Çok Partili Demokratik Döneme Geçiş

nokiaman1

New member
slm hackhell ailesi ve tarihcileri... şu anda siirtte komando olarak askerliğimi yapıyorum. saolsun yüzbaşı üniv. öğrencisiyim diye bana ödev ittirdi.pazartesine kadar bitiriyorsun diyede emir verdi saolsun! sivilde olsam bi nebze araştırıp bulabilirdim ama şuanda çok çaresiz kaldım ve yapamazsam çekeceğim var demektir yüzbaşının elinden...
bana yardimci olursaniz çok çok mutlu olacağim konular da

1. TÜRKİYEDE ÇOK PARTİLİ DEMOKRATİK YAŞAMA GEÇİŞ SÜRECİNDE SİYASİ LİDERLİK

2. LOZAN KONFERANSI SÜRECİNDE TÜRK TEMSİLCİLERİNİN LİDERLİK VE ÇATIŞMA YÖNETİMİNE İLİŞKİN TUTUMLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

yardimlarinizi bekliyorum...asker kardeşinizi yanlız bırakmayin :)

Mephisto

R€B€L
Türkiye Cumhuriyeti'nin Çok Partili Dönemi, 1946yılından itibaren Türk siyasi hayatının CHP dışında 2. bir partinin kurularak seçimlere çok partili olarak gidilmesi ile başlamıştır.

Çok partili hayat 1945 yılında Nuri Demirağ tarafından kurulan Milli Kalkinma Partisi ile başlamıştır. Ancak parti İsmet İnönü tarafından kapattırılmıştır.

2.Dünya Savaşının gazi üniversitesi sistemi savunan bir anlayış oluştu. Buna CHP genel başkanı ve cumhurbaşkanı İsmet İnönü de yaptığı konuşmalarla destek verdi. Bunu takip eden gelişmelerde, meclisteki bütçe görüşmeleri sırasında, CHP içinde başını Adnan Menderes, Feridun Fikri Düşünsel, Yusuf Hikmet Bayur, Emin Sazak gibi bazı milletvekillerinin çektiği bir muhalefet oluştu. 11 Haziran'da kabul edilen Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu, parti içindeki muhalefetin güçlenmesine yol açtı. Bu yasanın görüşüldüğü sırada Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan, parti Meclis Grubu'na Dörtlü Takrir olarak bilinen bir önerge verdiler. Ülke ve parti yönetiminde liberal düzenlemeler yapılmasını isteyen bu önerge, 12 Haziran'da reddedildi. Bu gelişmelerden sonra Menderes, Köprülü ve Koraltan partiden çıkarıldı. Bayar ise önce vekillikten sonra partiden istifa etti.

DP, 7 Ocak 1946'da Dörtlü Takrir'e imza atanlar tarafından kuruldu. Parti genel başkanlığına Bayar getirldi. DP, ekonomi ve siyasette liberal düzenlemeleri savunuyordu. DP'nin kuruluşu iktidar tarafından önceleri hoş karşılanmıştır.

Dıger konularda yardımcı olurlar umarım olmazsa onada bakıcam bı ara sımdı cıkmak zorundayım =)
Hayırlı teskereler ;)

nokiaman1

New member
işte bu çok işime yaradı çok saolun arkadaşlar valla beni büyük bi dertten kurtardınız!demin telefon açtı ve pazar günü ödevi masamda istiyorum dedi büyük yüzbaşım :S
çok saolun....

HTML