İŞte TÜrk Nano BayraĞi

fire

New member
BİZİM BİLİM ADAMLARIMIZ
Türk bilim insanları, nano-litografi tekniği ile dünyanın en küçük Türk bayrağını çizdi.

İSTANBUL - Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Oral, merkezde geliştirilen nanoteknoloji teknikleriyle biyolojik terörist saldırıları tespit edebilecek savunma sistemleri geliştireceklerini belirtti. Bir metre’nin milyarda biri ölçeğine nanometre deniyor.Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü doktora öğrencileri, 100 nanometre genişliğinde 2 nanometre yüksekliğindeki dünyanın en küçük Türk bayrağını çizdi.
Doç. Dr. Ahmet Oral.

Ulusal Nanoloji Araştırma Merkezi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Oral, bir sonraki hedeflerinin aynı nanotokrafi tekniğini kullanarak çok küçük manyetik sensorler geliştirmek olduğunu söyledi. Doç. Dr. Oral, çok küçük manyetik nano-sensörlerin biyolojik saldırılarda zararlı partikülleri tanıyacak şekilde üretileceğini ifade etti. Doç Dr. Oral, Türkiye’de geliştirilen nanoteknolojik mikroskopların MIT ve Oxford gibi dünyanın en iyi üniversitelerine ihraç edildiğini de vurguladı
NTV HABER

dumani

New member
helal olsun valla, adamlar uğraşıp yapıyolar. ben de küçükken bilimadamı olmak isterdim ama büyüdükçe gördüm ki bende sabır denilen şeyden neredeyse hiç yok :D

Uzunefe

Altın Üye
ifrit' Alıntı:
bizde boyle salak seylerle ugrasalim zaten, dunyanin en kucuk turk bayragini yapalim...

ne kazandilar simdi bunu yaparak? neye katki sagladilar? hic birsey...
yarın bigün biyolojik silahlarla saldırıda bulunursa amerika yada başka bi ülke . işte bu nano larla ölçülen sensörlerle bilinecek .

dumani

New member
ifrit dostum bunun bi işe yarayıp yaramaması önemli değil. bilimsel deneyler belki tek başlarına bi işe yaramazlar ama başka araştırmalar için fikir verirler.

doç.dr. Ahmet Oral da zaten belirtmiş;

Ulusal Nanoloji Araştırma Merkezi öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Oral, bir sonraki hedeflerinin aynı nanotokrafi tekniğini kullanarak çok küçük manyetik sensorler geliştirmek olduğunu söyledi. Doç. Dr. Oral, çok küçük manyetik nano-sensörlerin biyolojik saldırılarda zararlı partikülleri tanıyacak şekilde üretileceğini ifade etti.

sato

New member
helal olsun bee :D

nozz

New member
Ne salakça mı?

ifrit' Alıntı:
bizde boyle salak seylerle ugrasalim zaten, dunyanin en kucuk turk bayragini yapalim...

İfrit kardeşim bu salakça şey dediğin geleceğin teknolojisi bu en küçük bayrak sadece bu teknolojinin ulaştığı bir sınır. Bu teknoloji yardımı ile öyle büyük gelişmeler olacak ki mesela: çok yakın bir zamanda bir tane cd ye 150-200 gb lık veri sığdırılabilecek ve cep telf , cep bilg. gibi teknoloji ürünleri çok daha küçülüp çok uzuz bir süre çok az enerjiyle çalışabilecek. Bu gelişmeye salakça demeden nano teknolojiyi biraz olsun araştırmanı tavsiye ederim.

absorber

New member
ifrit' Alıntı:

çok basit ne kadar hassas olarak nano teknolojiyi kullanabildiklerinin bir göstergesidir

kazanç ve katkı sağlamak amaçlı yapılmadıgı için bir seyi kazanmalarına gerek yok teknolojide geldikleri noktayı deklera ediyorlar daha ne yapıcaklardı

ayrıca senin salak gördügün sey ilerde hayatını kurtarıcak bir teknoloji oldugunda bu günlerde bunları yapanlara dua ediceksin

önce emeklenir sonra konusur, emeklemeden koşmaya calısan olamaz dimi, olursada kafa üstü düser

ShitDeath

New member
nozz Dr Ekmel Özbaymısın yoksa sen... :D O ne biçim çıkıştı öyle yapılamdı diye..

Bu arada bende sevindirici bi haber olarak görüyorum bu gelişmeyi... Veren arkadaşa karşıda görevimizi yerine getiriyoruz tabi...

HTML