ölüm Halindeki Kimseye Kelimeyi Tevhit Telkine Dair Hadisler

pointır

New member
921- Muaz radiya'llahu anh'den: Resul-i Ekrem (s.a.s)

Bir kimsenin son sözü Allah'dan başka ilah yoktur.(la ilahe illa'llah) olursa o kimse Cennet'e girer" buyurmuşlardır

hadisi.Ebu davud ve hakim rivayet etmiş ve: " senedi sahih" denmiştir.)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

922- Ebu Said el- Hudri radiya'llahu anh'den: Resul-i Ekrem ( s.a.s) Efendimiz

Sizden ölüm halinde bulunanlara (la ilahe illa'llah) kelimesini telkin ediniz"

(hadisi, Müslim rivayet etmiştir.)

----------------------------------------------------------------------------------------------------

923-Ümmü-Seleme radiya'llahu anha'dan:Resul-i Ekrem (s.a.s):

Efendimiz " Ruhu kabzolunca göz onun arkasından baka kalır" buyurdu. Bunun üzerine ölünün ailesinden bir cemaat,vaveyle (çığlık) kopardılar.
Resul-i Ekrem Efendimiz:

" Nefislerinize ancak hayırla dua ediniz, çünkü melekler duanıza amin derler" buyurdu ve " İlahi! Ebu Seleme'yi mağfiret et; hidayete mazhar olan kullarla beraber derecesini yükselt; kalanlar için de bunun izinden yürüyecekhayırlı halef bırak! Ey alemlerin Rabbı! Bizi de onu da yarlığa kabrini genişlet ve aydınlat" diye dua etti.

(Hadisi Müslim rivayet etmiştir)

------------------------------------------------------------------------------------------------------

924- Ümmü Seleme Ümmü-Seleme radiya'llahu anha'dan:Resul-i Ekrem (s.a.s):

" Hastanın veya ölünün başında hazır bulunduğunuz zaman hayır söyleyiniz çünkü Melekler sizin sözlerinize amin derler" buyurdu.

Ravi sözüne şöyle devam ediyor: " Ebu seleme vefat edince Resul-i Ekrem e geldim ve : ya Resula' llah! " Ebu Seleme öldü dedim" Resul-i Ekrem (s.a.s):

" İlahi! Beni ve onu mağfiret et , onun yerine bana ondan daha iyisini ver, diye dua et" dedi. Ben Resul-i Ekrem'in buyurduğu sözü söyledim.Bunun üzerine Allahu Teala bana ondan daha hayırlısı olan Muhammed Aleyhis-selam'ı verdi"

( Müslim bu hadisdeki " veya ölü" kaydına şüpheli olarak rivayet etmiştir. Ebu davud ve dier muhaddisler ise " ölü" kaydını kati olarak rivayet etmişlerdir.)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

925- Ümmü Seleme Ümmü-Seleme radiya'llahu anha'dan:Resul-i Ekrem (s.a.s):

" Herhangi bir kul bir musibete uğrarda, "(İnna li'llahi ve inna ileyhi raciun) Biz Allah'ın mülkündeyiz ve O'na döneceğiz . Ey Allah'ım uğradığım musibetin ecrini ver ve bunun üzerine daha hayırlısını ihsan buyur" derse muhakkak Allahu Teala onu musibetinden dolayı sevablandırır ve onun yerine daha hayırlısını verir" buyurmuştur.

Ebu Seleme öldüğünde, Resulullah (s.a.s)'in emrettiği gibi söyledim Allahu Teala da bana ondan hayırlı olan Resulullah' ı ihsan etti.

( Hadisi Müslim rivayet etmiştir.)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

926- Ebu Musa radiya'llahu anha'dan:Resul-i Ekrem (s.a.s):

" Bir kimsenin çocuğu ölürse, Allahu Teala meleklerine şöyle der:

-- "Siz Kulumun evladının ruhunu mu kabzettiniz?"

Melekler.
-- "Evet derler". Allahu Teala;
-- "Siz onun ciğerparesini aldınız". Melekler
-- "Evet öyle" Allahu Teala:
-- "Peki o esnada kulum ne dedi?" Melekler.
-- "Sana Hamd etti ve: Biz Allahın mülkündeyiz yine O'na döneceğiz. dedi" derler Allahu Teala :
-- "Şu halde kulum için Cennette bir ev bina ediniz ve ona hamd evi adını veriniz"buyurmuştur" dedi.

( Hadisi Tirmiz-i rivayet edip " Hadis, hasendir" demiştir)

RİYAZÜS - SALİHİN

EMEĞE SAYGI LÜTFEN

HTML