İlişkinin tuzu biberi: Kavga

karapapatya

New member
Çiftlere, kavgada dozu kaçırmamak için öneriler: Partnerini aşağılamak, iğnelemek yanlış. İsteklerinizi kabul ettirmenin yolu, eşinize saygı duyduğunuzu hissettirmek

Güç

Asla karşınızdakini aşağılayarak, değersizleştirerek güçlü olan taraf haline gelmeye çalışmayın. İlişkide iki tarafın da sözü aynı oranda geçmeli.

Saldırganlık

Eğer bir şeye kızgınsanız bunu iğnelemeler ya da yapmacık bir nezaketle anlatmayın, derdinizi doğrudan sözlerle dile getirin.

Ötekinin 'hataları'

Partnerinizin yaptığı bir şeye sinir oluyorsanız, bunun sizinle ilgili olabileceğini düşünün. Belki partnerinizin yaptığı o davranışı kendiniz de yapmak isteyip gerçekleştiremediğiniz için sinir oluyorsunuzdur.

'Suçlamayın'

İstekleri kabul ettirme

Karşınızdakinden bir şey talep ettiğinizde, ancak onu olduğu gibi kabul ettiğinizi ve saygı duyduğunuzu hissettirdiğinizde başarılı olursunuz.

Sen yerine ben

Cümlelere 'sen' ile değil 'ben' ile başlayın. Karşınızdakini suçlamak yerine, hissettiklerinizi ve düşündüklerinizi aktarmaya çalışın.

Öğütler

Talep gelmediği sürece karşınızdakine "Sen de şöyle yapmasaydın" gibi öğütler vermekten kaçının. Bazen bu tarz 'bilmişlikler' kavga çıkmasına neden olabiliyor.

Genellemeler

'Asla', 'hiçbir zaman' gibi kelimeler kullanmaktan kaçının.

Kıyas

Partnerinizle ilgili kıyaslamalar yapmayın.

react

Admin
Süper Moderatör
hmz, istisnalar vardır elbet dmy :)

siyah_beyaz

New member
Ben de bu aralar Sekan Oral'ın "Ojeli Aşk" kitabını okuyorum. Orada da kavga konusuna değinilmiş.

Kadınlar kendisiyle tartışan erkekleri severler. Bizler ne kadar da her söylediğimize "evet" denilmesini istesek de bu kaçınılmaz, söylediklerimize yorum da bekleriz. Bir müddet hoşumuza gider her söylediğimizin kayıtsız, yorumsuz kabul edilip onylanması ama daha sonra sıkılırız.
Cünkü;
Zeki insanların aşkı uzun sürer.
Ve zeki insanlar yorum yapar, yargılar, sonra kabul eder veya kendi doğrusunu o kadar güzel bir dille kabul ettirir ki biz sanarız o onun değil de bizim duygumuz
...

~PRENSES~

Romantizmin Delisi
Evet çok doğru aşağılamak yada iğnelemek yerine mantıklıca oturup konuşmak en güzeli arada tabiki her ilişkide kavga olur herzaman düzgün gitse monotonlaşır.Tabi bu iki günde bir kavga etmek değil.Bazen anlaşmazlık yada sorunlar olabilir önemli olan büyümeden çözümlemektir.

HAŞAVRİ

Braveheart
şiddet olmadığı muddetce kavga tartışma ıyıdır.herşey güllük gülistanlık olması pek de ıyı değil sanırım

dumani

New member
maşallah şimdiye kadar kavga etmedik, arada sırada ufak tartışmalar hariç bunları düzeltmemiz de çok kısa bir zaman sürüyo.
öneriler bana çok mantıklı geldi, gerçekten böyle davranmak gerekiyor, tavsiye ederim işe yarıyor

HTML