Üç yazardan kaçı cehennemliktir?

By_SEKOPY

_C*_Özel Harekat_
Üç yazardan kaçı cehennemliktir?

Bir zamanlar “fıkıh otoritesi” olarak kabul edilen, ancak son yıllarda siyasi konulara taraf olarak girdiği ve dini bilgisini belirli bir siyasetin dayanağı haline getirdiği için bana göre bu özelliğini kaybeden Hayrettin Karaman, hükümet ile cemaat arasındaki mücadelede de yine aynı tarafgirliği gösterdi. Öyle ki demagojiye de başvurdu ve sanki birileri savcılar ve hâkimlerin tamamının pırıl pırıl olduğunu söylüyormuş gibi cümleler kullandı ve bir “hadis” i hatırlatarak üç hâkimden ikisinin cehennemde olduğunu ifade etti!
Üç siyasetçiden kaçının, üç din adamından kaçının veya üç yazardan kaçının cehennemde olduğunu da varın siz hesaplayın artık!

Karaman, “hâkimleri kim denetleyecek?” diye sordu; “kendileri mi?” diye bir daha sordu ve “demokrasilerde son söz milletindir” diye hükmü verdi!
Oysa hukuk devletinde hâkimlerin de denetim esasları vardır. Fakat İslâm hukuku ile günümüz hukukunu karıştırıp işinize gelen hadisi, siyasi duruşunuzun gerekçesi olarak kullandıktan sonra demokrasiye sığınmak ne demektir. İslam hukukuna göre hukuki konularda son kararı millet mi verir?
Mesela uyuşturucudan veya rüşvetten kazandığı parayla hacca giden insanlar, sağlıklı bir siyasi karar verebilir mi?
Gasp amacı ile adamı öldürüp çöplüğe atarken, göğsündeki muskaya kıyamayıp bir yere saklayan insanın oyuyla hareket edilebilir mi?
Veya üniversite sınavlarının, polis sınavlarının, hakim-savcı sınavlarının sorularını çalıp, yüz binlerce gencin istikbaliyle oynayanların devlete hâkim olduğu bir ülkede, gerçek bir din bilgini, önce bu adaletsizliğe karşı çıkmak zorunda değil midir?
Bence İslami duruşun nasıl olması gerektiğini, bacanağı hakkında soruşturma açılan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım gösterdi. Yıldırım “Bacanağım değil, babam da olsa gereği yapılacak, adalet yerini bulacak. Bu kadar basit” dedi.
Başbakan’ın da “babamın oğlu olsa tanımam” diyerek aynı tutumu gösterdiği ileri sürülebilir ama oğlunu ve damadını ifade vermeye göndermemek için kendi oluşturduğu Emniyet Teşkilatı’nı darmadağın ettiğinden, bu konudaki sözlerinin hiçbir değeri yoktur!

Peki İslâm’a göre bu konular nasıl değerlendirilmelidir?
İslam’da Kur’an’da açık hüküm varsa artık başka bir değer yargısı aranmaz. İşte Kur’an’ın hükmü:
“Ey iman edenler! Haktan yana olup, adaleti sapasağlam ayakta tutun, Allah için şahitler olun. İsterse kendinizin veya ana-babanızın ya da yakınlarınızın aleyhine olsun, isterse onlar zengin veya fakir bulunsun. Allah onları korumada herhalde sizden öndedir. Artık hak ve adalette hevese uymayın. Eğer dilinizi büker veya yüz çevirirseniz, Allah yaptıklarınızdan haberdardır.” (Nisa-135)
Başka yoruma gerek var mı? Hukuk devleti, kendini bile kayırmayacak adalet anlayışına sahip “insanlık ordusu” ile gerçekleşir...
Tarikatçılık, mezhepçilik, cemaatçilik, particilik, hemşericilik, kabilecilik yani toptan “fırkacılık” yapılırsa, bugünkü gibi demokrasi yozlaşır, siyasi iktidar da yargıyı kendisine bağlayıp diktatörlük yaparak ayakta kalmaya çalışır!

Bir İslam dini uzmanı, yolsuzlukla suçlanan siyasi iktidarı kayırmak için dinden hüküm çıkarmaya çalışırsa, kendisine de topluma da yazık eder.
Bugün seçmen davranışlarını sosyoloji gözüyle inceleyecek olursak, vatandaş nezdinde en iyi yönetici, kendisini kayıran yöneticidir!
Oysa bir Müslüman, Kur’an ahlâkı ile yetiştirilmiş olsa etnik kökeni, tarikatı, mezhebi, cemaati, partisi, hemşerisi, akrabası, anne-babası, kardeşleri veya çocukları bir yana, kendisini bile kayıramaz!
Çünkü adalet, kendini bile kayırmamaktır.
Üç yazardan kaçı cehennemliktir? - Arslan BULUT

cboy99

New member
Demokrasi islam topraklarina disardan girme bir sistemdir. Esasen ortadogu ve tum dunyada israil tarafindan kasitli olarak guclu devletlerin guzsuz birakilmis, ajanlarla doldurulmus devletleri disardan yonetmesi amacli populer yapilmistir. Adaleti Allah'in istemedigi bir duzen icerisinde aramak trajikomiktir. Agaca ne kadar su verirsen o kadar meyve alirsin. Ne bekliyorsun ki? Yonetim demokrasi olsun ama insanlar calmasin cirpmasin. Adam 5 yilligina oraya geliyor. 5 yil sonra olmama ihtimali var. Ya da 30 yil sonra en fazla :p. Ne yapacak. Tabi ki kendi cebini dusunecek. Materyalist egitimin sonuclari.

degazor35

TÜRK oğlu TÜRK
Demokrasi islam topraklarina disardan girme bir sistemdir. Esasen ortadogu ve tum dunyada israil tarafindan kasitli olarak guclu devletlerin guzsuz birakilmis, ajanlarla doldurulmus devletleri disardan yonetmesi amacli populer yapilmistir. Adaleti Allah'in istemedigi bir duzen icerisinde aramak trajikomiktir. Agaca ne kadar su verirsen o kadar meyve alirsin. Ne bekliyorsun ki? Yonetim demokrasi olsun ama insanlar calmasin cirpmasin. Adam 5 yilligina oraya geliyor. 5 yil sonra olmama ihtimali var. Ya da 30 yil sonra en fazla :p. Ne yapacak. Tabi ki kendi cebini dusunecek. Materyalist egitimin sonuclari.
Allah (cc) seni güldürür inşallah :durdurun şu mübarek akşamın yüzü hürmetine.İktidarın "günah işleme özgürlüğü" tarzında bir yorum algıladım da:durdurun

cboy99

New member
Allah (cc) seni güldürür inşallah :durdurun şu mübarek akşamın yüzü hürmetine.İktidarın "günah işleme özgürlüğü" tarzında bir yorum algıladım da:durdurun
Casiye suresi 18. ayet cok mu komiginize gitti?

Ben partiler otesi yorum yapiyorum. herhangi bir partiye bugune kadar oy vermedim. Tekrar belirteyim benim gorusumde bir unsur parti olamaz olmamalidir oldugu anda benim gorusum olmaktan cikar. Benim gorusumde olan sistem her ne ise dialogcuda olamaz. Cunku Allah katinda din islamdir! Amerikan sermayesiyle casusluk da yapamaz! Munafik olamaz. Sadece Allah'in rizasini umar. Onun gucune guvenir.

Parti dedigin sistem curuk adamlarin biraraya toplandigi, zenginlerin ceplerini daha da doldurduklari, bu arada hangi parti gelirse gelsin o partinin siyasi gorusunu benimsemis gibi hareket edenleri bunyesinde barindiran iki yuzlu adamlarin birligidir. Hangi parti gelirse gelsin hep ayni seyler olacak. Yine donemin super gucunun borusu otmeye devam edecek. Cogunlugun tuttugu taraf her zaman hakli olan taraf olmayabilir (buradan sadece demokrasideki partiler anlasilmasin olaya neden hep dar bir cerceveden bakiliyor bilmiyorum. tum zamana hitap eden bir sozdur bu kuranin mesajlarindan birisidir.). Mesela turkiyenin %99.9999... u demokrasi taraftari olsa sadece 1 kisi karsit olsa bu demokrasiyi hak sistem yapmaz, o 1 kisi haklidir. Demokrasideki particilik sisteminde kimsenin de iddia ettigi dava her ne ise ona sadik olduguna inanmiyorum. Cunku demokrasi oyle bir kaostur ki cogunluk bir seyi islama aykiri bile olsa istiyorsa sistem geregi o yasallastirilir. kuranin da dedigi gibi eger insanlarin coguna uyacak olursan seni allahin yolundan uzaklastirirlar. yani bugun bu davayi destekleyen halk o davadan uzaklasirsa aninda davasini satar. kuranin da belirttigi gibi her konuya islami bir duyarlilikla bakilmali hicbir lider ilahlastirilmamali islama gore degerlendirilmeli, hatasi varsa yuzune soylenmelidir. Cunku kimse mukemmel degildir. Kimsenin yaptigi yanina kar kalmayacaktir. Sistem oyle bir sistem ki cok duzgun adam olsan yine icine girdiginde dagilmaman mumkun degil...Dolayisiyla dogru olan kuran ve sunneti siki sikiya takip etmektir. Asri saadeti samimi bir musluman isek iyi tahlil etmektir.

Bu sistemi bu hale getirip gunah islemeyi ozgurluk haline getirenlere de honkurecegimize yilanin habire sadece kuyrugunu kesmeye calismak da bana sacma geliyor. Evet yilanin kuyrugu yilanin parcasida basi degil mi? Hepsi yilanin parcalari! Ne gunahi varsa herkesin gunahi boynuna zaten. Velakin topluma mal olmus baska insanlari elestirince adeta ilahmis gibi mesaj silinmesine de kimse ses cikarmiyor. Cunku o hakikaten ilahti. Onun esi ve benzeri yoktur.

Neyse bosver hedef turan kitap kuran :p Ya allah bismillah allahu ekber. Tum islam aleminin 3 mayis turkculuk gunu mubarek olsun.