Özgürlük için Linux!

ServerErr0r

uid=0(root)

Bu yazıda arkadaşlar sizlere Linux ta tutunamayan Linux’cu arkadaşlarımdan bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu arkadaşların hepsi(%90) windows kullanan arkadaşlar(%10 da Linux geçmek isterken mac-os kullananlar :D )

1-Linux’u kurmak için kolları sıvadılar, hatta farklı bir havası olduğu için Linux’a Backtrack gibi uzmanlık isteyen bir Linux türevinden başladılar. Baya istekliydilerde, ancak kurulumu gerçekleştiremediler. Belkide 1 hafta uğraştılar belki 40 defa denediler ama başaramadılar. Foruma yazdılar google’dan yardım adlılar ama gene de kuramadılar... Ve Linux’u terk ettiler....

2-Linux’u kurdular ama windows’un yanına kurdular, en küçük bir sıkıntıda direk windows’a kaçarım dediler. Ve kaçtılar. Kendi sorunları ile başa çıkamadılar. Windows’a esir olmayı kabul ettiler.

3-Linux’u neymiş bir bakalım diye kurdular, baktılar ki terminal(uç birim,konsol) var. Herşeyin buradan hallolduğunu sandılar. Alışmışlardı her şeyi tıklayarak halletmeye... Ancak Linux içinde windows tan daha kolaydı tıklamak :) (Paket yöneticisinde tıkla kur. tıkla kaldır... Sana nereye kurayım gibisinden next next yoktu. Tık kaldrı, tık kur :D bu kadar basit.)

4-Linux kurdular baktılar ki bu Linux uzmanlar için var sadece diyerekten döndüler windows’larına... Oysaki Ubuntu gibi kullanımı kolay bir türevi olduklarından haberleri yoktu...

5-Linux geçtiler, Özgür yazılım ile özgür olamak için baktılar ki windows taki programlarından vazgeçemediler döndüler gerisin geriye... Ve tonlarca para ödediler yada craklerle uğraştılar durdular...

Herşeyden önemlisi kimse bu bilgisayarı doğduğunda öğrenmiyor arkadaşlar. Eğer sizler istekli iseniz, hedefleriniz varsa(bilgisayar noktasında yada genel) çalışmanız ilerlemeniz gerektiğnin bilincinde olmanız gerekmektedir. Ve asla bir karar verdiğinizde dönmeyin.
Linux’a geçmek istiyorsanız öncelikle sabırlı olacaksınız. Öğrenmeye aç olacaksınız. Çok çalışkan olcaksınız. Sürekli araştıran ve öğrenen olacaksınız. Kendi başınızın çaresini bazen kendiniz bakacaksınız. Ve asla pes etmeyeceksiniz...
Not.Bireyerde gördüm ve paylaşayım dedim.Hadi Linux Kullanalım.. :)

Øguz

Altın Üye
Yaklaşık 1 yıldır Ubuntu kullanmaktayım. Linux windows'tan çok daha iyi ve güçlü bir işletim sistemi. Linux'u deneyen arkadaşlar en az 1 ay denesinler. Hemen windows'a dönmesinler. Windows ta kullandığım programların (% 95) Linux'ta alternatifi mevcut.

Ubuntu ile tanışmama vesile olan Bytan'a ayrıca teşekkür ediyorum.

3mr

£ м ρ α χ
Linux kullanmaktan cekinmeyin. Windows'a program kurar gibi kurma imkaniniz da var(ubuntu wubi). En azindan deneyin, bilgisayar sadece msn,facebook degildir...