istediğin sayfayı değiştir ve bağlantı hatalarını düzelt. sonra sorunsuz çalışıyor ise bağlantı hatası veripte senin düzelttiğin sayfaları(local de yaptın tabi bu işlemi hostta değil) ftp yardımı ile host içinden seç ve sil(local de değişiklik yaptığın dosyaları hostta bul ve değiştirdiğin dosyaları at). sonra senin değişiklik yaptığın sayfaları olması gereken yere at.

eğer title takısından bahsediyosan sayfanın kod kısmına gir ve <title>buraya yaz</title> arasına istediğin metni yaz. yardımcı olduysa ne mutlu. bilen arkadaşlardan ses çıkmıyo aslında onlarda buraya yardım için gelseler ve kendilerini düşünmek dışında yardım etmeyide unutmasalar bu konular çok renkli olucak. hatta ben de çok faydalanıcam. belki bilmediğim başka yöntemleri öğrenmiş olucam. sana başarılar arkadaşım.

HTML