'İktidar PKK'yla işbirliği içinde'

U+Ur Hand

New member
Hükümetin Kürt açılımına eleştirisini sürdüren Deniz Baykal, yine çok sert konuştu; Erdoğan'a ağır suçlamalarda bulundu..

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın okullarda Kürtçe eğitime başlanacağına yönelik açıklamasına ilişkin, "AK Parti iktidarı DTP ve PKK ile iş birliği içinde Türkiye'nin milli eğitim sistemini sabote etmek için en tehlikeli dinamiti, mayını, milli eğitimin, Türkiye'nin milli birliğinin içine yerleştirme kararı almıştır" dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal İzmir programı kapsamında Torbalı Belediyesi'ni ziyaret etti. Belediye binası önünde kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından davullarla zurnalarla karşılanan Baykal, hükümetin demokratik açılım programını eleştirdi. Yarın kutlanacak 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda Türk milletinin düşmandan kurtuluşunun 87. yılının kutlanacağını hatırlatan Baykal, hükümetin demokratik açılım programıyla Türk milletini ayrıştırmaya çalıştığını iddia etti. Türk milletinin Lazıyla, Çerkeziyle, Kürdüyle, Gürcüsüyle bir bütün olduğunu ifade eden Baykal, "Bizim ayrı ayrı kimliklere sahip olmamız hepimizin birlikte Türk milleti kimliğine sahip olmamıza engel mi? Önce Cumhurbaşkanı, arkasından Başbakan telaşla bir takvimi uygulama zorunluluğu içinde ayağa kalktı. Kürt açılımı yapacağız dediler. Niye ayrıştırmaya çalışıyorsun? Bir mecburiyetin mi var? Sıkıntın mı var? Tarihi fırsat diyorlar, ne tarihi fırsatı? Yılbaşına kadar sürdüremeyiz, vakit yok. Konuyu çözmemiz lazım diyorlar. Yılbaşına kadar götüremiyorlar, biz bu kimliği 87 yıldır götürdük. Sen yılbaşına kadar taşıyamıyorsun" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'anaların gözyaşını dindireceğiz' açıklamasına değinen Baykal şunları söyledi: "Anaların gözyaşını dindirmenin tek yolu var, PKK'nın silahlı mücadeleyi bırakmasıdır. O zaman anaların gözyaşı diner. PKK silahlı mücadeleyi bırakmayacak, istediği zaman tetiği çekecek ve anaların gözyaşı dinecek, öyle mi? PKK silahı bırakmadan anaların gözyaşının dinmesinin formülü ne? Başbakan
söylese de öğrensek, bunun formülünü millete ilan etsin de görelim" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın demokratik açılımla ilgili açıklamadığı şeyler olduğunu söyleyen Baykal, şöyle devam etti: "Başbakan'ın dilinin altında bir bakla var ama çıkarmıyor. Sır vermiyor, söyle diyoruz, söylemiyor. Ama bugün gazetelerde gördük. Başbakan'ın hemşehrisi Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, o baklayı çıkarmaya başladı. Okullarda Kürtçe eğitime başlayacakmışız. Bir yazarımız güzel bir söz söyledi. Ben de onu söylemek istiyorum. Bizim milletimizi terör, şiddet bölemez, bizi bölerse dilimizi ayırmak böler. Ortak dilimiz Türkçe, okullarımızda resmi dil olarak Türkçe öğretiliyor. 87 yıldır bunu kabul ettik. Okullarda çocuklara öğretilecek dili ayrıştırmaya yöneliyorlar. Bu ayrıştırma başlarsa, millet olma anlayışımızı kaybederiz. Tek millet, 2 millet olmaya başlar."

Başbakan Erdoğan'ın "tek millet, tek devlet" söylemine inanmadığını ifade eden Baykal, Başbakan'ın inandırıcılığını kaybettiğini, inandırıcılık problemi olduğunu söyledi. Okullarda Kürtçe eğitim başlamasının devletin içine etnik anlayış koymak anlamına geldiğini dile getiren Baykal, "Milli Eğitim'i milli olmaktan çıkarıp etnik hale dönüştürmeyi öngören projeyi yanındaki arkadaşı aracılığıyla ilan etti. Ama Kürt vatandaşlar bunu istemiyor ki. Onlar kaliteli, iyi eğitim isityor. İş istiyor, ayrıştırma bölünme istemiyor. Bu konuda onlara hak veriyoruz. Oraya en işi kolejleri, fen liselerini, anadolu liselerini taşıyalım diyoruz. Ama onların derdi ayrıştırmak. Türk milletiyle bağlarını koparmak. AK Parti iktidarı DTP ve PKK ile iş birliği içinde Türkiye'nin milli eğitim sistemini sabote etmek için en tehlikeli dinamiti, mayını, milli eğitimin, Türkiye'nin milli birliğinin içine yerleştirme kararı almıştır" diye konuştu.

Bunun PKK'nın planı olduğunu söyleyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu, tehlikeli bir iştir, Türk kökenli vatandaşlara hizmet etme anlamına kesinlikle gelmez. Onları Türkiye'den koparmaya yönelik uzun vadeli bir planın parçasıdır. PKK'nın planıdır. Bununla anaların gözyaşı dinmez. PKK'nın, APO'nun bunu neden istediğini anlıyorum, ama Başbakan bunu niye yapıyor, ben bunu anlamıyorum. Türk milleti adına mı yapıyor? Kimin adına yapıyor? Ama bu tezgah işlemeye başladı."

Türkiye'nin bölünmesine fırsat vermeyeceklerini belirten Baykal, Türkiye'deki herkesin kardeş olduğunu söyledi. Konuşmasında Irak örneğini veren Baykal, Irak'ta yapılan ayrıştırma sebebiyle Irak diye bir şeyin kalmadığını belirterek şunları söyledi: "Türkiye'yi bölmeye ne hakları var? Rahat mı battı size? Ama biz bizi dilim dilim bölmelerine göz mü yumacağız? AK Parti'ye oy vermiş kardeşlerime sesleniyorum. Bunun kime faydası olur? Böyle bir tablodan bu topraklarda yaşayan kimseye yarar çıkmaz. Bu ancak dışarıdan Türkiye'yi parçalayalım, Türkiye büyük ülke, burada daha rahat at oynalatım, Türkiye'yi kırpıp kırpıp piyonlara ayıralım. O piyonlarla oynayalım diye hesap yapanların işine yarar. Bunu hep beraber bozacağız. Türkiye çok tehlikeli bir bölünme tablosu içine itilmiştir."

Genel seçimlere bir buçuk yıl kaldığını belirten Baykal, "Seçimlerde bu yanlışların yapılmasına engel olalım. 2011'de onları terhis edelim. Tezkerelerini verelim, Abbas yolcudur diyelim" şeklinde konuştu. Baykal, AK Parti'nin yerel seçimlerdeki 8 puan oy kaybının gelecek seçimlerde yine oy kayebedeceklerine işaret ettiğini dile getirdi. Baykal ayrıca hükümetin ekonomi, sağlık ve sosyal alandaki icraatlarını da eleştirdi.
Baykal, Torbalı'da gerçekleştirdiği programın ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Bayındır'daki arıtma tesisinin açılış törenine katılmak üzere yola çıktı.

KAYNAK

U+Ur Hand

New member
Bide risk aldı bu risk bizim bazen risk almak gerekir diyo ya rte bişey demiyorum kendi başı yanacak sanki olan halka olacak...Toprağa olacak...

HTML