İki İşletim Sistemi!!!

azizipek

New member
Öncelikle selamlar, şimdi geleyim soruna. Makinede vista 32 yüklüydü fakat henüz halen bu driver muhabbetleri oturmadığı için üstüne xp kurdum. Normalde benim bildigim 2 windows yüklediginde bi makineye otomatik olarak bi açılış ekranı oluştururdu, Kullanacağımız windowsu seçmek için. Ama bu sefer öyle olmadı :) direk xp açılıyor. Bunu nasıl düzeltirim diye soracaktım. Muhtemelen Bilgisayarım-sağ klik-özellikler-gelişmiş-başlangıç ve kurtarma-ayarlar-düzenle......diye gidecek.Gerisini bilen bir arkadaş varsa ve benimle paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler

shangai11

New member
gerisini tam net bilmiyorum ama en temizi şu;

Bilgisayarı formatla, hard diski ikiye ayır. C'ye XP yi kur D'ye Vistayı kur. Açılışta sana hangisini açmak istediğini soracaktır.

azizipek

New member
Eywllh ama daha önce de yaptıgım için o yolu biliorum. Tekrar format falan uğraşmak istemiyorum. Bu şekilde de mutlaka bi yolu olmalı. YAni xp den yapabilecegim bişe vardır mutlaka

panter19

New member
Arkadaşım sen ayrı hard disk e mi Kurdun yoksa vistanın üzerine mi onu yazmamışsın. Vistanın üzerine kurduysan kurarken sana sormuş olması lazım makine dosya sistemi aynı mı kalsın kuracağın bölüm biçimlansin mi gibi. Artı vista yüklü makınalarda Recvery bölümü olması lazım benim bildiğim kadarıyla. Her vista yüklü makinayada xp kuramazsın kolay kolay. Sata driverlı xp cd'si oluşturman lazım.

creatus

New member
1)"Bilgisayarım" üzerinde mause ile sağ click yapın Ve "özellikler" sekmesini açınız.

2)Yukarıdaki Sekmelerden "Gelişmiş"Butonunu Tıklayın.

3)"Başlangıç Ve Kurtarma" Sekmesini nin Altındaki "Ayarlar" butonuna Tıklayın Ve;
* üst tarafta çıkan "Düzenle" Butonunu Tıklayınız.

Karşınıza Bir Not Defteri Sayfası Çıkacaktır Ve içinde Şu Kodlar Yazacaktır;

Kod:
;
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
;
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
İşte Bu Kodlar İşletim Sisteminizin Başlangıcı olan "Boot.ini" Dosyasıdır.

Şimdi Aynı Dosyanın İçine; Sayfanın En altında Bulunan Kodları Tekrardan Alt Tarafa Yapıştırınız;

Kod:
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT
partition(1) (1) Kısmını "2" Yaparak, aynısı kopyalıyoruz. Ve Tabiki İşletim Sistemimizde Ne Yazmasını İstiyorsak,"Microsoft Windows XP Professional" Yerine "Kendi işletim sistemim" Şeklinde Değiştirelebilir Ve Yeniden Başlatıldığında Açılışınızda ' işletim Sisteminizinde Seçim Hakkı Verildiğini Göreceksiniz

NOT: XP Ve Vistayı Aynı Anda Kullanmak İsteyenler, İlk Olarak Xp Daha Sonra Vista Kurmasını Tavsiye Ederim.

Bu daha önce başka bir sitede paylaştıgım bir makalem. İyi forumlar.

HTML