İlk Programlama Dili ...?

foge

New member
Hangi Dilden Başlamalıyım ?

Merhaba Ben bir programlama dili öğrenmek istiyorum , sizce önce hangi dilden başlamalıyım ?

kaya_murat

New member
arkadaşım bikere konun başlığı yanlış açmıssın ilk programlama dili demişsin ilk programalam dili
ada ,cobol,fortran v.s dir ama sen ben hangi dilden başlamalıyım diye soruyorsan eğer delphi 7.0 2009 veya microsoft visual studio .net c sharp v.s ile başlayabilirisn..

DarthErim

Altın Üye
Assably öğren biraz zor olur ama çok sağlam programcı olursun :)
Diğer diller sana çok kolay gelir :)

Jarmenkell

New member
bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak sana ilk tavsiyem C ile başlaman olabilir..Ancak güncel olarak kullanılan programlama dilleri ise nesne tabanlı diller yani Java C++ veya C#..Ancak en uygunu ise ilk önce C daha sonra C++ a geçmendir..C++ C nin biraz daha gelişmiş versiyonu...

smihilor

New member
Arkadaşlar bence programlamaya hangi dilden başlamaktan çok ilkönce algoritma oluşturma ve algoritma geliştirmek nasıl olur bunları öğrenmek lazım pat diye hangisinden başlarım demekten çok bunu kavrayabilmek çok önemli.Yanlış anlaşılmasın C den başlamak güzel bişey çünkü programlama dilleri arasında tam mid yani orta düzey programlama dili olarak kullanılır ve günümüz sistemlerinin alt yapıları hep C ile oluşuturulmuştur.Visual basic,delphi bunlar insan diline yakın programlama dilleridir öğrenmesi kolaydır fakat flexibilitysi(esneklik) ve portabilitysi(taşınabilirlik) cok fazla yoktur.Assembly makine dilidir öğrenmesi en zorudur fakat kavradıktan sonra diğer programlama dillerine hükmetmek daha kolaydır.Ha bide bu diller compile edilirken ne gibi işlemden geçiyor yani bilgisayarı cok daha yakından tanımak lazım öle elimde bi kasa var ben kodu yazarım nası olsa o çevirir dememek lazım inan programlama geliştirme konusunda sana yardımcı olur.

Algoritma oluşturmayı beceremeyen bi programcının program geliştirmesi çok zordur hatta imkansızdır.
Magical one ında dediği gibi rotanı seç yazılımcı olucam fakat hangi kulvarda koşmalıyım bunu tayin et ve hiç durma işe başla yeni bir lisan öğrenmek gibidir bi programlama dilini öğrenmek;)

cakir

New member
Programlama Dili Olarak ( Visual Basic Veya C# ) Öğrenmeni Tavsiye Ederim Çünkü Nesne Yönelimli Programlama Dilleridir Özellikle C#
Ardından Web İçin İlk Önce Html,Sırasıyla JavaScript,Xml, Ve Tabikide En Önemlisi ASP.NET Öğrenmeni Tavsiye Ederim
Daha Sonra Veritabanı Olarak'da SQL SERVER Ve TransactSQL'de Kendini Geliştirmeni Öneririm.
Yazılım İçin İş İlanlarına Baktığın Zaman Genellikle .NET Programcıları Aranıyor Yukarıda Saydıklarımın Hepsi .NET İçerisindedir.
Eğer Hayatında İlk Defa Yazılım Görecek Ve Öğreneceksen Uykusuz Gecelere Ve Sabır İle Yılmadan Çok Çalışmaya Bak Derim.
Kolay Gelsin.

HTML