1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Intel Talks Falcon Shores Flub, Habana Gaudi Yol Haritasını Birleştiriyor

Intel Talks Falcon Shores Flub, Habana Gaudi Yol Haritasını Birleştiriyor
0

Intel başlangıçta Falcon Shores yongalarının altında hem GPU hem de CPU çekirdeği olmasını planlayarak şirketin yüksek performanslı bilgi işlem için ilk ‘XPU’sunu yarattı. Bununla birlikte, birkaç ay önce yalnızca GPU’lu bir tasarıma döneceğine ve yongaları 2025’e erteleyeceğine dair sürpriz duyurusu, endüstri gözlemcilerini şok etti – bu, Intel’in her ikisi de karma bir işlemciye sahip olan AMD‘nin Instinct MI300 ve Nvidia’nın Grace Hopper işlemcileriyle rekabet edememesine neden oldu. CPU+GPU tasarımı.

Bugün Intel, Falcon Shores’u Xeon Max GPU serisinin yalnızca GPU’lu halefi yapmak için planlarını geri çekme kararının ardındaki bir şekilde sorgulanabilir gerekçelerden bazılarını açıkladı. Intel ayrıca, aşağıda daha ayrıntılı olarak ele alacağımız yeni yalnızca GPU’lu Falcon Shores tasarımının bazı erken ayrıntılarını da çizdi.

Intel ayrıca, Gaudi3 işlemcisinin halefini göstermeyen yeni bir HPC ve AI yol haritası yayınladı – bunun yerine, Gaudi ve GPU’lar, Intel’in ilk HPC ve AI çipinin mantosunu alırken Falcon Shores GPU ile birleşiyor. Intel bize ‘Habana ve AXG ürününü entegre etmeyi planladığını’ söyledi [GPU] yol haritaları’, ancak entegrasyonun ayrıntıları azdır.

Gaudi bilgi işlem mimarisi standart bir GPU’dan önemli ölçüde farklıdır, bu nedenle bilgi işlem mimarisinin GPU’lara tamamen entegre olabileceği görülmemektedir. Bu nedenle Intel, ağ arabirimi veya diğer IP blokları gibi Gaudi tasarımının daha küçük parçalarını GPU’larına dahil ediyor olabilir. Intel’in Hızlandırılmış Bilgi İşlem Grubu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Jeff McVeigh’in bugün daha fazla ayrıntı sağlayacağı söylendi. Bir hatırlatma olarak Intel, Habana Labs için 2 milyar dolar ödedi ve Gaudi yongalarına odaklanmak için Nervana’nın 350 milyon dolarlık satın alımından elde edilen ürünleri yok etti.

(İmaj kredisi: Intel)

Intel, HPC ve AI iş yüklerine odaklanmaya devam edecek ancak GPU çekirdeklerini kullanacak olan yeni Falcon Shores tasarımı hakkında bazı temel ayrıntıları paylaştı. HPC odaklı Falcon Shores XPU’lar, hem CPU hem de GPU teknolojisini tek bir karıştır ve eşleştir çip paketinde birleştirme planları olan süper bilgi işlem uygulamaları için tasarlandı, ancak şimdi ilk olarak 2025’te yalnızca GPU mimarisi olarak gelecekler.

Falcon Shores, Intel’in yapay zeka odaklı Gaudi mimarisine çok benzeyen standart ethernet anahtarlama, belirtilmemiş miktarda HBM3 bellek ve “ölçeklendirmek için tasarlanmış G/Ç” kullanacak, bu da muhtemelen Falcon Shores’un farklı bellek kapasitesi seçenekleriyle geleceğini gösteriyor.

Cihazın temel taslağı, diğer CPU’lar ve mimarilerle geniş uyumluluğa izin verecek olan ortak bir GPU tabanlı programlama arabirimi olan OneAPI’yi de içerir. Intel ayrıca CXL desteğini önemli bir farklılaştırıcı olarak listeliyor, bu da bizi CPU çekirdeklerini Falcon Shores paketinden çekmenin arkasındaki mantığa getiriyor.

Şahin Kıyıları

(İmaj kredisi: Intel)

Intel, CPU ve GPU çekirdeklerini aynı Falcon Shores paketinde birleştirme hedefinin erken olduğunu söylüyor. Yukarıdaki slaytta gösterildiği gibi Intel, iş yükleri geliştikçe CPU ve GPU çekirdeklerinin optimum karışımının zaman içinde değiştiğini ve şirketin optimum CPU/GPU oranında daha da hızlı ve radikal değişikliklerin olmasını beklediğini söylüyor. üretken AI ve LLM’leri HPC alanına aktarın. Bu nedenle Intel, müşterileri belirli CPU ve GPU oranlarına kilitlemenin doğru zaman olmadığını düşünüyor.

Tepki Ver !
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  berbat
  Berbat
 • 0
  _zg_n_m
  Üzgünüm
Paylaş

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir