öz türkçe değil bir başka türkçe...

cafecafe

New member
ÖZ TÜRKÇE DEĞİL BİR BAŞKA TÜRKÇE…

‘’Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum. Göreniniz, bileniniz, duyanınız var mı? Bir ferman yayınlamıştı. Bu günden sonra , divanda, bargahda, mecliste , meydanda Türkçe’den başka dil konuşulmaya diye hatırlayanınız var mı?
Dolanın yurdun dört bir yanını. Çarşıyı, pazarı, köyü, şehri; fermana uyanınız var mı?
Nutkum tutuldu, şaşırdım merak ettim.
Dolandığınız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere
Gördüklerine duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın demo, sunucunun spiker, gösteri adamının showman, radyo sunucusunun
disc jokey,
Hanım ağanın first lady olduğuna şaşıranınız var mı?
Dükkanın store, bakkalın market, torbanın poşet,
Mağazanın süper, hiper, gros market, ucuzluğun damping olduğuna kananınız var mı?
İlan tahtasının billboard, sayı tablosunun skorboard, bilgi alışverişinin brifing, bildirgenin deklarasyon, merakın uğraşın hobby olduğuna güleniniz var mı?
Bırakın eli, gözün bile seyrek uğradığı beldelerin girişinde welcome, çıkışında goodbye
okuyanınız var mı?
Korumanın muhafızın bodyguard, sanat meslek pirlerinin duayen, itibarın saygınlığın prestij olduğunu bileniniz var mı?
Küçüğün mikro, sonun final, özlemin hasretin nostalji olduğunu öğreneniniz var mı?
İş hanının plaza, bedestenimizin galeria, sergi yerlerimizi center room show room. Büyük kentlerimizi mega kent diye gezeniniz var mı?
Yol üstü lokantamızın fast food, yemek çeşitlerimizin mönü, hesabını adisyon diye ödeyeniniz var mı?
İki katlı evinizi dublex, üç katlı evinizi triplex, köşklerimizi villa, eşiğimizi antre, bahçe çiçeklerini flora diye koklayanınız var mı?
Sevimlinin sempatik, sevimsizin antipatik, vurguncunun spekülatör, eşkıyanın mafya, desteğe koltuk çıkmaya sponsorluk diyeniniz var mı?
VİRVİRİK dağının tepesindeki köyde cafe show levhasının altında acının da acısı kahve içeniniz var mı?
Toprağımızı, bayrağımızı, inancımızı çaldırmayalım derken dilimizin çalındığını, talan edildiğini,
Özün el diline özendiğine içi yananınız var mı?
Masallarımızı, tekerlemelerimizi, ata sözlerimizi unuttuk, şarkılarımızı, türkülerimizi, ninnilerimizi kaybettik,
Türkçe’miz elden gidiyor dizini döveniniz var mı?
Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum, göreniniz duyanınız bileniniz var mı?
Bir ferman yayınlanmıştı, hayal meyal hatırlayıp da sahip çıkanınız var mı?

2003 yılında inyternette yayınlanmıştı.

AntidepresaN

New member
Çok güzel bir paylaşım olmuş..Malesef Karamanoğlu Mehmet Bey'i de Türkçemizide yavaş yavaş unutuyoruz...

S!yaĦ

Banned
Ellerine sağlık kardeş. Milli şuuru geliştirmek adına yapılan güzel bi yazı olmuş.

osiris_cemo

New member
Önce dilimiz sonra kültürümüz yozlaşıyor artık buna dur demenin vakti gelmedi mi?

sonsuzluğa

Moderatör
Moderatör
bir milleti yok etmenin adımlarından biri.

payşım için sağol kardeş.

ikRa

Banned
özenti oLmanın sonuçLarı diyeLim bırazda..Önce kendimizi eLeştirmeLi..Biz sağLam oLduktan sonra bu oyunLar mı yıkacak bizim diLimizi töremizi?

HTML