Öss tercihler

buzluo

New member
arkadaşlar aktüerya bilimleri hakkında bilgisi olan varmı tanıdığı filan ciddi rehberlik yardımına ihtiyacım var özelden arkadalar maillerini verirse ayrıntılı sorularım olacak

Anti

New member
AKTÜARYA

Hızla gelişen finans sektörünün artan nitelikleri eleman ijtiyacının karşılana bilmesi için öğrencilere finans, ekonomi ve hukuk kavramlarını verilmesi planlanmıştır. Bu nedenle dört yıllık eğitimin ilk iki yılında temel tersler ve genel kültür bigileri verilerek, öğremcilerin yönelecekleri bölümlere (bankacılık, semaye piyasası, sigortacılık ve aktüarya) hazırlanmaları amaçlanmıştır. Ortak temel derslerin yanı sıra öğrenciler, üçüncü ve dördüncü yıllarda dört ayrı bölümde ( bankacılık, sermaye ve piyasası, sigortacılık ve aktüarya ) eğitimi göreceklerdir. Finansal piyasalardaki işleyiş ve uygulamalar hakkında öğrencilerin bilgilendirilmeleri için eğitimin staj ve proje çalışmaları ( 4. yarıyıl ve 6. yarıyıl bir ekip çalışması olan proje çalışması ) ile desteklenmesi planlanmıştır.Ayrıca öğrenciler 8.yarıyılda seçtikleri bölümü içeren bir konuda bitirme ödevi hazırlamakla yükümlüdür.

3 Ağustos 1995 tarih ve 22363 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Aktüerler Yönetmeliği'ne göre hayat branşında faaliyet gösteren her sigorta şirketi, Aktüerler Sicili'ne kayıtlı aktüerler arasından seçilen bir aktüer çalışmak zorundadır.Aynı yönetmeliğe göre aktüer olabilmek için Hazine Müsteşarlığı'nın yapacağı yazılı sınava matematik istatislik, ekonometri ve aktüerya dallarında eğitim veren en az 4 yıl süreile bir öğretim kurumunu bitirenler girebileceklerdir.

Aktüer, sigortacılık tekniği ile buna ilişkin yatırım, finansman ve demografi konularında olasılık ve istatislik teorilerini uygulayarak yasal düzenlemelere uygun prim, rezerv ve kar paylarını hesaplayarak, tarife ve esasları hazırlayan kişilerdir.Programın amacı, Türk sigorta sektöründe önemli derecede ihtiyaç hissedilen aktüarya eğitiminin sağlanması, dolayısıyla aktüer yetiştirilmesidir.

Atüarya bölümünün eğitim dili Türkçe olmakla birlikte öğrencilerin yabancı literatürü takip edebilmelerini sağlamak amacıyla yazın ingilizce dil eğitimi verilmektedir ( Haftada 6 saat ). Öğretim üyeleri ve öğrenci iletişiminin sağlıklı olarak kurulabilmesi ve öğrenci yönlendirilmelerinde akademik idare kurullarınıntakip yapma imkanının olabilmesi için bölüm kontenjanı sınırlı olup, 30 kişiden oluşmaktadır.

Bölümde, akademisyenlerin yanı sıra sektördeki uzman kişiler de eğitim kadrosunda yer aldığından, eğitim aşamasında üniversite-sanayi işbirliği sağlanmış olmakta, bu da öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulmalarında bir bağlantı sağlamaktadır.

Ayrıca diğer meslekler hakkında bilgi edinmek isteyenler için

http://anafartalar.8k.com/mesea.html

HTML