çok acil bi sorum olacak üstadlar

QUZU

New member
klavyem usb bil. format atacam harddiski biçimlendirdim önyüklemeden xp kurmak istiyorum ama önyükleme için bi tuşa basın dediğinde basıyorum fakat başlatmak için bi disk yerleştirin diyor neyapayım acaba klavye dos ortamında çalışmıyormu

tuican

New member
Sorun tamamen bios sorunu.. Bios usb klavye seçeneği aktif değil.. Bilgisayarın açılırken biosa girmeli ve doğru ayarları yapmalısın. Yani usb klavye seçeneğini aktif hale getirmelisin. Hiç uğraşmayım diyorsan PS/2 bağlantısına sahip bir klavye bul ve sorunun ortadan kalksın bence. Kolay gelsin.

mcerdem

New member
tuican' Alıntı:
Sorun tamamen bios sorunu.. Bios usb klavye seçeneği aktif değil.. Bilgisayarın açılırken biosa girmeli ve doğru ayarları yapmalısın. Yani usb klavye seçeneğini aktif hale getirmelisin. Hiç uğraşmayım diyorsan PS/2 bağlantısına sahip bir klavye bul ve sorunun ortadan kalksın bence. Kolay gelsin.
ben hayatımda usb klavye kullanmadım ve bu hatayla bi çok kez karşılaştım..

hata şunun gibi bişeydi

"boot the system disc......."

wilddog

New member
dostum sorun basit ayni olay bana da geldi onyukleme yapılıyor kurma kısmına gelince bilgisayarınızda hadd yok gibi bir uyarı geliyosu ben bunu bios ve jumper ayarları ile gectim yapman gereken ilk iş once bios ayarlarındaki hdd ve cd rom driverinin master mı slave mi oldugunu bi kenera kaydet daha sonra kasayı ac ve hdd ile cd romun jumper ayarlarına bak eger aynı değilse ki buyuk bir ihtimal değil o zaman hdd ni master cdromu da master olarak ayarla daha sonra biosunuda o sekil ayarla ondan sonra bi daha kurmaytı dene bunun asıl sebebi biostan kaynaklanıyor arkadasın dediği gibi hadi kolay gelsin eger ileri duzey kullanıcı değilsen bilgisayarını bi servise gotur jumper ve bios ayarları ile oynamak herkesin harcı değildir.

1lk3

New member
eger onyukleme yaptıktan sonra disk yerleştirin gibi bişiler diosa diskin sata olmalı ve onu düzeltmek için biosunda sata raid olarak deilde ide olarak gostermen lazım biraz kurcala oraları anlarsın

erdem40

New member
Hepİnİzİn İlgİsİne TeŞekkÜrler Ederİm Arkadaslar Bİrde Usb Klavyemİ Bİosdan Nasil Ayarlicami SÖylersenİz Sevİnİrİm

hala bi cvp bekliyorum anlayan varsa bilgilerini esirgemesin

diamonas

New member
:)

önce bilgisayarındaki donanımın ne olduunu bilmek gerekir
HDD sata olabilir
sistemi toplayan kişinin power ve ide kablolarını takmamıs olabilir ıde ve sata kabloları arzalı olabilir
bu kontrolleri yaptıktan sonra gormesse eğer
hdd ye ait jumper i hdd üzerinde ki grafikteki gibi master yapıosun
optik sürücü 2 taneyse bunlardan herhangibirini jumperini ortaya getir dieri ise sağ basa getir.
bu işlemleri dooru yaparsan hdd yide optik sürücülerinide görecektir.

canını sıkmana değmez

HTML